צילום: רבקה זפרט, פלאש 90
צילום: רבקה זפרט, פלאש 90

האזהרה וההאשמות: "המחסור הכי חמור בתרומות דם ב-40 השנים האחרונות"

שר הבריאות תקף בעקבות המחאה: "לשום מגזר בישראל אין בעלות על בנק הדם" • בתי חולים החלו לקחת תרומות דם מעובדי המוסדות הרפואיים ומבני משפחותיהם כדי להתמודד עם המחסור במנות דם
דקלה אהרן שפרן ויערה שפירא
08 בפברואר 2022
15:11

ועדת הבריאות של הכנסת דנה היום (שלישי) על המחסור במנות דם. בדיון השתתף שר הבריאות ניצן הורוביץ, שאמר: "יש מחסור זמני בתרומות דם והוא נגרם בגלל תחלואת באומיקרון משום שהחולים ואלו שבאו איתם במגע נמנעים מלקבל מהם תרומה. מחסור שכזה הוא זהה לעוד הרבה מדינות. המחסור בדם בעולם הוא הגרוע זה 40 שנה וזה בגלל הקורונה ולא מכל סיבה אחרת". 


הורוביץ התייחס למחאה על הסרת שדות "אב" ו"אם" מטפסי מד"א, שבעקבותיה בני ישיבות וזרמים מסוימים הודיעו כי יפסיקו לתרום דם. הוא אמר כי "לשום מגזר בישראל אין בעלות על בנק הדם והכללים מתעדכנים בהמלצת צוות מייעץ ובהוראת משרד הבריאות. גם מד"א מעדכן את השפה בטפסים שלו כדי שיהיה מתאים. בעבר כדי לאתר דם שמתאים למחלות נדירות היה צורך בארץ מוצא של ההורים והיום זה כבר לא רלוונטי. ההחלטה להיתלות בזה כדי להצדיק חרם, הוא חשוך ומטופש".

ח"כ משה גפני הגיב להורוביץ בדיון בוועדה ואמר: "קורא לתרום דם דרך ארגונים ובתי חולים ולא דרך מי שפוגע בערכי המשפחה". 

בתי החולים ברחבי הארץ דיווחו על מחסור חמור במנות דם וברכיבי דם, ומציינים כי הדבר עלול להשפיע על הטיפול בחולים. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם הבוקר כי כדי להתמודד עם המחסור, בכמה בתי חולים החלו לקחת תרומות דם מעובדי המוסדות הרפואיים ומבני משפחותיהם.

מבדיקת כאן חדשות עלה כי בתי החולים שמתמודדים עם מחסור במנות דם, במיוחד מסוג O, הם סורוקה, אסותא אשדוד, אסף הרופא ורמב"ם, המרכז הרפואי לגליל ובית החולים העמק. גם בבית החולים איכילוב דיווחו על מחסור גדול ואמרו כי בכל יום עובדים מבית החולים תורמים דם על מנת להתגבר עליו.

בבית החולים שיבא דיווחו כי הם החלו להתרים את עובדי בית החולים ובני משפחותיהם. בבית החולים הדסה אמרו כי בשבוע האחרון פעלו לגייס מנות דם מקרב מבקרי בית החולים ועובדיו, במבצעי התרמה מרוכזים. במרכז הרפואי לגליל אמרו כי הם מחזיקים מלאי נמוך מהרגיל ונלחמים על כל מנה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי המחסור במנות הדם נובע מהעלייה בתחלואה ומהמספר הרב של המאומתים והמבודדים שהפחיתו את מספר תורמי הדם, בנוסף לאלה שחששו להיחשף לנגיף ועל כן בחרו שלא להגיע לתרום. במשרד ציינו כי בשבוע שעבר אף הנחו את מנהלי בתי החולים ומנהלי בנקי הדם, לקצר את תקופת ההמתנה עד להתרמת דם ומרכיביו כך שחולי קורונה מאומתים יוכלו לתרום שבוע לאחר ההחלמה, מחוסנים או מחלימים שנחשפו – יוכלו לתרום דם ללא דחיה בכפוך לבדיקת אנטיגן, ולא מחוסנים או לא מחלימים שנחשפו – יוכלו לתרום דם לאחר חמישה ימי בידוד.

ממגן דוד אדום נמסר: "אנו נמצאים בעיצומו של מחסור קשה במנות דם, במיוחד מסוג O שנגרם בגלל שיעור התחלואה הגבוה בגל האומיקרון וגם בגלל הבידודים הרבים. קיצור התקופה שבה אי אפשר לתרום דם אחרי הידבקות או חשיפה יוכל לסייע בהעלאת שיעור התרומות". בארגון קראו לציבור לתרום דם, ולעזור להציל חיים וביקשו להדגיש כי הסיבה למחסור נעוצה בתחלואה ובבידודים ולא בהחלטה של בני ישיבות וזרמים מסוימים ביהדות האורתודוקסית שלא לתרום דם בשל שינוי טופס ההתרמה מ"אבא ואמא" ל"הורה 1 והורה 2" ולאחר מכן ביטול הסעיף.