חיילים אמריקנים נוחתים בפולין, אתמול
צילום: רויטרס

נשיא בלארוס: נלחם לצד רוסיה מול אוקראינה

לוקשנקו: ארצות הברית דוחפת את קייב למלחמה • ארמון הנשיאות האוקראיני: לפתרון דיפלומטי סיכוי גבוה יותר מהסלמה צבאית • הרמטכ"ל האמריקני: הרוסים יכולים לכבוש את הבירה האוקראינית תוך 72 שעות, צפי ל-15 אלף חיילים אוקראינים הרוגים
עמיחי שטיין, בר שפר ואיתמר מרגלית
06 בפברואר 2022
09:21
עודכן ב 15:56

נשיא בלארוס, אלכסנדר לוקשנקו, אמר היום (ראשון) בריאיון לערוץ הרוסי הממלכתי כי בלארוס תלחם לצידה של רוסיה, אם תתפתח מלחמה מול אוקראינה. לדברי לוקשנקו, ארצות הברית דוחפת את קייב למלחמה, ופוטין מתנהל "נכון". בתוך כך, ארמון הנשיאות האוקראיני מעריך כי הסיכויים לפתרון דיפלומטי גבוהים יותר מהסלמה צבאית.

רוחות מלחמה באוקראינה | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

הרמטכ"ל האמריקני מארק מיילי סבור שרוסיה יכולה לכבוש את קייב בירת אוקראינה תוך 72 שעות מתחילתה של מערכה - כך דווח אמש ברשת פוקס. לפי הדיווח, הגנרל אמר את הדברים בתדרוכים סגורים בסנאט ובקונגרס בשבוע שעבר. עוד צוטט מיילי אומר, שכ-4,000 חיילים רוסים וכ-15 אלף חיילים אוקראינים צפויים ליפול בקרבות. 

הערכות צבאיות ומודיעיניות של גורמים בארצות הברית מדברות על שרוסיה מכינה את כוחותיה לקראת מה שנראית כמו פלישה בקנה מידה גדול אל תוך אוקראינה. להערכת גורמי הצבא והמודיעין האמריקנים, פלישה של הצבא הרוסי עלולה להוביל עד ל-50 אלף הרוגים ופצועים, וכן להימלטות ופליטות עד 5 מיליון בני אדם, כתוצאה מהכאוס שיתרחש במדינה.

שני גורמים אמריקנים ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס אתמול, אמרו כי רוסיה כבר הציבה כ-70% מכוח הלחימה שהיא סבורה שנחוץ לה לפלישה בקנה מידה מלא לאוקראינה ושהיא שולחת עוד כוחות טקטיים לגבול עם שכנתה. 

לפי הגורמים, הקרקע במזרח אוקראינה צפויה להגיע לשיא הקיפאון שלה ב-15 בפברואר, אז תתאפשר תנועה ממוכנת של כוחות רוסיים בשלא בדרעים סלולות. מצב זה יימשך עד לסוף מארס. הגורמים סבורים כי חלון הזמנים והצטברות הכוחות בגבול מבשרים את סופו של החלון הדילופטמי למניעת ההסלמה.