אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

המספרים נחשפים: בכמה חקירות השתמשו במשטרה בתוכנות ריגול?

גורם במערכת אכיפת החוק: 3% מהאזנות הסתר שמבצעת המשטרה בשנה - באמצעות תוכנות ריגול • במשטרה טוענים שרק במקרה של פילבר היה שימוש חורג ברוגלה
משה שטיינמץ
04 בפברואר 2022
19:54

במשטרה ובמשרד המשפטים מעריכים כי ב-3% מצווי האזנות הסתר בשנים האחרונות נעשה שימוש ב"תוכנות ריגול". כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" עם מואב ורדי בכאן 11. על פי ההערכות, מדובר על ממוצע של כ-100 תיקים בשנה, בשבע השנים האחרונות.

על פי הפרסום, עד כה נמצאה ה"אנומליה" רק בהאזנת הסתר לעד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר, כאשר נבדקו תיקים לפי סדר כרונולוגי מ-2022 לאחור ובמקביל נעשו בדיקות גם בתיקי האלפים ותיקים קשורים. במשטרה החליטו השבוע שלא להתראיין בנושא, לאחר שדברי הקצינים שהתראיינו בשבועיים האחרונים התבררו כלא נכונים, כאשר מצאה המשטרה בתחילת השבוע את ה"אנומליות".

בתוך כך, במשטרה כועסים על הפרקליטות בשל התנהלותה לאחר גילוי ההאזנה הלא חוקית לפילבר. גורמים בארגון אמרו לכאן חדשות כי "בפרקליטות מפילים עלינו את התיק. הם אומרים לא ידענו. הם היו מעורבים בכל פרט בחקירה וידעו כל מה שאנחנו ידענו, גם אנחנו לא ידענו שיש את ה'באג' בתוכנה".

אמש התייחס השר לביטחון הפנים עמר בר לב בשיחה עם כאן חדשות לשימוש של המשטרה בתוכנות רוגלה, אחרי הודעת המשטרה כי היו חריגות בנושא. בריאיון, שישודר מחר בחדשות השבת, אמר בר-לב ליואב קרקובסקי כי "ההודעה מלמדת שהמשטרה המשיכה לבדוק. ייתכן שהיה חוקר כזה או אחר שהשתמש ביישום שאסור לשימוש. הבדיקה הולכת להימשך וייתכן שימצאו אירועים שבהם נעשה שימוש שלא כחוק".

המשטרה ותוכנות הריגול | האזינו ל"עוד יום"