כאוס של עסקאות נדלן וקשרים בעיריית עפולה

מסחרה וערבוב של אינטרסים: מה קורה בעיריית עפולה?

צוות כאן חדשות חזר לעיר הצפונית כדי להבין: איך בזמן שגורמי אכיפת החוק ישנים, בכירים בעירייה מאשרים היתרי בנייה לקרובי משפחה וגם לפרויקטים של ראש העיר • כשכולם חברים של כולם נהנים יותר, תשאלו את הקודקודים בעפולה
אורן אהרוני
07 בפברואר 2022
03:23

ישראל קנטור היה עד לא מזמן מהנדס עיריית עפולה. בדומה לראש העיר אבי אלקבץ, קנטור היה דירקטור בחברה בבעלות משפחתית שעסקה בנכסים, נדל"ן. אחרי מה שראיתם בכתבה הקודמת על עפולה ואחרי מה שתראו בדקות הקרובות - זה מסר למשטרה, לפרקליטות ולמשרד הפנים. לא מעט סיפורים הגיעו למערכת של כאן חדשות בעקבות הכתבה הראשונה על עפולה. איך העיר הזאת הפכה להיות, ננסה נגדיר בעדינות... מסחרה וערבוב של אינטרסים של ראשיה בעסקאות נדל"ן.

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב

הינה לדוגמה מהנדס העיר לשעבר, ישראל קנטור, שבעת ששימש בתפקיד מונה לדירקטור בחברה משפחתית העוסקת בנדל"ן. בהיותו מהנדס העיר הוא גם חתם על היתר בנייה לאשתו ולאחותו בעפולה. נוסף על זה, מחלקת ההנדסה בעיריית עפולה חתמה על עוד היתרי בנייה לבני משפחת קנטור במהלך תפקידו.

והנה עוד סיפור לדוגמה, של מנכ"ל העירייה. שלום שלמה הוא גם החבר של ראש העיר וקנה ממנו דירה לפני כשלוש שנים. אחר כך התמנה למנכ"ל העירייה. שנתיים אחרי ששלמה רכש את הדירה מראש העיר אלקבץ, החברה של ראש העיר, א.א.ס נופי העמק, מבקשת בפרויקט אחר הקלות בנייה מהוועדה המקומית - להוסיף לבניין שהיא בונה עוד קומה ויחידות דיור - ומקבלת. בוועדה המאשרת את ההקלות יושב כנציג שלום שלמה. הוא לא מצביע, רק יושב שם.

ראש עיר או בעלי חברת בנייה? מסתבר שאפשר גם וגם | הביקור הראשון שלנו בעפולה

לאחר כמה דלתות שנטרקו, אחת הייתה פתוחה - זו של ראש העיר, שטען כי הכתבה הראשונה שפרסמנו על העיר שלו "מסלפת את התמונה", כלשנו. המשפחה שלי כבר 30 שנה בעסקי היזמות בעיר עפולה", המשיך. "יש הסכם שעליו אני חתום מהיום הראשון שבו כתוב במפורש מה מותר ומה אסור. ברגע שהניהול השוטף לא בידיי... אז אני פעלתי לפי חוות דעת". לפני כמה שנים נחקר אבי אלקבץ בחשד לקבלת שוחד. התיק נסגר מחוסר ראיות מספיקות.

זה ההיגיון של עפולה. כולם חברים של כולם, עושים עסקאות נדל"ן, מאשרים היתרים לבני משפחה, לראש העיר - וכך הם מרוויחים. וכשכולם, משרד הפנים, המשטרה והפרקליטות, ישנים חזק כל כך, גם השעון של צוות כאן חדשות כך נראה, לא יצליח להעיר אף אחד.

> מסע בין עיריות ואבסורדים: מה קורה בפריפריות? • לכל הפרקים

מעיריית עפולה נמסר: מדובר בסדרת כתבות מסולפת שנעשתה בחוסר מקצועיות. למן שידור הכתבה הראשונה, התרברב הכתב בכל הרשתות החברתיות כאחרון האזרחים ותרם להתלהמות השיח בהן וכעת נדרש לפרוע את שטרות רברבנותו. לא מיניה ולא מקצתיה! הכתבות מבוססות על הטענה הבסיסית הלא נכונה לפיה חל איסור על ראש העיר להחזיק מניות בתאגיד. בפועל, מדובר בראש עיר שאינו חבר במוסד תכנון של העירייה, אשר עם כניסתו לתפקיד הצהיר על הנכסים בבעלותו ופעל על פי הנחיות היועץ המשפטי של העירייה בכל הנוגע למניעת ניגוד עניינים. ראש העיר אינו שותף לקבלת החלטות בתחום התכנון והבנייה ולפיכך אין לו כל מניעה להחזיק מניות בתאגיד. על כתבות "התחקיר" הללו נאמר, "הפוסל במומו פוסל", שכן שמו של הכתב עצמו מתנוסס על שמה של חברת יח"צ פעילה בה בעת שהוא משמש כעיתונאי בערוץ ציבורי.

הכתב, בחוסר מקצועיות ובהטעיה, דרש ממנכ"ל העירייה תגובה לטענה כאילו נכח בישיבת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בהיותו מצוי בניגוד עניינים עם ראש העיר. לשם הוכחת דבריו הציג הכתב פרוטוקול ישיבת ועדה מקומית לתכנון ובנייה, אותו שלף מהטלפון הסלולרי שלו – כך ולא פחות, בו התנוסס שמה של חברה בבעלות ראש העיר ומבלי שהמנכ"ל יוכל לעיין בו בצורה מעמיקה.

בפועל, מדובר בבקשה של חברת "ניצג" שאינה קשורה כלל וכלל לראש העיר, וציון שמה של החברה שבבעלותו של ראש העיר בפרוטוקול הישיבה התחייב נוכח זכותם של בעלי העניין המחזיקים קרקע בשכנות למבקש - להגיש התנגדויות בבקשה ככל שימצאו לנכון לעשות כן.

לעניין הטענות בנושא השוחד, הובהר לכתב כי טענותיו של האיש מלפני כעשרים שנה, נחקרו לפני  כעשור ולפני כשבע שנים החליט היועמ"ש לממשלה לסגור את התיק. טענות אלה נבדקו גם ע"י ערוץ כאן 11 לפני כשלוש שנים והן נמצאו שאינן ראויות לשידור לאחר שהוצגו העובדות שכללו בין היתר את עברו המפוקפק של האיש. במסגרת המסע חסר העכבות שמנהל הכתב נגד עיריית עפולה, הוא בחר לעלות מן האוב טענות חסרות בסיס אלה.

לעניין בניית "האולם" עליו מדבר הכתב, אין מדובר אלא בתוספת חדר שנבנה בבית כנסת וקיבל לגיטימציה – הליך בו משתמשת הוועדה השכם והערב, כל זאת לאחר בקשה של ועד בית הכנסת "אור החיים" ובהמלצת היועמ"ש לעירייה.

לסיכום, מדובר בכתבה שרלטנית ששמה לה למטרה לנגח עובדים ובעלי תפקידים העושים עבודתם נאמנה. למרות בקשתנו, סירב הכתב לשמוע את תגובתנו בנפש חפצה ולפיכך אנו נשקוד בזמן הקרוב על הגשת תביעת דיבה.