כוכבי, ניידס, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אחרי חיסול מנהיג דאעש: שגריר ארה"ב בישראל נפגש עם הרמטכ"ל כוכבי

מדובר בפגישה הראשונה בין השניים מאז נכנס ניידס לתפקידו • הפגישה מתקיימת גם בצל הדרישה האמריקנית לחקירה פלילית שתחקור את נסיבות מותו של הפלסטיני-אמריקני עומאר אסאד
גילי כהן
04 בפברואר 2022
15:08

פרסום ראשון: לאחר ההתנקשות האמריקנית במנהיג דאעש בסוריה, שגריר ארצות הברית בישראל טום ניידס נפגש היום (שישי) עם הרמטכ"ל אביב כוכבי. מדובר בפגישה הראשונה בין השניים מאז נכנס ניידס לתפקידו. הפגישה מתקיימת גם בצל הדרישה האמריקנית מחקירה פלילית לחקירת נסיבות מותו של הפלסטיני-אמריקני עומאר אסאד.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ישראל עודכנה לפני הפעילות האמריקנית בה חוסל מנהיג דאעש עבדאללה קרדאש, כך על פי גורם שמעורה בנושא. קראדש החזיק בעבר את "תיק ישראל" בארגון המדינה האסלאמית. עם זאת, גורמים בירושלים סרבו להתייחס לכך.

ההתנקשות האמריקנית בקרדאש התרחשה לאחר ביקורת שנשמעה במזרח התיכון, בישראל, באיחוד האמירויות ובמדינות נוספות על הפעילות האמריקנית. בין השאר על הנסיגה מאפגניסטאן והיעדר התגובה בכמה מקרים, ביניהם התקיפה שיוחסה לאיראן על בסיס אמריקני בא-תנף לפני מספר חודשים. המסר של ארצות הברית בהתנקשות הזו, שבוצעה על ידי כוחות קומנדו, בפעילות קרקעית, היא שאמריקה עדיין נוכחות במזרח התיכון.

ביום שלישי האחרון קרא משרד החוץ האמריקני ל"חקירה פלילית ולמיצוי הדין עם האחראים" למותו של עומר עבד אל-מג'ד אסעד, פלסטיני-אמריקני בן 80 שמת לאחר שעוכב בידי חיילי צה"ל במחסום. בהודעה שפרסם המשרד נכתב כי הם מעוניינים לקבל מידע נוסף בנושא "כמה שיותר מהר", וכי הם ממשיכים לשוחח על האירוע "המדאיג" עם הממשלה הישראלית.