מכונית חוליית מחבלי הפת"ח שחוסלה
צילום: נאסר אישתאייה, פלאש 90

"פצצה מתקתקת": חוסלה חוליית המחבלים שביצעה את פיגועי הירי האחרונים

שלושת המחבלים, תושבי אזור שכם, פתחו באש לעבר כוחות הביטחון בעיר - שהשיבו בירי וחיסלו אותם. ברשתות הפלסטיניות מופצים תיעודים של מכונית המחבלים מרוססת בכדורים. גורם ביטחוני: "החוליה הייתה מעורבת בלפחות ארבעה פיגועי ירי בשומרון בשבועיים האחרונים והתכוונה לבצע עוד פיגועים". אין נפגעים לכוחותינו • רה"מ בנט: כוחותינו הוכיחו שאין חסינות למחבלים • בכלי תקשורת פלסטיניים מופצת קריאה ל"יום זעם"
רועי קייס, כרמל דנגור, רועי שרון ואיתי בלומנטל
08 בפברואר 2022
13:40
עודכן ב 15:56

אחרי ארבעה פיגועי ירי באזור שכם בתוך שבועיים, כוחות הביטחון חיסלו היום (שלישי) בצהריים בקסבה בעיר את שלושת חברי חוליית המחבלים שביצעה אותם. כוח מיוחד של ימ"מ הגיע למקום בשני רכבים אזרחיים. לפי גורם ביטחוני, המחבלים פתחו באש לעבר הלוחמים שיצאו לכיוונם, ואז הלוחמים ירו והרגו אותם. הכוחות מצאו במכונית המחבלים שני רובי M16. סוכנות הידיעות הפלסטינית "וופא" דיווחה כי פלסטיני רביעי שהיה ברכב נעצר על ידי כוחות צה"ל. אין נפגעים לכוחותינו.

החיסול הגיע "בתום פעילות מודיעינית ומבצעית משותפת של שב"כ, ימ"מ וצה"ל", נמסר ממג"ב. שלושת המחבלים הם תושבי האזור, ולפי דיווחים פלסטיניים משתייכים לזרוע הצבאית של ארגון פת"ח. גורם ביטחוני מסר כי "החוליה שחוסלה הייתה פצצה מתקתקת והתכוונה לבצע עוד פיגועים", נוסף לאלה שכבר ביצעה.


חברי החוליה


המכונית של חוליית המחבלים 

 

זמן קצר לאחר פעולת כוחות הביטחון, נכנס נהג מונית ישראלי בטעות לשכם והותקף בידי תושבים. בתיעוד פלסטיני נשמעים אנשים במקום קוראים לשרוף את מכוניתו ונראה צמיג שנזרק לעבר המכונית. הנהג, תושב ראשון לציון, הוצא מהעיר ללא פגע והועבר לידי המשטרה.


ראש הממשלה, נפתלי בנט, בירך את כוחות הביטחון על מבצע חיסול המחבלים: "הימ"מ, שב"כ, צה"ל - כוחותינו הוכיחו היום שוב שאין חסינות למחבלים. ‏מי שפוגע בנו - ייפגע". שר הביטחון בני גנץ שיבח אף הוא את הכוחות והוסיף: "בתקופה האחרונה הנחיתי להגביר את פעילות הסיכול מול פיגועי הירי ואת הנוכחות בצירים ובמקומות המרכזיים ביהודה ושומרון. נמשיך בפעילות יזומה, נסכל ונשים את ידינו על מי שינסה לפגוע בחיי אדם". 

גדודי חללי אל-אקצא, הזרוע הצבאית של פת"ח, ביכו את "מות השהידים הגיבורים - אבראהים א-נאבלסי, אדהם מברוכ ומוחמד א-דח'יל - בפעולה פחדנית של ישראל". לפי דיווח בערוץ "אל-קודס", ישראל עקבה אחרי השלושה במשך זמן רב. בהודעה מטעם הארגון הוא איים כי "דמם של השהידים לא נשפך ריקם" וכי התגובה תגיע - "דם תמורת דם". 

המונים בהלוויית המחבלים בשכם, קריאה ל"יום זעם" ברמאללה

לאחר שבחמאס קראו להשתתפות המונית בהלוויתם של השלושה, ובהודעת הארגון נכתב: "העם הפלסטיני ימשיך בדרכו עד הניצחון", אלפים הגיעו להלוויה בשכם וקראו לזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי לנקום את מותם, לקול ירי מתמשך. גם בג'נין התכנסו תושבים והביעו קריאות תמיכה במחבלים שנהרגו. בכלי תקשורת פלסטיניים נפוצה קריאה ל"יום זעם" מחר בראמאללה ולשביתה כוללת "כדי להתעמת עם הכיבוש".


כלי הנשק שנתפסו במכונית המחבלים

בתקשורת הפלסטינית הופץ תיעוד של כוחות הביטחון עוזבים את הזירה בכלי רכב עם לוחית רישוי פלסטינית, ללא הפרעה מצד מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. עם זאת, משרד החוץ הפלסטיני גינה את חיסול המחבלים וכינה את האירוע "הוצאה מכוערת להורג". בהודעה מטעם המשרד נכתב כי החיסול הוא חלק מ"סדרת פשעים שישראל מובילה, המראה את הגזענות והברבריות שלה". המשרד הטיל את האחריות ל"פשע" על ממשלת ישראל ובראשה נפתלי בנט וקראו לקהילה הבין-לאומית ללחוץ על ישראל להפסיק את "הפשעים הללו".

ארבעה פיגועי ירי באזור שכם תוך שבועיים

בשבוע שעבר ביצעו המחבלים ירי לעבר עמדה צבאית ליד שכם. לאחר מכן הם נמלטו בחזרה לעיר. לא היו נפגעים בפיגוע. בשבת שעברה המחבלים פתחו באש ופגעו בכלי רכב צבאי בעלייה למוצב סלע, בין חוות גלעד ליצהר. זוהו פגיעות ירי ברכב, אך החיילים שהיו בתוכו, כוח מילואים מגדוד 420, לא נפגעו, והמחבלים נמלטו. בימים שלישי וחמישי לפני כן, המחבלים ירו לעבר עמדה צבאית בחווה 7, בין אלון מורה לאיתמר. גם בשני הפיגועים הללו לא היו נפגעים.

מפקד הימ"מ אמר לאחר החיסול כי "בשבועות האחרונים היחידה נערכה עם שב"כ וצה"ל כדי לעצור חוליית מחבלים שמבצעת פיגועי ירי נגד כוחות צה"ל במרחב שומרון". לדבריו, "הכוחות פעלו סביב השעון כדי לעצור את חברי החוליה. שיתוף הפעולה של היחידה שב"כ וצה"ל הוא שובר שיוויון בלחימה בטרור, חוליות המחבלים ידעו ששב"כ, ימ"מ וצה"ל יגיעו לכל מחבל שינסה לפגוע בכוחותינו ובאזרחי מדינת ישראל".