-
צילום: גטי אימג'ס

מחקר ישראלי: חיסון לקורונה בזמן ההיריון לא פוגע בעובר ובילוד

המחקר, שבוצע בשנה שעברה, נחשב לגדול בעולם בנושא והוא כלל 24 אלף לידות. הממצאים תקפים גם בקרב יותר מ-2,000 ילודים, שאמם התחסנה במהלך השליש הראשון של ההיריון
נוב ראובני
10 בפברואר 2022
18:00

מחקר חדש ומקיף של מכון המחקר והחדשנות "קאהן סגול מכבי", שפורסם היום (חמישי), העלה כי החיסון נגד קורונה בזמן היריון איננו פוגע בעובר ובילוד. המחקר נחשב לגדול בעולם בנושא והוא כלל 24 אלף לידות, ממארס עד אוקטובר 2021. המחקר התקבל לפרסום בכתב העת "JAMA Pediatrics".

כ-17 אלף לידות לאחר חיסון הושוו ל-7,000 לידות של נשים לא מחוסנות, תוך התחשבות בשונות בין הקבוצות - גיל האם, מועד תחילת ההיריון, סקטור דמוגרפי וחיסון עונתי לשפעת. המחקר התבצע על באישור ועדת האתיקה. המחקר בחן שיעורי לידה מוקדמת, משקל ילוד, אשפוזים, מומים מולדים ותמותת תינוקות והעלה כי לא נמצאו הבדלים בסיכון בין הקבוצות.

הממצאים תקפים גם בקרב יותר מ-2,000 ילודים, שאמם התחסנה במהלך השליש הראשון של ההיריון - התקופה המכרעת בהיווצרות מערכות גוף העובר. המחקר עקב אחר מידע של יולדות והעלה את הממצאים הבאים: אחוזי הפגות הראו 4.2% בילודים שנחשפו לחיסון, לעומת 4.8% בילודים שלא נחשפו לחיסון, שיעור האשפוזים בילודים עמד על 5.1% לעומת 5.3%. כמו כן לא נמצאו הבדלים משמעותיים במומים מולדים. בנוסף, בדק המחקר תמותת תינוקות ובבדיקה זו לא נמצא הבדל כלל - אחוז התמותה זהה ועמד על 0.1%

הרקע למחקר נובע מכך שנשים הרות לא נכללו בניסוי הקליני לחיסון קורונה (של פייזר) ועל כן מידע על תינוקות שנולדו לאחר חשיפה לחיסון בהיריון, הוא חיוני לשם קבלת החלטות והיענות לחיסון בקרב נשים בהיריון. ד"ר ענבל גולדשטיין חוקרת ראשית במחקר ציינה: "המדגם הרחב שביצענו הביא אותנו למסקנות חד משמעיות - אין הבדלים בשיעור פגות, משקל הילוד, אשפוזים, מומים מולדים ותמותת תינוקות בין אימהות שחוסנו לקורונה ובין אלו שלא חוסנו".

אתמול פורסם סקר שערך משרד הבריאות, ממנו עולה כי תופעות לוואי לאחר החיסון השלישי של פייזר בקרב בני יותר מ-18, שכיחות יותר אצל נשים וצעירים. מרבית הדיווחים היו על תופעות מקומיות או כלליות שחלפו בתוך שלושה ימים. 10% מהנשים עד גיל 54 דיווחו שסבלו מתופעת לוואי נוספת - אי סדירות וסתית.