חיילים

האם צה"ל עדיין זקוק לגדוד נצח יהודה?

כשמצד אחד התקרית החריגה של מות הפלסטיני בן ה-80, מהצד השני קריאות לפירוק ובאמצע חיילים שנשחקים מבצעית ביהודה ושומרון - עולה השאלה אם הגדוד, שנחשב פורץ דרך בגיוס חרדים לצה"ל לפני שני עשורים, צריך כעת לחשב מסלול מחדש • פאנל "השבוע" עם דובר צה"ל לשעבר רונן מנליס, ומנכ"ל עמותת נצח יהודה, יוסי לוי
השבוע
05 בפברואר 2022
08:51

בשבועות האחרונים היו מעורבים לוחמי הגדוד החרדי "נצח יהודה" באירועים בעייתיים מול אוכלוסייה פלסטינית ביהודה ושומרון. באחרון שבהם, מצא את מותו עומאר אסעד בן ה-80 מהכפר ג'לג'יליה, לאחר שלוחמי הגדוד נטשו אותו בקור מקפיא אחרי שעבר בדיקה במחסום ארעי, במסגרת פעילות לאיתור מבוקשים. אסעד היה פלסטיני ואזרח אמריקני, והתקרית עוררה מתח בין ארצות הברית לישראל.

הגדוד החרדי, שהוקם במתכונתו הנוכחית לפני 20 שנה, נחשב פורץ דרך בגיוס חרדים לצה"ל, אלא שרצף האירועים האחרונים העלו דרישות לפירוקו. האם זה באמת הפתרון, ובכלל - איפה שורש הבעיה?

ברקע הקריאות לפירוק: האם הצבא זקוק עדיין ל"נצח יהודה"? | צפו בפאנל מתוך "השבוע"

"נצח יהודה הוא לא רק גדוד אלא גם מהפכה חברתית, לי ולחבריי זה הציל את החיים", העיד רס"ן במיל' יוסי לוי, מנכ"ל עמותת "נצח יהודה" ולשעבר קצין המודיעין של הגדוד. "לולא נצח יהודה, לא היינו מגיעים מקומות טובים ככל הנראה, כי עזבנו את המסגרת החרדית", הוסיף. 

דובר צה"ל לשעבר רונן מנליס: "השחיקה בפעילות המבצעית ביהודה ושומרון היא קיצונית"

בפאנל "השבוע" בכאן 11 ציין רס"ן במיל' יוסי לוי כי גדוד נצח יהודה נמצא 10 מתוך 12 חודשים בשנה ביהודה ושומרון. "אין גדוד כזה בכל צה"ל. גדוד שנמצא בחיכוך כל כך גבוה מול אוכלוסייה אזרחית - לא יכול להימנע מאירועים". עוד הדגיש: "אי אפשר לשכוח כמה חיים של אזרחים ניצלו באיו"ש בזכות הגדוד. לאחרונה הם קיבלו אות מצטיין על פעילות מבצעית שהם ביצעו לתפיסת מחבלים".

דובר צה"ל לשעבר, תת אלוף רונן מנליס, ציין כי נצח יהודה הוא המורכב ביותר בצה"ל מבחינת מאפיינים סוציאליים. "שרשרת פיקוד שלא יוצאת החוצה מהגדוד, בעיות ת"ש קיצוניות, חיילים שמגיעים לשירות אחרי שנפלטו ממסגרות שונות והצבא צריך לתת להם מענה רחב. הדבר הזה, שנמצא כולו על מג"ד אחד, יוצר עומס קיצוני על הגדוד".

תת אלוף רונן מנליס הסכים עם רס"ן במיל' לוי כי השחיקה בפעילות המבצעית ביהודה ושומרון היא קיצונית. לדבריו, צריך לבחון מחדש את האופי של נצח יהודה ולשקול לפזרו בין היחידות. "העובדה שהשבוע עבר בקריאה ראשונה חוק הגיוס היא הזדמנות לשאול את עצמנו שאלות יסוד - האם הצבא עדיין צריך גדוד שהוא מגזרי? אולי בכלל צריך לשים פלוגה בכל חטיבת חי"ר, ואולי זה הזמן להוציא את הגדוד הזה מיהודה ושומרון".

מנכ"ל עמותת נצח יהודה: "הגדוד הציל לי ולחבריי את החיים. הפתרון לחיכוך המתמיד עם אוכלוסייה פלסטינית - להפוך את הגדוד לאופרטיבי, כמו גולני"

מבחינת מנכ"ל עמותת נצח יהודה, הפתרון לגדוד הוא להציב אותו בגזרות שונות לאורך השנה, "ולהפוך אותו לאופרטיבי, כמו גולני". לוי התייחס גם לביקורת הקשה מצד קצינים בכירים, שטענו כי התקרית החריגה בה מת עמאר אסעדי היא ביטוי לכך שהחיילים התייחסו לפלסטינים שלא כבני אדם - ודחה אותה בכל תוקף. "זו אמירה שאינה מקובלת. כמפקד במילואים, פגשתי אינספור מצבים מורכבים מול אוכלוסייה אזרחית. זה קשה כל יום, אבל אנחנו מסתכלים על כולם כבני אדם", סיכם.