שטח נדלני בנשר

"אח ושותף": קשרי החברות בין בכירי עיריית נשר ליזמים בעיר

העיר הירוקה למרגלות הכרמל נמצאת בתנופת פיתוח ובניה, עם פרויקטים בשווי מיליארדים. חלק מיזמי הנדל"ן בעיר הם גם במקרה חברים של בכירים בעירייה ותורמים לראש העיר. יצאנו לבדוק: אם זה מריח כמו ניגוד עניינים, זה לא ניגוד עניינים?
אורן אהרוני
08 בפברואר 2022
22:24

העיר נשר שבכרמל נמצאת בשנים האחרונות בהתפתחות נדל"נית גדולה, עם פרויקטים בשווי מיליארדי שקלים. עד כאן זה נשמע טוב, אלא שבפרק השלישי בסדרת הכתבות "ארץ עיר" ששודר היום (שלישי) נמצא כי מאחורי הקלעים של חלק מאותם פרויקטים, עומדים חברים של בכירי העירייה ויזמים שתרמו לראש העירייה בקמפיין הבחירות שלו. הגילויים האלה מעלים חשש לניגודי עניינים בקבלת ההחלטות בעירייה.

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב

יזם הנדל"ן רז מנשה, למשל, הוא חברו של ראש עיריית נשר, רועי לוי, שתרם לקמפיין הבחירות שלו 5,000 שקלים. לפי עדויות, ישנם אנשים שמנשה אף ביקש מהם לתרום בשמו. הוא גם זכה במרכז לבניית פרויקט בשכונת מגוריו של לוי במסגרת "תוכנית התחדשות עירונית". כשעומת עם הדברים בשיחת טלפון, השיב מנשה: "שטויות במיץ עגבניות. התחלתי את התוכנית עוד לפני שלוי היה ראש עיר. תרמתי לעשרות אנשים במערכת הבחירות".

וזה לא סוף הסיפור. אחת החברות שבונות מגדל באזור התעשייה הנחשב בנשר היא חברת "סלע בינוי", שהמנכ"ל שלה הוא שי אבוחצירה - חבר קרוב של ראש העיר לוי ושל היועץ המשפטי של העירייה, אורי גרינברג, מימיהם באגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה. "אח ושותף", הגדיר ראש העיר את המנכ"ל בפוסט בפייסבוק ב-2015. לדברי אבוחצירה, "אין שום קשר בין הדברים. כרגע עוד לא בנינו שם שום דבר".

גם בן מקס, המשקיע בבניין הסמוך, הוא מכר של ראש עיריית נשר. "אני משקיע במגדל כמו בעוד המון מקומות אחרים", השיב מקס כשנשאל על כך. לבקשת בוני הפרויקט, העירייה קידמה הוספת קומות בבניין הזה, ואף הגישה בקשה להנחה בארנונה באזור זה.

למרגלות הטכניון. אזור התעשייה היוקרתי בנשר

ראש העירייה עצמו אמר לכאן חדשות על קשריו עם אבוחצירה: "העירייה לא נתנה שום דבר מעבר למה שהיא נותנת לכל אחד אחר. מנהל מקרקעי ישראל שיווק את הקרקעות. 'סלע בינוי', לצערי הרב, לא הגישה בקשה לתב"ע". על ההיענות לבקשות להוספת קומות השיב לוי: "בלי שהם יתאימו את הגבהים של הבניינים, לא יהיה חיבור לטכניון ולרכבל. הלוואי שיתנו להם 100 קומות, ולא 64".

"הייתי מצפה מראש העירייה שיצהיר על ניגוד העניינים מעצמו", אמר יו"ר האופוזיציה בעירייה, שלומי זינו. ראש העיר מצידו טוען כי ליו"ר האופוזיציה זינו יש ניגוד עניינים בשל היותו מתווך נדל"ן, ומצביע על אינטרסים שלו לכאורה, שלא כחוק. זינו מכחיש זאת.

גרינברג, היועץ המשפטי, טען בפני כאן חדשות: "עוד טרם כניסתי לתפקיד, ראש העירייה והמנכ"ל מילאו טופס ניגוד עניינים גם על ההיכרות עם עם מנכ"ל 'סלע בינוי' שי אבוחצירה וגם על ההיכרות עם בן מקס. הסדרי ניגוד עניינים זה לא משהו שמפרסמים אותו באתר העירייה. אם משרד הפנים יבקש את אחד ההסדרים - היא יקבל אותו".

צחי שומרוני, מנכ"ל העירייה, שמצוי גם הוא בהיכרות עם המשקיע בן מקס, אמר כי יצא מישיבה בנושא בעירייה מחשש שיימצא בניגוד עניינים, "כדי לא להכשיל את עצמי", הוא הסביר. 

תגובות לכתבה

> תגובת חברת סלע בינוי: "חברת סלע בינוי בונה ויוזמת בכל רחבי הארץ. אחד המגרשים שאותם רכשה החברה בשנים האחרונות ממנהל מקרקעי ישראל, אכן נמצא בשטח המוניציפלי של העיר נשר. המגרש נרכש עם זכויות למגדל של 50 קומות ועשרות אלפי מטרים, והוא חלק ממתחם שבו נמצאים יזמים רבים אחרים, ועל כן תמוה בעינינו ההקשר האישי. החברה עדיין לא קידמה תוכנית למגרש, וכשתעשה זאת הכול ייעשה על פי חוק". 

> תגובת ראש עיריית נשר, רועי לוי: "צר לי שרכילות הפכה להיות עניין חדשותי. סמכות בנושא היתרי הבנייה בעיר נתונה רק לוועדה חיצונית לתכנון ובנייה. הגוף שערך את מכרז מכירת השטח הינו גוף ממשלתי ולא עירוני. בכל פרויקט ההתחדשות העירונית, היזם נבחר על ידי התושבים, שהם בעלי הנכס, ולא על ידי העירייה. לאחר הבחירות קבע מבקר המדינה כי בדוחות של ראש העיר בנושא התרומות לא נתגלה כל ליקוי. כל הקשרים החברתיים דווחו בהסדר ניגוד עניינים בכל השטחים המדוברים בכתבה".

> תגובת עיריית נשר: "מדובר בכתבה לא מאוזנת אשר שמה לעצמה למטרה - להטיל רפש בשלטון המקומי. מכרז מכירת השטח במחצבה לפי תוכנית שאושרה באלפיים ואחת נערך על ידי רשות מקרקעי ישראל, ועיריית נשר אינה צד. ראש העיר נמנע מהשתתפות בישיבות שעניינן מכרזי בינוי או הגדלת זכויות לחברות המוזכרות בכתבה". 

> תגובת רז מנשה: "האמנתי ברועי לוי, ולכן תרמתי לו, מה שהוכח כמעשה נכון – רועי לוי הוא ראש עיר מצוין שמוכיח את עצמו יום יום, אפילו הרבה יותר מהציפיות שלי. אני שמח בהצלחתם של כל חבריי, גם הפוליטיקאים, ואמשיך לתמוך בהם ככל שיעלה בידי ובמסגרת החוק, שהוא נר לרגליי. לעניין הפרויקט של החברה שלי בעיר נשר, מדובר בפרויקט קטן – אחד מעשרות שאנו יוזמים ברחבי הארץ".

> תגובת נפתלי לביא: "שלומי זינו, חבר מועצת עיר בנשר, הינו מתווך נדל"ן מקומי, לא מוצלח במיוחד ולצערי, היינו מעורבים בעסקת נדל"ן משותפת באותה העת. לפני הבחירות הוא ביקש ממני לתרום לו, לא האמנתי בו אז לא תרמתי. לאחר הבחירות הוא עימת אותי בשאלה חודרנית: למה תרמתי בבחירות דווקא לרועי לוי, שהוא חבר עבר, עוד מימינו כסטודנטים, ולא לו. הוא הכניס אותי לפינה והרגשתי חוסר נעימות. במבוכתי, נפלתי בלשוני והזכרתי שם של חבר שלי, שתרם גם הוא ושאינו קשור כלל לתרומתי ועל כך אני מצר. טעות שנגרמה על ידי לחץ פתאומי ואין לה קשר למציאות. הכסף הועבר מחשבוני הפרטי ועל דעת עצמי. הכול כמובן נעשה על פי החוק ואם יש למישהו בעיה, שיפעל לשינוי החוק. אני מצהיר שמעולם לא הועברו תרומות דרכי לאיש".