-

החורים בתוכנית הכלכלית: שאול זוכה, ליאל בוכה. ומה לגביכם?

המטרה המוצהרת של בנט וליברמן הייתה לעזור לישראלים העובדים. העניין הוא שיש עובדים, ויש עובדים
שאול אמסטרדמסקי וליאל קייזר
10 בפברואר 2022
20:32
עודכן ב 23:20

כשמסתכלים על התוכנית הכלכלית מול האור - בהחלט אפשר למצוא בה חורים, כטבעה של תוכנית שגובשה בחופזה - לנוכח מחאה ציבורית מתהווה. ליאל קייזר ושאול אמסטרדמסקי, צללו לעומק הפרטים. 

המטרה המוצהרת של ראש הממשלה בנט ושר האוצר ליברמן בתוכנית שהציגו הייתה לעזור לישראלים העובדים. העניין הוא שיש עובדים, ויש עובדים. לשאול יש שני ילדים בגילי 8 ו-11, מה שאומר שהוא ואישתו יקבלו ארבע נקודות זיכוי חדשות, או במילים אחרות - תוספת שכר של כ-900 שקלים בחודש, שהם כמעט 11 אלף שקלים בשנה.

ליאל, שגם עובדת מאוד קשה, לא ראתה מהתוכנית שקל. אפס נקודות זיכוי על אפס ילדים - ועם כל הכבוד לה, ליברמן ובנט השאירו אתמול מאות אלפי ישראלים עובדים נוספים ללא ילדים, או לא בגילים הרלוונטיים, שסובלים גם הם מיוקר המחייה וחושבים פעמיים בסופר - הם לא יקבלו שום תוספת לנטו.

צפו בהצגת התוכנית

אם המטרה של הפוליטיקאים הייתה לפייס את הזעם הציבורי על יוקר המחיה, נדמה ששר האוצר וראש הממשלה קצת עשו את ההיפך, וליבו את הזעם של חלקים גדולים מהציבור. עוד דבר שחשוב לשים אליו לב זה שמנקודות הזיכוי נהנה רק מי שמשלם מיסים, 60% מהעובדים הישראלים לא משלמים מיסים כי השכר שלהם נמוך מדי. העובדים החלשים ביותר כאן לא יראו מהצעד הזה שקל.

זה לא ששר האוצר עיוור לזה. הוא מודע לזה. ולכן הוא מבטיח לסייע לעובדים האלה בדרך אחרת, רק שזה לא עובד אוטומטית כמו נקודות הזיכוי שיקבלו העובדים מהעשירונים העליונים. בשביל לקבל מס הכנסה שלילי מהמדינה, העובדים החלשים צריכים לעבוד בזה - ממש לעבוד בזה.

צריך למלא טפסים למס הכנסה, ולהצהיר על כל ההכנסות שלהם מכל המקורות, שזה ממש פרויקט עבור אנשים שגם ככה היום יום שלהם קשה מאוד. ואפילו אחרי שהם עושים את זה, הם יקבלו את הכסף רק בעוד חודשים ארוכים, לא כל חודש לתלוש השכר שלהם.

חור ענקי בתוכנית הוא מחירי הדירות, שעולים בקצב מהיר פי שלושה מעליית המחירים הכללית במשק

חור נוסף בתוכנית של ראש הממשלה ושר האוצר הוא חור ענקי, בדמות ה-דבר שבכלל לא היה בתוכנית הזו. מחירי הדירות. בזמן שאנחנו מדברים על יוקר המחיה בסופר, מחירי הדירות עולים בקצב מהיר פי שלושה מעליית המחירים הכללית במשק. ב-2021 מחירי הדירות עלו כמעט ב-11%.

וזו רק ההתחלה, כי גם חומרי הגלם של בניית דירות מתייקרים, וגם המשכנתאות מתייקרות. האם התוכנית של ראש הממשלה ושר האוצר מתייחסת איכשהו לבעיה הזו? הם אומנם הציגו תוכנית דיור לפני כמה חודשים, אבל בינתיים היא לא משיגה אפילו את המטרה הצנועה שהיא הציבה - לבלום את עליית המחירים, שלא לדבר על להוריד אותם.

בשורה התחתונה, יש כאן צעדים נחמדים בכיוון הנכון, אבל התוכנית הזו היא תוכנית מאולתרת שמיטיבה עם שכבות חזקות יותר, ולא נותנת מענה אמיתי לשכבות רבות אחרות באוכולוסיה. הורדת המכסים שהשרים דיברו עליה היא צעד בכיוון הנכון, שאולי יניב תוצאות מתישהו, אבל זה יהיה מתישהו, בטווח הרחוק, וגם זה לא בטוח. בינתיים, כולנו נמשיך להיאבק ביוקר המחיה לבדנו.