-
צילום: אי-פי

גורמים באוקראינה לכאן חדשות: יהיו לרוסים מספיק כוחות למבצע בעוד שבועיים

רוסיה מפנה עובדים לא חיוניים מהשגרירות בקייב: "המערב זומם משהו" • רוסיה ובלארוס יפתחו בתרגיל צבאי משותף - 30 אלף חיילים רוסים ישתתפו • דוברת הבית הלבן: "צעד מסלים"
עמיחי שטיין
10 בפברואר 2022
08:23
עודכן ב 21:47

משבר אוקראינה-רוסיה: הרוסים מחריפים צעדים, וגורמים באוקראינה אומרים היום (חמישי) לכאן חדשות כי לרוסים יהיו מספיק כוחות למבצע בעוד שבועיים. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי הגורמים באוקראינה אמרו עוד שעשרת הימים הקרובים קריטיים לשאלה אם יהיה הסכם או מלחמה.


סוכנות הידיעות הרוסית TASS דיווחה מוקדם יותר כי רוסיה מפנה עובדים לא חיוניים מהשגרירות בקייב. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי "המערב זומם משהו". במקביל רוסיה ובלארוס צפויות לפתוח בסדרת תרגילים צבאיים שיימשכו על פני עשרה ימים.

במסגרת התרגיל, צפויים להשתתף כ-30 אלף חיילים רוסיים, שני גדודים של מערכות טילי קרקע-אוויר S-400 ומטוסי קרב רבים. צילומים לוויניים מצביעים על כך שמרבית הציוד הועבר למיקומים הסמוכים לגבול עם אוקראינה. 

דובר מטעם הקרמלין אמר כי התרגילים "רציניים", מכיוון שרוסיה ובלארוס "מתמודדות עם איומים חסרי תקדים". מן העבר השני, בארצות הברית מתחו ביקורת על קיומם של התרגילים - דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי מסרה אמש: "כשאנו מביטים על ההכנות לתרגילים הצבאיים הללו, שוב, אנחנו רואים זאת כצעד מסלים".

שרת החוץ הבריטית, ליז טראס, נפגשה הבוקר עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב ואמרה כי "בריטניה לא יכולה להתעלם מנוכחותם של 100,000 החיילים הרוסים על הגבול שנועדו לערער את ריבונותה ושלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה". בתגובה אמר שר החוץ הרוסי כי 100 אלף החיילים על הגבול נמצאים שם בגלל תרגילים צבאיים והדגיש את זכותה של רוסיה להעביר בשטחה הריבוני את הצבא שלה.

ברקע המתיחות, היום צפויות להתחדש השיחות הדיפלומטיות לפתרון המשבר, שצפויות לכלול את רוסיה אוקראינה, צרפת וגרמניה, על כך הודיע הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון. עוד אמר מקרון כי פוטין הבטיח לו שהכוחות הרוסיים לא יעשו דבר כדי להסלים את המצב. אתמול אמר שגריר רוסיה באיחוד האירופי ולדימיר צ'יזוב ל-BBC, כי מדינתו עדיין מאמינה שדיפלומטיה יכולה לסייע להרגעת הרוחות וכי החיילים הרוסים שמוצבים בבלארוס, יחזרו לבסיסיהם אחרי התרגילים.

רוחות מלחמה באוקראינה | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

מוקדם יותר השבוע אמר נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו, בריאיון לערוץ הרוסי הממלכתי כי בלארוס תלחם לצידה של רוסיה, אם תתפתח מלחמה מול אוקראינה. לדברי לוקשנקו, ארצות הברית דוחפת את קייב למלחמה, ופוטין מתנהל "נכון".

השתתפו בהכנת הידיעה: בן יניב ובר שפר