עוד יום | זה ייגמר בדם

זה ייגמר בדם | עוד יום

בבנק הדם מדווחים על מחסור חמור במנות, ודווקא עכשיו קבוצה בציונות הדתית המזוהה בשם חרד"לים הכריזה חרם על מד"א. הקבוצה הודיעה: אנחנו מפסיקים לתרום דם עד שיוחזר לטופס התרומה סעיף האבא/אמא. האם המערכה הזאת במלחמת התרבות בישראל תעלה בחיי אדם?
עוד יום
10 בפברואר 2022
07:13

בעיצומו של משבר הנובע ממחסור חמור במנות בבנק הדם הלאומי, קבוצה בציונות הדתית המזוהה בשם חרד"לים (חרדים לאומיים) הכריזה חרם על מד"א. הקבוצה הודיעה: אנחנו מפסיקים לתרום דם עד שיוחזר לטופס התרומה סעיף האבא/אמא שהומר להורה 1/הורה 2. עקיבא נוביק ויאיר אטינגר שוחחו על עוד פן של מלחמת התרבות בישראל - שעלול הפעם לעלות בחיי אדם. 

האזינו להסכת "עוד יום"

לדברי פרופסור אילת שנער, סמנכ"לית שירותי הדם במד"א, המחסור במנות דם בתקופה הזאת הוא לא רק בישראל, אלא גם בעולם כולו. לדעתה של פרופסור שנער - "רובו ככולו נגרם בגלל האומיקרון". בגלל האחוז המאוד גבוה של החולים והמבודדים, יש ירידה מאוד תלולה בתרומות הדם, מסבירה פרופסור שנער ומעריכה שכרגע חסרות בבנק הדם כ-1,500 מנות דם כדי להגיע לרף המינימום שנדרש ממשרד הבריאות.

אם בעצם המחסור הזה בכלל נגרם בגלל הקורונה, יכול להיות שהתשוקה למריבה פוליטית ואידיאולוגית קצת מיותרת פה - אבל בסופו של דבר זה עדיין דיון פוליטי ואידיאולוג מאוד מעניין. לא כל יום קבוצה בחברה הישראלית מנסה להפריד את התרומה שלה לחברה וממש אומרת - אנחנו ניתן X מנות דם תמורת Y. החרד"לים בגדול באמת מתנדבים הרבה, אבל הניסיון הזה לתרגם למטבע קשה את התרומה שלהם הוא ניסיון מסוכן - כי הם לא הקבוצה היחידה שתורמת. אם למשל ארגון איגי של הנוער הגאה יבואו וימלאו את בנק הדם - זאת סטירה מטורפת לחרד"לים.

 האזינו ל"עוד יום": מה אפשר ללמוד מהשיעור המכונן בישיבת 'הר המור'?

יש כוח מסוים בלתרום למדינה כי המדינה חשובה, כי הכלל הוא חשוב, ולא ככלי לקידום ערכים, אבל מהצד השני יש גם פרנציפ מסוים בהתנהלות של מד"א - למה לא לתת לכל מי שתורם את הטופס שלו? למה לא להוציא עשרה סוגי טפסים? זה בעיקר ארגון להצלת חיים ופחות ארגון של ערכים, גם אם הם מאוד חשובים.

אבל, בסופו של דבר, החברה המערבית ובכללה הישראלית, הופכת להיות יותר ויותר שוויונית עם הזמן. יכול מאוד להיות שהחרד"לים ינצחו נקודתית, אבל זה הכיוון שהחברה הישראלית הולכת אליו - אם הם יאהבו את זה או לא.