אביחי מנדלבליט, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בלעדי | מנדלבליט בשיחה עם כאן חדשות: איני קשור לפרשת הריגול המשטרתי

היועמ"ש לשעבר מתייחס לראשונה לפרשה: "אף אחד לא אישר לחקור שום מנכ"ל" • המפכ"ל לשעבר אלשיך: נמנעתי מתגובה כדי לא לפגוע במשפט נתניהו
שלי טפיירו
09 בפברואר 2022
19:50
עודכן ב 20:38

בלעדי: רגע לאחר שסיים קדנציה מלאת דרמות משפטיות, ואחרי שחסרונו הורגש היטב אתמול בטקס שבו הוכתרה המחליפה שלו בתפקיד, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר אביחי מנדלבליט שהשאיר סערה שנמצאת בעיצומה - לא מביט לאחור.

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב 

בשיחה בלעדית שהתקיימה עם מנדלבליט ושודרה היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11, כשברקע תחקיר "כלכליסט" שבמרכזו פרשת ריגול. לפי התחקיר המשטרה עשתה לכאורה שימוש שלא כחוק בתוכנות "פגסוס", באמצעותה ריגלה אחרי שלל בכירים במשרדי ממשלה ואישי ציבור. היועמ"ש לשעבר הגיב לטענותיו של המפכ"ל לשעבר אלשיך שלפיהן כל אישור לחקירה של איש ציבור עבר דרכו: "אף אחד לא אישר לחקור שום מנכ"ל".

"לא ראיתי שאף אחד מנסה להפיל עליי ואני לא מנסה להפיל אף אחד אחר" אמר היועמ"ש לשעבר. "אני לא ראיתי ציטוט כזה של אלשיך. ראיתי מה שמייחסים לו ואני לא ראיתי שהוא אמר דבר כזה. הוא אמר שחקירה של אנשי ציבור אמורה להיות באישור יועמ"ש. אז ברמה מסוימת זה נכון. אז מה הבעיה?".

מי נתן את ההוראה? | עוד יום

לא רק אלשיך, מתברר, משדר עסקים כרגיל חרף העובדה שהמחדל לכאורה היה בזמן כהונתו, גם היועץ המשפטי לממשלה לשעבר לא חושב שכל העניין קשור אליו בכלל, והתייחס לפרסומים בעניין מנכ"לים לכאורה שהיו נתונים למעקב וטען שאין ספק שלגביהם לא היה צורך בשום אישור. "אף אחד לא אישר לחקור שום מנכ"ל. זה לא רציני. זה לא חקירות", אמר מנדלבליט. "מה שיש שם, אם זה נכון ואני לא יודע אם זה נכון, זה לא חקירה זה משהו אחר".

בלב הסערה דווקא סגן השר לביטחון הפנים יואב סגלוביץ', איש משטרה לשעבר, מתח היום ביקורת על הטענות נגד המשטרה והתייצב לצידו של המפכ"ל לשעבר אלשיך. בתשובה לשאילתא בנושא פרשת הריגול המשטרתי, אמר סגן השר במליאת הכנסת: "לוקחים את רוני אלשיך, ושמים אותו כאילו הוא חשוד במשהו. אני מוחה על העניין הזה - לא בגלל האירוע הזה, אלא בגלל הדרך הבלתי סבירה שבה אנחנו מנהלים פה אירועים".

אף שחלק מהשמות עדיין נתונים במחלוקת, במשטרה הודו כי נעשה שימוש חריג בתוכנה בכל הקשור לעד המדינה שלמה פילבר, עד מפתח במשפטו של נתניהו, גם בעניין הזה מנדלבליט הדגיש כי אין לו שום מושג. בשלב מסוים בשיחה מנדלבליט סירב להמשיך ולדבר. כך או כך, נדמה שבעיצומה של מה שמסתמן כמו פרשה חמורה, איש לא ממהר לקבל על עצמו אחריות.

אלשיך: "הנזק העצום לאכיפת החוק מחייב תשובות ברורות"

גם המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך התייחס היום לפרשת הריגול המשטרתי ואמר כי נמנע מהתבטאות בנושא בגלל קישור בין הפרסומים למשפט נתניהו. "הנזק העצום שנגרם למערכת אכיפת החוק מחייב תשובות ברורות ומקיפות יותר מכל הגופים והאנשים הנוגעים בדבר", אמר. 

התגובה המלאה של אלשיך: 

"למרות עשרות רבות של פניות מכלי התקשורת אליי ואל עמיתיי ששירתו לצדי נמנענו מלהגיב עד כה, מתוך אחריות וממלכתיות הנובעת משתי סיבות עיקריות:

הראשונה: בשל קישור שבוצע בין פרסומי כלכליסט לפרסומים אחרים הנוגעים למשפט מתנהל, החלטנו שלמרות המתקפה החזיתית עלי ועל עמיתי, ראוי שנישאר משרתי ציבור כפי שנהגתי במשך עשרות שנים של שירות בטחוני ולהימנע מלזהם את ההליך המשפטי. בחרנו להשאיר את הזירה ליועמ"ש לממשלה, לפרקליטות, למשטרה ולרשות לניירות ערך, הגם שזה מתסכל מאד, במישור האישי. השנייה: הקושי להתמודד מול טענות כלליות שהן בגדר עננה ללא ראיות, אך גם ללא קצה חוט לבדיקה.

עם זאת שלשום בבוקר, נחשפנו לכותרות דרמטיות לפיהן לכאורה משטרת ישראל בכלל, ובראשותי בפרט, התעלמה מכל דין והפכה פעילות שאמורה להיות ממוקדת ומפוקחת לפלטפורמה ל"פישיניג" חסר שליטה.

חברי הקרובים כמו רבים מאזרחי ישראל, נדהמו מהפרסומים הרבים ופנו אלי לקבלת תשובות. כאן, חלה נקודת המפנה מבחינתי. למרות שכבר למעלה משלוש שנים אני מחוץ למשטרת ישראל, כמי שהכיר את המערכת מקרוב, לא היה לי ספק שהתמונה שפורסמה, אין לה אחיזה במציאות.

זאת ועוד, נוכח העובדה שסוף סוף היו שמות בגוף הפרסום ידעתי לומר כמי שמכיר את המערכות הטכנולוגיות הרלוונטיות, שמרגע זה, ניתן לאמת או לשלול ולקבל תמונה עובדתית ברורה.
אילו הפרסום היה נכון - אכן זהו זעזוע עמוק לדמוקרטיה, לא פחות מכך!

המתנו כולנו בסבלנות רבה, עד שמשטרת ישראל השלימה בדיקה פנימית מעמיקה ולאחריה עוד אחת צולבת והממצאים, כפי שפורסמו לידיעת השוטרים, הובאו גם לידיעתי.

לא הופתעתי לגלות שממצאי הבדיקה הוכיחו, כי לרשימה שורבבו שמותיהם של אנשים תמימים שמשטרת ישראל לא חשדה בהם מעולם בשום פעילות פלילית, לא פוקחו על ידי משטרת ישראל, לא רק בכלי האיסוף שפותח ב- NSO גם לא בכל כלי איסוף כלשהו, כלים שבמדינה דמוקרטית מחויבים באישור ובצו שופט.

גם אלה, ששמם הופיע ברשימה ואכן נחשדו בעבירות שחייבו פיקוח מכל סוג שהוא, נבחנו והתברר כי כלי החקירה השונים הופעלו מולם כחוק, על פי צו שופט ועל פי כל דין.
לצערי, ראיתי באיזה זלזול התקבלו ממצאי בדיקות המשטרה, על ידי חלק מהגורמים.

כמי שמכיר מקרוב את הבודקים שעסקו הפעם במלאכה, לא רק שאינני מזלזל בהם, אני משוכנע שהם בדקו בידיים נקיות ככל שידם מגעת. ראיתי אותם בעבר בפעולה נגד עבריינים, סומך עליהם, גם כאשר מוטלת על כתפיהם האחריות להחזרת אמון הציבור במערכת אכיפת החוק.

כמי שהוביל במשטרה, ערכים וכלים של שקיפות ריסון הכח ומידתיות כגון: מבדקים ממוחשבים כתנאי לקידום, בדיקות פוליגרף לבכירים ועוד, אני מברך אישית על קריאת המשטרה לכל בודק חיצוני שיקבע והכול כדי לתקן את הנזק ולהחזיר את אמון הציבור במשטרה ובשלטון החוק מהר ככל האפשר.

הנזק העצום שנגרם למערכת אכיפת החוק, מחייב תשובות ברורות ומקיפות יותר מכל הגופים והאנשים הנוגעים בדבר. בכוונתי להציג את עמדתי באופן מעמיק ומקיף. אולם, העת לכך תגיע כשאשתכנע כי אין בכך כדי לגרום חלילה נזק להליך משפטי, או הליך בדיקה.

מחזק את ידי אחי השוטרים. אמשיך להיות שגריר למשטרה, משטרה שלא בטובתה נחבטה ללא הרף, נמנע ממנה מפכ"ל מכהן לאורך למעלה משנתיים, תקציביה קוצצו ללא רחם, כבר ב-2019 ערב ה"אין תקציב מדינה" ועוד ועוד".