בדיקות קורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרופ' מבורך: "לא רואים אפילו רמז לירידה בתחלואה"

1,263 חולי קורונה מאושפזים במצב קשה. פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקה בהדסה: "הזן החדש יכול להתפתח לגל שישי" • ממונה הקורונה פרופ' סלמן זרקא לכאן רשת ב: "לא הגענו לסוף גל התחלואה" • מחקרים של קופות החולים מזהים את הסימפטומים הייחודיים לגל התחלואה הנוכחי - בעיות בדרכי הנשימה העליונות, כאבי ראש, צינון וחולשה • שרת החינוך: פותחים "מועד נבצרים" לתלמידים שלא ניגשו לבגרות חורף במועד א'
דקלה אהרן שפרן
06 בפברואר 2022
08:08
עודכן ב 17:45

העלייה בתחלואה הקשה נמשכת | מנהל מחלקת קורונה בבית החולים הדסה עין כרם, פרופסור דרור מבורך, אמר היום (ראשון) בריאיון לתוכנית "ערב ערב": "אנחנו לא רואים אפילו רמז לירידה בתחלואה בשלב הזה. אני צופה לפחות שבוע-שבועיים של רמת עומס דומה". על התחזיות שהוצגו לשרי הממשלה על ירידה צפויה במספר החולים קשה בשבוע הבא, אמר פרופ' מבורך: "אני לא יודע על סמך מה התחזיות האלה. מספיקה טעות בשבוע או ב-20%, כמו שבשבוע שעבר כולם דיברו שנהיה אחרי השיא, ואנחנו ממש לא. כרגע בשטח אני לא רואה ירידה, הלוואי שהיא תגיע". על תת הזן החדש, B.A 2, אמר פרופ' מבורך כי הוא "יכול להתפתח גם לגל שישי, כמו שנראה בדנמרק, ואי אפשר לזלזל בו".

עוד הדגיש פרופ' מבורך: "לא נכון להשתמש בתו הירוק, כי הוא נותן תחושת כזב של סביבה בטוחה, אבל גם מחוסנים נדבקים ומדבקים". לדבריו, "אני ממליץ לעשות אנטיגן במקומות המוניים".

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי בבתי החולים מאושפזים 1,263 חולים שמצבם מוגדר קשה. מתחילת המגפה, נפטרו 9,139 חולי קורונה בישראל. 33 אלף ישראלים אובחנו אתמול עם קורונה, ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על 28%.

ממונה הקורונה, הפרופסור סלמן זרקא, אומר כי המגפה במגמת יציבות עם נטיה לירידה. בראיון לקרן נויבך אמר פרופסור זרקא כי מקדם ההדבקה נמוך מאחת, כלומר המגפה הולכת ודועכת, אך מספרי הנדבקים עדיין גבוהים מאוד ויש להמשיך להישמר. "לא הגענו לסוף גל התחלואה". הראיון המלא עם ממונה הקורונה ישודר אחרי החדשות בכאן רשת ב'.

התסמינים של הגל החמישי: צינון, כאב גרון וכאבי ראש

בקופות החולים אומרים כי התסמינים שמאפיינים את התחלואה בקורונה בגל החמישי שונים מאלה שנצפו בגלי התחלואה הקודמים. כך דווח היום בבוקר הזה בכאן רשת ב. בגל החמישי החולים מדווחים יותר על בעיות בדרכי נשימה עליונות, ופחות על פגיעה ריאתית וכן נרשמו פחות דיווחים על אובדן של חוש הטעם והריח.

מבדיקת כאן חדשות עולה כי התסמינים השכיחים שעליהם מדווחות הקופות הם כאבי גרון, כאבי ראש, צינון, חולשה עד כדי תשישות וכאבי שרירים. בכללית שירותי בריאות אמרו כי בקרב מאומתי אומיקרון משך המחלה קצר יותר לעומת הגלים הקודמים. בקופת חולים מאוחדת אמרו כי בגל החמישי לא נרשמו ירידות חריגות במדדי הסטורציה וכי היו פחות דיווחים על קוצר נשימה.

ד"ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בכללית, אמר כי האומיקרון פוגע יותר בדרכי הנשימה העליונות ולכן בגל התחלואה הנוכחי ירד באופן יחסי שיעור החולים שנזקקו לטיפול ביחידות לטיפול נמרץ ולהנשמה. יחד עם זאת הוסיף נצר, כי אנו עדים לתחלואה קשה ולתמותה באוכלוסיות מבוגרות עם גורמי סיכון ולכן חשוב להמשיך לעטות מסכות, לאוורר חללים סגורים להימנע מהתקהלויות, והדבר החשוב ביותר: לגשת להתחסן. נצר הצביע על תסמין נוסף האופייני לגל החמישי ואמר כי בשבועות האחרונים מגיעים דיווחים מרחבי העולם על חולים שסבלו מהזעות לילה מוגברות.

פרופ' אש: צמצום התו הירוק - חלק מהמגמה של לחיות עם הנגיף

עם ביטול חלק ממגבלות התו הירוק שהוחל הבוקר, התראיין מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש לאריה גולן בכאן רשת ב ואמר כי המהלך הוא חלק ממגמה של לחיות לצד הנגיף. "בגלל שהאומיקרון מדביק גם מחוסנים, התו איבד יעילות במרבית המקומות והחלטנו לצמצם שימוש בו רק למקומות בסיכון גבוה", אמר אש. 

על ה-BA2, תת זן של וריאנט האומיקרון שמקרים שלו כבר התגלו בישראל, אמר אש: "אנחנו רואים אותו מתפשט במקומות מסוימים בעולם ומאט או עוצר את הירידה בתחלואה. אינני יודע אם הוא יכול להתפשט בארץ, בגלל שכבר יש אצלנו מספר מאומתים גבוה מאוד. כנראה שהזן החדש אינו מדבק את מי שחלה באומיקרון לאחרונה"

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון הודיעה היום כי המשרד ייפתח החודש הזה "מועד נבצרים" לבחינות הבגרות עבור תלמידים שלא ניגשו למועד א' של בגרויות החורף. היא קבעה כי כל תלמיד יוכל להיבחן במועד זה בלי צורך להציג אישור מחלה או אישור על שהייה בבידוד בגלל הקורונה.