-

בר-לב חשף: שלשום התגלתה תוכנית בריחה בכלא נוסף

השר לביטחון הפנים מעיד בפני ועדת החקירה לבריחת האסירים מכלא גלבוע. "החאפריות הישראלית התגלתה במלוא עוצמתה", אמר בתחילת העדות
משה שטיינמץ
09 בפברואר 2022
09:42
עודכן ב 11:37

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב חשף הבוקר (רביעי) בעדותו בפני ועדת הבדיקה הממשלתית לבריחת האסירים מכלא גלבוע, כי לפני יומיים התגלתה תוכנית בריחה בבית כלא נוסף. בסריקה שנתית בכלא עופר נמצאה בארון של אחד מתאי אסירי חמאס תוכנית בכתב יד של חפירת מנהרות בריחה. "להבנתי זה מאוד הפתיע את שב"ס", אמר בר-לב. בשב"ס מסרו כי האסירים בתא הופרדו, הוגדרו כבעלי סיכון גבוה לבריחה והועברו לאגף הפרדה בביטחון מירבי.

"החאפריות הישראלית התגלתה במלוא עוצמתה", אמר השר האחראי בפתח עדותו בוועדה והשיב בשלילה לשאלת הוועדה אם עד שקרתה הבריחה הוא שמעת משב"ס על אפשרות כזו. לדבריו, "באותו בוקר נציבת שב"ס צלצלה, וכעבור כמה שעות הגעתי לשטח. מתחילת הסקירות הראשונות התקבלה תמונה שמלמדת על ליקויים קשים".

עוד אמר בר-לב: "לא היה צריך להיות מומחה כדי להבין שיש כאן אירועים קשים. בשעות הראשונות התברר לי שב-2014 היה ניסיון בריחה, שכל הכלא נבנה על כלונסאות והתוכניות של הכלא היו חשופות ברשת. לא צריך להיות מפקד סיירת מטכ"ל, היה ברור שהחפירה היא לא עניין של ימים ושיש כשל מודיעיני. בבריחה עצמה ברור שהיה כשל מבצעי לאור חומרת העניין. מיד הבנתי שצריך להקים ועדה".

בר-לב: "ארגון שעובד עם עטים וניירות - לא יכול להתקדם"

כשנשאל אם הוא מזהה פערים בתחום האמינות בשב"ס, השיב בר-לב: "אני מזהה במקרים בודדים התנהגות שבעיניי לא נכונה וראויה. לדוגמה, בכלא מסוים החליטו למנות מישהו למפקד הכלא בפועל ואני לא אישרתי את המינוי. זה דבר שלא יכול לקרות לפי החוק. כשארגון מחליט לעשות משהו לא על פי החוק, זו בעיית אמינות קשה, בלי קשר לצורך המבצעי".

לדבריו, "בסוגייה של תקן הכליאה חשבתי אחרת מאנשי השב"ס, כל הקצינים חשבו שצריך להוריד. שאלתי את עצמי מי המטוטמם בחדר, ואם זה לא אני - איך יכול להיות שאף אחד מתוך הגוורדיה שניצבת מולי לא מביע דעה אחרת". בשלב זה שאל אותו יו"ר הוועדה אם הסיבה יכולה להיות חשש של הקצינים מהנציבה והוא השיב: "יכול להיות. זה לא קשור לאמינות".

עם זאת, השר הוסיף כי "ברור שארגון שעובד עם עטים וניירות - הוא ארגון שלא יכול להתקדם וגם התדמית שלו, ויש לו אפס יכולת תחקור עצמי".

בדיון הקודם ביום חמישי העיד קודמו בתפקיד השר לביטחון הפנים, חבר הכנסת אמיר אוחנה, בפני הוועדה. אוחנה תקף בעדותו ואמר כי "יש בעיה של אמירת אמת בשב"ס". הוא התייחס גם לפרשת הסרסור בסוהרות - "כל הפרשה - יש בה אי אמירת אמת". לטענתו, מדובר בתרבות ארגונית שנכונה גם עבור המשטרה.

אוחנה נשאל מדוע לקח יותר מחצי שנה עד שמינה נציבה לשב"ס. השר לשעבר השיב שמדובר בזמן סביר בעיניו והסביר: "רציתי לפעול במהירות ולא בפזיזות. הייתי עסוק בישיבות ממשלה שנמשכו עד הבוקר על המאבק בקורונה, עם כל זה הצלחתי להגיע למחוזות וליחידות, ולגבש החלטה תוך פרק זמן סביר ביותר, בחצי השנה הזו עשיתי כמיטב יכולתי להגיע להחלטה".

יום קודם נשאל השר לביטחון הפנים לשעבר גלעד ארדן בעדותו בוועדה מדוע לא מונו מפכ"ל ונציב שב"ס במשך שנתיים והוא השיב: "הבעיה של שב"ס באותן שנתיים לא הייתה הנציב, כי לממלא המקום יש אותן סמכויות. הבעיה היא שלא היה תקציב מדינה ולא היה אפשר לבצע תכנון".

לפני שבוע שב"ס סיים את מלאכת ביטוּן הכלא ומילוי החללים וכעת הוא חהל בחיזוק הרצפות. עד עכשיו הושקעו 30 מיליון שקלים מתקציב שב"ס לכך. 39 מיליון שקלים יוקצו להמשך חיזוקים בשאר בתי הכלא. בבדיקה שנעשתה בבתי הכלא התברר כי בכולם יש בורות וחורים ונדרשות טכנולוגיות נוספות שלא קיימות.