תיעוד מהתקרית בבה"ד 1

תיעוד: תקרית בטיחות חמורה בזמן אימון בבה"ד 1

לוחם יצא מנגמ"ש בזמן תרגיל באש חיה ועמד בקו יורים. האירוע הסתיים ללא נפגעים, אך התרגיל נעצר באופן מיידי. צה"ל: "לאחר התקרית נערך עוצר למידה לגדוד ומפקד בה"ד 1 ביצע תחקיר" • הרמטכ"ל יפרסם מחר את ממצאי תחקיר הירי הדו-צדדי באגוז
רועי שרון
06 בפברואר 2022
21:33

ברקע תקריות הירי האחרונות בצה"ל: בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (ראשון) תיעוד מתקרית בטיחות חמורה, שהתרחשה בשבוע שעבר בזמן אימון בקורס קצינים בבה"ד 1. בתיעוד נראה לוחם יוצא מנגמ"ש, מקיף אותו בזמן תרגיל באש חיה, ועומד לפני הנגמ"ש כשהוא בקו יורים. האירוע הסתיים ללא נפגעים, אך התרגיל נעצר באופן מיידי.

תיעוד התקרית

תקריות בטיחות באימונים הן לא דבר נדיר בצה"ל, אך במקרה הזה מדובר באירוע חריג שכן הוא התרחש בבה"ד 1 ותועד. מדובר צה"ל נמסר: "בעקבות התקרית נערך עוצר למידה לכלל הגדוד, וכן בוצע תחקיר בראשות מפקד בה"ד 1". 

בד בבד, הרמטכ"ל אביב כוכבי יקבל הערב את פרטי התחקיר על הירי הדו-צדדי שהוביל למותם של שני קצינים באגוז בחודש שעבר. מחר בבוקר הממצאים יועברות למשפחותיהם של רס"ן איתמר אלחרר ורס"ן אופק אהרון, ולאחר מכן יפורסמו לציבור. 

הקצינים נהרגו מירי בעקבות טעות בזיהוי, בשטח האש בבסיס נבי מוסא בבקעת הירדן. האירוע התרחש לאחר סיום תרגיל, כששני כוחות יצאו מהבסיס לסריקות אחר גנבי אמל"ח, בלי לדעת אחד על השני. רק כמה שניות אחרי ההיתקלות הירי הופסק, והצדדים הבינו שירו אחד על השני והחלו לטפל בפצועים ולהזעיק כוחות רפואה.

בתקרית ירי נוספת שהתרחשה בסוף החודש שעבר, כוח של קרקל שעסק בסיכול הברחות ירה בטעות על כוח של מסתערבי משמר הגבול ופצע שניים מהם באורח קל. אלוף פיקוד הדרום החליט להדיח מתפקידו את סמג"ד קרק"ל, שביצע את הירי יחד עם הקשר שלו. הירי בוצע על אף שבצה"ל ידעו על פעילות מג"ב באזור באותו הלילה.