מאחז אביתר

אביתר תמורת חומש: המתווה שהוצג לגנץ

שר הביטחון לא פסל את העברת הישיבה מחומש למאחז שפונה ויוסדר כיישוב • הישיבה תיקרא על שמו של יהודה דימנטמן • גנץ שוחח על כך בשיחות שקיים בנושא
זאב קם
10 בפברואר 2022
08:08
עודכן ב 09:45

מתווה חדש הוצג לאחרונה לשר הביטחון בני גנץ, סביב המחלוקת בנוגע לישיבה בחומש ומתווה אביתר. בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב פורסם הבוקר (חמישי) כי לגנץ הוצע פינוי הישיבה בחומש תמורת הסדרת מאחז אביתר שפונה והפיכתו ליישוב. 

גורמים מתוך המערכת הפוליטית וגם מחוצה לה שוחחו בשבועות האחרונים עם שר הביטחון והציגו לו את המתווה – הישיבה בחומש תפונה אך לעומת זאת היישוב אביתר יוסדר ותוקם בו אותה ישיבה עליה דובר בהסכם בין השר לאנשי אביתר. בעצם, מדובר על מתווה שבפועל מעביר את הישיבה מחומש לאביתר. 

על פי ההצעה, הישיבה ביישוב אביתר תיקרא על שמו של יהודה דימנטמן, שנרצח בפיגוע בסמוך לחומש בחודשים האחרונים. לפי הגורמים ששוחחו עם גנץ לאחרונה, גנץ בעצמו שוחח על אותו מתווה בשיחות שקיים ולדבריהם הוא לא פסל אותו.

תושבי אביתר ותנועת נחלה הגיבו לפרסום ומסר: "ישיבת חומש תמשיך ותתקיים בחומש כולל בנייה מחדש של בתי המשפחות. חומש הינו מקום השומר על חבל ארץ שלם המשתרע מקו שבי שומרון, עינב, אבני חפץ ועד עמק יזרעאל. פגיעה בחומש מסכנת חלקים גדולים של מדינת ישראל". 

אישי חזני ממייסדי אביתר: "אנו מתנגדים מכל וכל לנסיגה כלשהי בחומש. מזה 15 שנה נשמע קול תורה בצפון השומרון מתוך מסירות נפש אשר משמשת מופת של חלוציות ונאמנות לארץ ישראל. חומש זו עמדה קידמית אשר שומרת בגבורה על מרחבי הצפון של מדינת ישראל כולה. יש לבטל באופן מיידי את חוק ההתנתקות ההרסני. הריסת הישיבה בחומש, חלילה, היא מתן פרס לטרור". 

מלשכת שר הביטחון נמסר: "שר הביטחון מנהל את המדיניות ביהודה ושומרון מתוך אחריות ביטחונית, מדינית ולאומית. מציעים לשרים ולגורמים מטעם עצמם, להתעסק בנושאי משרדיהם ולא בנושאים שאין להם השפעה עליהם".

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, הגיב לפרסום המתווה ואמר כי מדובר בהצעה לא לגיטימית. "הסכמים יש לכבד. ממשלת ישראל צריכה להקים את הישיבה באביתר כי כך היא סיכמה בהסכם מסודר, ולא לעסוק בספינים לא רלוונטיים. זו כבר הפעם השניה שגורמים פוליטיים מנסים להפיץ את הספין המוזר הזה - כבר בפעם הראשונה הבהירה ישיבת חומש שהצעה כזו לא הוצגה בפניהם ושהם לא יקבלו הצעה מוזרה כזו בשום אופן, לא מובן מה האינטרס של גורמים פוליטיים לנסות להפיץ ספינים מוזרים כאלה שוב. את הישיבה בחומש הממשלה היתה צריכה לאשר כבר מזמן - בחומש. אין דבר מוסרי יותר מכך, לתקן את איוולת הגירוש מצפון השומרון, עוד לפני הרצחו של יהודה דימנטמן הי"ד - ובודאי אחריו. עצם הדיבורים על פינוי הישיבה מחומש לאחר הרצח הם פרס לטרור".

היועמ"ש לשעבר אביחי מנדלבליט אישר את מתווה אביתר שיאפשר את הקמת היישוב רגע לפני שסיים את תפקידו. במשרד המשפטים אישרו לדרג המדיני לקדם את ההתיישבות במקום. בעקבות כך פרץ ויכוח בממשלה כשמצד אחד מרצ והעבודה העבירו מסרים למזכיר הממשלה כי לא ישלימו עם יישום המתווה. מנגד, השרה פנינה תמנו שטה אמרה בריאיון לתוכנית הכול פוליטי בכאן 11: "אי אפשר להסכים עם היועמ"ש רק כשנוח לקבל את העמדה שלו. שר הביטחון יבחן את הדברים של היועץ, ומה שחוקי ואפשרי – הוא יעשה. אני לא מבינה גורמים בקואליציה שכביכול מתעוררים להפתעה. כולם הכירו את המתווה".