-
צילום: גטי אימג'ס

המבקר: אחד מכל עשרה בני נוער חווה בריונות ברשת, אין מדיניות להגנה על קטינים ברשת

חוקרי נוער שלא בקיאים במגרש הדיגיטלי, טיפול חסר של המשטרה בפדופילים, ובתי ספר שמעידים שאין להם יכולת להתמודד עם התופעה - מבקר המדינה מציג תמונה מדאיגה בנושא הגנה על קטינים ברשת: "נורת אזהרה למקבלי ההחלטות"
נטלי מתוקו
07 בפברואר 2022
16:00

אחד מכל עשרה בני נוער חווה בריונות ברשת - כך עולה מדוח מבקר המדינה בנושא הגנה על קטינים ברשת שפורסם היום (שני). עוד קובע הדוח כי כמחצית מקורבנות עבירות המין ברשת הם ילדים בגילי 14-12. בשליש מהתיקים שנפתחו על עבירות מין ברשת - הקורבן היה קטין.

"נתונים אלה ונוספים מהווים נורת אזהרה בפני מקבלי ההחלטות בכלל, ובפני מערכת החינוך וגורמי האכיפה בפרט", כתב מבקר המדינה מתניהו אנגלמן. "המציאות המשתקפת בדוח זה מחייבת התבוננות, ניתוח ופעולה משמעותיים ברמה הלאומית. יישום ההמלצות של הדוח ופעולה נחושה של משרדי הממשלה יקרבו, ולו במעט, את הרשת למקום בטוח יותר עבור ילדינו".

מספרים נוספים שעולים מהדוח מדגישים את היקף תופעת הבריונות במרחב המקוון: 28,623 אירועים של פגיעה בקטינים התקבלו במוקד 105 מפברואר 2018 עד יוני 2021.

תגובות

ממשרד החינוך נמסר: "מעת כניסתה לתפקיד מובילה שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון, מדיניות ברורה, ולפיה מערכת החינוך תמשיך לפעול ברצף בכל תנאי ומצב. לאור מדיניות זו, בערב פתיחת שנת הלימודים וגם לאחרונה נלחמה השרה להבטיח שתלמידי ישראל ימשיכו להגיע ברצף אל בתי הספר ואל גני הילדים, כדי לקבל בהם את המענים הנדרשים למצוקות הרגשיות והחברתיות. אלו הקצינו בשל הסגרים, הבידודים והלמידה מרחוק.

"המשרד מברך את המבקר על הממצאים, שכן יש בהם כדי לחזק את הצורך במתן המענים החינוכיים בתוך מוסדות החינוך.  יצויין, כי לנוכח המצוקות פרסמה שרת החינוך את התכנית המערכתית למניעת אלימות 'באים בטוב - לא מרימים ידיים'. לתכנית הוקצה כחצי מיליארד ש"ח, כאשר בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים קיבלו תקציב לפי גודל בית הספר, שנע בין 45,000 ש"ח ל-90,000 ש"ח. החטיבות העליונות קיבלו גם הן תקציב גמיש של 20,000 ש"ח בממוצע, נוסף על התקציבים הגמישים שניתנו להם במסגרת תכנית גפ"ן.

"במסגרת תכנית השרה אף פועלים לטפח מנהיגות נוער שומרי סף שיוכלו לסייע בהטמעה של מסרים לגלישה בטוחה, ויתריעו במקרה של פגיעה ברשת בפני גורמים רלוונטיים. 

"לצד אלה, יצויין כי המבקר חיזק כמה מן הפעולות שהמשרד מקדם בנושא התנהלות מיטבית ברשת ומניעת פגיעה של תלמידים. בתוך כך, הוא מזכיר את פעילות מוקד 105 ושיתופי הפעולה עם גורמי מקצוע חיצוניים,  מיקוד בפיתוח מקצועי והכשרה של צוותי החינוך, מדריכים וגורמי פיקוח. התאמת מערכת החינוך לשינויים הטכנולוגיים המהירים, המציבים אתגרים מורכבים לתלמידיה ולבוגריה בעולם הדיגיטלי. בעניין זה מציין המבקר, כי משרד החינוך פועל להנחיל לתלמידים בסיס ידע וערכים הנדרשים להם בעידן הנוכחי". 

מהמשטרה נמסר: "המטה הלאומי להגנה על קטינים ברשת, יחידה 105 בלהב 433 הוקם בשנת 2018, כמערך פורץ דרך, ייחודי בארץ ובעולם, לטיפול בפגיעות בקטינים ברשת. תפיסת העולם העומדת מאחורי המטה, הינה טיפול משולב – אכיפה לצד מניעה וטיפול בפגיעות מסוגים שונים בילדים ברשת.

"המטה פועל בשיתוף פעולה עם משרדים ממשלתיים שונים (משרד החינוך, הרווחה, הבריאות והמשפטים – בהובלת המשרד לבט"פ), אשר עובדים לקידום האינטרס הלאומי של הגנה על ילדים ברשת. המערך מפעיל את מוקד 105 שנותן מענה לציבור 24/7, ומהקמתו טופלו למעלה מ-34,000 אירועים, ומדי שנה נענות עשרות אלפי שיחות ופניות.

"בתקופה הקצרה בה פועל המטה, הוקמו יחידותיו השונות (משטרתיות ואזרחיות) וגובשה תפיסת הפעלה כוללנית, המבוססת על מענה משולב, משטרתי ואזרחי. כל פניה למוקד הנוגעת לפגיעה בילד, מטופלת באופן מיידי בהתאם לנסיבות הפניה, משטרתי או אזרחי (בתחומי החינוך, הרווחה או הבריאות) על ידי מיטב המומחים בכל תחום.

"במהלך התקופה המוקד התעצם בכלים טכנולוגיים ואחרים, תוך התמקצעות של כלל המערכים והשמה של כח אדם מתאים הנדרש לתחומי הטיפול. המטה הינו גוף מקצועי במדינת ישראל שמספק כתובת מקצועית לגורמים רבים בתחום הפגיעות בקטינים ברשת, פעילות משרדי ממשלה רבים נשענים על הנתונים והתובנות המופקים במטה הלאומי – 105.

"המטה ביסס קשרי עבודה משמעותיים ופורצי דרך עם פלטפורמות אינטרנטיות חברתיות מובילות וגובשה פעילות מגוונת ויצירתית, באפיקים של מניעה והסברה, בדגש על אוכלוסיית התלמידים וההורים ומגזרים נוספים של החברה הישראלית על כל גווניה".

אורנה היילינגר מאיגוד האינטרנט הישראלי, מסרה:" אי אפשר לצפות ממערכת החינוך להיות האחראית היחידה על הילדים. נוכחות ומעורבות הורית היא צורך מתחייב, והאחריות חייבת להיות משותפת. היום, לאחר שמתבררים היקפי תופעת השימוש ברוגלה על ידי גורמים ממסדיים מול אזרחים פשוטים, אין ספק שנדרשת הגנת יתר על ילדים ברשת, ואוכלוסיות מוחלשות אחרות חסרות הגנה". 

אוהד עזרן, ממייסדי "הפורום הדיגיטלי" למוגנות ילדים ברשת, ומי שהשתתף בוועידה עם מבקר המדינה לקראת פרסום הדוח: "הדוח הזה צריך להדיר שינה אצל הורים ומורים כאחד. המבקר מצביע על שורה של כשלים שהיו ידועים למקבלי החלטות בנוגע למוגנות ילדים ברשת, ושהטיפול בהם הוא רשלני ופושע. זה כבר עבר את שלב הצריכה של חומר פורנוגרפי על ידי קטינים. מדובר על יצירה ושליחה של חומרים פורנוגרפיים על ידי קטינים. קרוב לחמישית מהפוגעים ברשת הם קטינים. אלו ילדים שמצלמים את חבריהם במצבים אינטימיים ושולחים לאחרים. מדובר על עשרות אלפי סרטונים בשנה. זוהי מגיפה שקטה, הפושה בכל חלקי החברה הישראלית, כשנבחרי ציבור מודעים במשך שנים לנתונים ומעלימים עין. המבקר מצביע פעם אחר פעם על החלטות ממשלה שלא יושמו ולא נעשו עמם דבר. עכשיו זה מתפוצץ לכולנו בפנים". 

ממועצת התלמידים והנוער הארצית נמסר: "בשנים האחרונות הרשת הפכה לחלק בלתי נפרד מהחיים שלנו ומחיי הנוער בפרט. דוח מבקר המדינה בנושא ההגנה על קטינים במרחב המקוון מציג כשלים ופערים רבים בכל הנוגע לעשייה של משרדי הממשלה: במניעה, באכיפה ובאמון של בני הנוער במערכות אשר אמורות לתת לנו מענה בשגרה ובשעת צרה בפרט. אנו קוראים לכלל הגורמים הרלוונטיים, במשרדי הממשלה השונים ובכלל, לשתף איתנו פעולה כדי לייצר מענה מיטיבי למצוקות ברשת למען בני הנוער בישראל. הממצאים והמסקנות העולות מן הדו״ח לא מפתיעות אותנו בכלל… כבר מספר שנים שמועצות התלמידים והנוער זועקות שהטיפול בנושא לוקה בחסר וכולנו תקווה שדו״ח המבקר רק יחזק את הקריאות שלנו ויביא לשינוי מהותי בשטח. אנחנו שמחים שמבקר המדינה בחר לעסוק בנושא חשוב זה, ואפשר לנו, מייצגי התלמידים והנוער בישראל, להשמיע את קולנו ולקחת חלק בתהליך הביקורת ואנו קוראים לשאר הגופים הרלוונטיים לפעול בשותפות לקידום הטיפול בנושא".