הפגנת החקלאים נגד רפורמת החקלאות, צומת ביל"ו, 29.0
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

עזבו ״לחם עבודה״, תנו מלפפון!

לפני שבוע סומנו יצרני הפסטה כאויבי הציבור שמעלים מחירים בחמדנות חסרת מעצורים, ויכול להיות שעכשיו הגיע הזמן לסמן קבוצה אחרת - הלובי החקלאי. כששליש מהישראלים מוותרים על פירות וירקות בגלל המחיר - זה האויב
שמואל רוזנר, המדד
10 בפברואר 2022
07:29

אם צריך להכריז סוג של הכרזה אופנתית, בסגנון מדורי הרכילות, היינו מנסחים אותה כך: יצרני הפסטה – אאוט. הלובי החקלאי – אין. וביתר פירוט: אם לפני שבוע סומנו בעלי חברות גדולות כאויבי הציבור, שמעלים מחירים ומכבידים על הכיס מתוך חמדנות חסרת מעצורים – יכול להיות שהשבוע הגיע הזמן לסמן קבוצה אחרת. קבוצה שקצת פחות נעים לדבר נגדה, ומצד שני, זו העלייה במחירי מוצריה מכבידה יותר מעליית מחירי הפסטה. או כך לפחות הציבור מרגיש.

הלובי החקלאי. זה האויב. מיהו הלובי החקלאי? זו קבוצה של חברי כנסת, שמפעילה השפעה כדי למנוע פתיחה של השוק לתחרות. משרד החקלאות, הגוף הממשלתי שאמור לעסוק בענף, נמצא באופן מסורתי בידי מישהו או מישהי שהלובי החקלאי רואה בהם בעלי ברית. מפלגת העבודה היא הפלטפורמה הפוליטית המועדפת. גם כחול לבן היא מפלגה אוהדת.

בממשלה הנוכחית קרתה ללובי תקלה: שר החקלאות עודד פורר מישראל ביתנו התגלה כמי ששואף להיות רפורמטור, ולא שכפ״ץ. הוא ושר האוצר ממפלגתו, אביגדור ליברמן, הציגו תוכנית שכוללת הפחתת מכסים על פירות וירקות בהדרגה, כאשר חלק מהמכסים יתאפסו מיד, ואחרים בתהליך שמשכו חמש השנים. במקביל, התוכנית עוסקת בתמיכה בחקלאים ובמענקים שיקדמו חדשנות ובאימוצה של תקינת איכות אירופית.

יש ללובי החקלאי נימוקים, חלקם טובים, נגד הצעות שעלולות לפגוע בחקלאים מקומיים, שגם כך לא בדיוק מתעשרים מעבודתם. החשש הוא מנטישת אדמות שלא יעובדו, מפגיעה באחיזת החקלאים באדמה, שהיא ערך ציוני חשוב

על התוכנית הזאת מתנהל מאבק שטרם הסתיים. הלובי דואג שהשערים יישארו סגורים למחצה לייבוא, והממשלה נהנית ממכס גבוה על הפירות המיובאים. הצרכנים, כלומר אנחנו, נהנים פחות. התוצרת החקלאית היא מוצר יסוד יקר מאוד. חלקה עוף, חלקה ביצים, חלקה פירות וירקות. בשנים האחרונות זינקו המחירים של אלה בעשרות אחוזים, וזה למרות שיש פטור ממע״מ על פירות וירקות. פטור שתועלתו לא לגמרי ברורה, אך נזקו ברור: יותר משלושה מיליארד שקלים לקופת המדינה. התוצאה היא ירידה ברמת הצריכה של פירות וירקות. כמה ירידה? יש שחישבו כחמישית.

יש ללובי החקלאי נימוקים, חלקם טובים, נגד הצעות שעלולות לפגוע בחקלאים מקומיים, שגם כך לא בדיוק מתעשרים מעבודתם. החשש הוא מנטישת אדמות שלא יעובדו, מפגיעה באחיזת החקלאים באדמה, שהיא ערך ציוני חשוב. האם הנימוקים הללו משכנעים את הציבור? את חלקו מן הסתם כן, אבל לא בטוח שהרבה יותר מחלקו. הציבור מתוסכל ממחירי הפירות והירקות. זיהינו את העובדה הזאת בשתיים מהשאלות שאנחנו מציגים במסגרת המיזם המשותף לאתר המדד ומשחקי הכיס – מדד היוקר.

שאלה אחת נוגעת לרכישות בעבר, ואחת לחששות ביחס לעתיד. אחת בוחנת האם ישראלים נמנעים מרכישות של מוצרים מסוימים בגלל מחירם – ואיזה. השנייה בודקת מה הם הכי לא היו רוצים שיתייקר מרשימה של מוצרים. סל הצריכה של משפחה בישראל מורכב מהרבה סעיפים, שהמזון, כולל פירות וירקות, הוא פחות מחמישית ממנו. תחבורה ותקשורת ודיור הם מרכיבים משמעותיים יותר. ובכל זאת, גם בשאלה הראשונה, האם נמנעים, וגם בשאלה השנייה, מה רוצים שלא יתייקר, בולט המזון, ובעיקר ענף החקלאות. בולטים המחירים הגבוהים של פירות וירקות.

 רק אחד מעשרה אמר שוויתר על פסטה או אורז, וזה למרות שהשאלה נשאלה בעיצומה של מהומת ייקור הפסטה. על פירות וירקות מוותרים הרבה יותר. כמעט שליש מהישראלים אומרים שוויתרו על רכישת פירות וירקות בגלל מחיר

הנה המספרים: שאלנו ישראלים מה הם לא רכשו בגלל מחיר. התשובה היא כמובן, כמעט כל דבר. כולנו מסתכלים על מחירים כשאנחנו רוכשים מוצרים, ופה ושם מוותרים. אבל כמה מוותרים? יש מוצרים שעליהם לא מוותרים, כמו מוצרי ניקיון. רק מעטים אמרו לנו שוויתרו על מוצרי ניקיון בגלל מחיר. רק אחד מעשרה אמר שוויתר על פסטה או אורז, וזה למרות שהשאלה נשאלה בעיצומה של מהומת ייקור הפסטה.

על פירות וירקות מוותרים הרבה יותר. כמעט שליש מהישראלים אומרים שוויתרו על רכישת פירות וירקות בגלל מחיר. האם זה מפריע להם? בהחלט מפריע להם. את זה אנחנו יודעים משאלה אחרת, שבה ביקשנו לדרג שישה מוצרים ושאלנו, מה אתם הכי לא רוצים שיתייקר (וכמובן, במקביל, מה פחות אכפת לכם אם יתייקר).

בסעיף ה״מה לא אכפת״, כלומר, מה שדורג במקום השישי מבין המוצרים שהצגנו, לא הייתה הפתעה: סיגריות. רוב הישראלים אינם מעשנים, ומן הסתם סבורים שלא נורא אם סיגריות יתייקרו, קודם כל כי זה לא יפגע בהם אישית, ואולי גם משום שהם חושבים שזה יניע ישראלים אחרים להפסיק לעשן. בסעיף ה״הכי אכפת״, קרי, מה שדורג ראשון מבין המוצרים, על ידי שיעור הישראלים הגדול ביותר, מצאנו את הפירות והירקות, ובפער לא קטן על הבאים בתור, דלק ותרופות. כשליש מהנשאלים אמרו לנו שפירות וירקות זה המוצר בעדיפות ראשונה שהם לא רוצים שיתייקר.

צרפו את המידע הזה למידע על כך שלא רחוק משליש אומרים שהם נמנעים מרכישת פירות וירקות בגלל מחירים, ותקבלו עמדה די נחרצת. נדמה לי שזו עמדה שמצדדת ברפורמה כלשהי. אולי לאו דווקא הרפורמה המדויקת של פורר וליברמן, שהחקלאים מתנגדים לה, אולי אם למישהו אחר יש רעיון יותר טוב יסכימו לתמוך גם בו. אבל רפורמה שתוביל להורדה במחירו של סל הפירות והירקות - כנראה תשמח הרבה מאוד ישראלים.