-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

הבעיות בתוכנית הכלכלית של בנט וליברמן, ומה נותר בחוץ?

מישהו חשב על זה קודם: מרבית הצעדים בתוכנית שהוצגה הועלו כבר על ידי שר האוצר לשעבר כחלון - אבל מוסמסו בכנסת • בעוד שבעלי הכנסה גבוהה ייהנו מפחות מס בתלוש, אלה שמשתכרים פחות יצטרכו להגיש בקשה - וגם אז לחכות עד יולי • ומה קרה בדרך להפחתת המיסוי על הדלק ולסיוע לעסקים?
שאול אמסטרדמסקי וליאל קייזר
09 בפברואר 2022
23:38

חודשיים אחרי אישור תקציב המדינה, בממשלה החליטו להתחיל לטפל בנושא יוקר המחיה. ההתעוררות לא הגיעה משום מקום, וגם שר האוצר אביגדור ליברמן גילה מספיק צניעות כדי להודות לכתבי הצרכנות בכלי התקשורת השונים שהעלו את הנושא. עם פרסום התוכנית המלאה, עולה השאלה, מה בדיוק חדש פה, ומתי נהנה מזה בשורת הנטו?

צפו בבנט וליברמן מציגים את התוכנית 

ראש התחום הכלכלי של כאן חדשות, שאול אמסטרדמסקי, ראה דמיון רב בין הצעדים שהוכרזו למהלכים של שר האוצר לשעבר משה כחלון. סבסוד צהרונים, הפחתת מכסים, נקודות זיכוי להורים עובדים והגדלת מס הכנסה שלילי היו צעדים שכבר עלו בתוכניות קודמות, כך שלא המציאו פה שום דבר. 

הרעיון מאחורי רבים מהצעדים זה לתמרץ אנשים עובדים, להבדיל ממדיניות החל"ת שעודדה אנשים להישאר בבית. אמסטרדמסקי מנה את נקודות הזיכוי להורים כתמריץ כזה, ואת מס ההכנסה השלילי לשכבות הנמוכות כעזרה לאוכלוסיות שלא מגיעות לרף המס. 

אבל, ויש פה אבל, סוג העזרה שיקבלו בעלי ההכנסות הגבוהות ובעלי ההכנסות הנמוכות הוא די שונה. הורה שמרוויח שכר גבוה יחסית יהנה מהתוכנית באופן מיידי. הורים שמרוויחים שכר נמוך מאוד צריכים ללכת, להגיש בקשה למס הכנסה שלילי ופעימת ההחזרה תגיע ביולי - ועד אז זה לא עוזר להם בכלל. 

אמסטרדמסקי הצביע על נקודה משמעותית נוספת - מתי יגיע הכסף. ליברמן סיפר שתקום ועדה ותבחן ותקדם את הפחתת הריכוזיות והגברת התחרות בענף המזון. כל הצעדים האלה צריכים להגיע לחקיקה בכנסת - ושם הם נפגשים עם הלוביסטים ושלל האינטרסים הפוליטיים. לכחלון זה לא עזר.

בין התוכנית שהוצגה הערב לבין הטויוטות האחרונות שכתבו בממשלה היו כמה הבדלים משמעותיים. הכתבת הכלכלית ליאל קייזר מנתה את מה שנותר על רצפת העריכה: בראש ובראשונה הורדת מס על דלק, שנדחה בגלל התנגדות עיקשת באוצר. גם הרפורמה להוזלת הפירות והירקות, שזוכה להתנגדות מצד החקלאים, נשארה בחוץ. 

סעיף נוסף שונתר בחוץ הוא הסיוע לעסקים שנפגעו בשל הפגיעה בהיקפי העבודה בגל האומיקרון. קייזר דיווחה שבמשרד האוצר ממתינים לנתונים המקרו-כלכליים שיתפרסמו בסוף מארס - הנתונים בשלב זה מאפשרים למשוך זמן ולמזער את הפיצוי. 

ואיך אפשר שלא להתייחס לפן הפוליטי שמאחורי הקלעים. הכתב הפוליטי מיכאל שמש חשף הערב מדוע יאיר לפיד לא הצטרף לבנט, ליברמן וברביאי במסיבת העיתונאים. שמש דיווח על ויכוח חריף שהתפתח בימים האחרונים על תכנית המענקים בין לפיד לליברמן, אחרי ששר האוצר סרב להכניס את המענקים לעצמאים לתוכנית שהוצגה היום. גורם שעודכן בפרטים אמר לכאן חדשות: ״בנט נאלץ לתווך בין שר החוץ לשר האוצר״. בסביבת לפיד הבהירו: היה דיון מקצועי והתוצאה מצויינת.