-
צילום: אי-פי

"אדם עם פצצה גרעינית, אבל בלי חברים": התיאורים של ביידן את מנהיגי העולם

מקור בבית הלבן חשף בפני רשת NBC איך נשא ארה"ב רואה את עמיתיו לטיפול במשבר באוקראינה: לג'ונסון יש אופי פרוע, מקרון רוצה להיות דה גול ואולף שולץ פשוט לא מרקל. גם נשיא רוסיה חוטף
עמיחי שטיין
09 בפברואר 2022
03:44

ההתמודדות עם משבר בסדר גודל גלובלי כמו המתיחות בין רוסיה לאוקראינה תפסה את נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, מהפוליטיקאים הוותיקים בצמרת העולמית, מול פנים לא מוכרות. מבין השחקנים המרכזיים מתקופתו כסגן נשיא, למעשה רק ולדימיר פוטין עוד היה בהנהגה, ואילו ראשי המדינות של היום עוד היו אלמונים מחוץ למדינתם. 

הלילה (רביעי) התפרסמו ברשת NBC, מפי מקורות בבית הלבן, כמה מהתיאורים והכינויים שהנשיא האמריקני העניק לקולגות שלו בגרמניה, בריטניה, צרפת ורוסיה, על רקע עיסוקם המשותף במשבר במזרח אירופה. על קנצלר גרמניה אולף שולץ, אמר ביידן לפי הפרסום כי הוא "לא אנגלה מרקל" - הקנצלרית הוותיקה אותה החליף.

רוחות מלחמה באוקראינה | עוד יום

על ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר ביידן שהוא "בעל מזג סוער". נשיא צרפת עמנואל מקרון תואר כמי שמנסה להיות שארל דה גול. ואילו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין תואר על ידי ביידן כ"אדם עם נשק גרעיני - וללא חברים". 

בתחילת השבוע התקשורת האמריקנית דיווחה שבכירי הפנטגון מעריכים כי רוסיה הגיעה לצבירה של כ-70% מהכוחות הדרושים לה לפלישה לאוקראינה, וכי תנאי הקרקע יגיעו לנקודת הקיפאון הדרושה לכך ב-15 בפברואר.

נשיא אוקראינה זלנסקי אמר אמש כי ארצו מצפה שנשיא רוסיה פוטין יעשה צעדים ממשיים להוכיח כי הוא מתכוון להרגיע את המתיחות ולהסיג את כוחותיו מהגבול בין המדינות. זלנסקי אמר את הדברים במסיבת עיתונאים בקייב עם נשיא צרפת. מקרון נפגש שלשום במוסקבה עם פוטין. הקרמלין הכחיש דיווחים של גורם צרפתי ולפיהם הבטיח פוטין למקרון שארצו תחדל, לפי שעה, מתמרונים בקרבת אוקראינה, כדי להפיג את המתיחות.