-

תיעודים שמוכיחים: המשטרה ממשיכה להתנכל ליוצאי אתיופיה

שני אירועים מטרידים שבהם נעצרים או מעוכבים יוצאי אתיופיה בלי סיבה מראים את ההתנהלות של המשטרה שהופכת אותם לחשודים מיידיים. "יש כעס. הם מחפשים את החלשים", סיפר יאיו שנעצר כשיצא לחלק מזון לנזקקים • מהמשטרה נמסר: "פועלים לשרת נאמנה את כל אזרחי ישראל, ולספק להם שירותי משטרה שוויוניים ללא קשר למוצא, דת או צבע עור"
נופר משה
11 בפברואר 2022
09:23
עודכן ב 15:02

על אף פסיקת בג"ץ מחודש מארס, שאוסרת על שוטר לעכב ללא עילה, תיעודים שפורסמו אמש (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11 מראים כיצד שוטרים ביפו ובבית שמש מעכבים, עורכים חיפוש ובמקרה אחד מבצעים מעצר אלים של צעירים ללא כל סיבה - על בסיס פרופיילינג בלבד. הפסיקה באה בעקבות עתירה של עמותת טבקה ומבוססת על דוח פלמור ונתונים המעידים על שיטור יתר כלפי יוצאי אתיופיה.

לפני כחודש יאיו ירד מביתו ועלה לרכב של בן דודו בדרכם לחלוקת מזון למשפחות נזקקות. "בא שוטר וביקש תעודת זהות. אמרתי שאין לי תעודת זהות ואביא לו דרכון. הוא ענה שלא מעניין אותו ושייקח אותי לתחנה". האירוע הזה הסלים מהר מאוד, ויאיו מצא את עצמו מוצמד למדרכה, אזוק בלי כל סיבה.

דוח המבקר: גזענות כלפי אתיופים בשירות המדינה, שירותי רווחה חדשים – דווקא בערים עשירות

"עצרנו אותנו כי אנחנו אתיופים. לא רצחתי, לא עשיתי שום דבר פלילי. רק באתי לתרום לאנשים שצריכים", הסביר יאיו. הוא נלקח לתחנת המשטרה ברחוב סלמה בתל אביב, שם נפתח לו תיק על העלבת עובד ציבור והחזקת סכין - סכין שבה השתמש כדי לפתוח את חבילות המזון. "עצרו אותי ולא אמרו על מה. רק כשהגעתי לשם אמרו לי 'התנגדת'. חקרו אותי ואחרי כמה שעות שחררו".

אירוע אחר התחיל באופן דומה, רק שהפעם זו הייתה שעת לילה בעיר בית שמש. דוד וצביאל צעדו בדרכם לפגוש את אחיו של דוד. עוד לפני שהניידת עצרה לידם, הם הבינו איך זה עומד להסתיים. "כשראינו ניידת, ידעתי שיעצרו אותנו. אחרי שנתתי לשוטר פרטים, הוא הכניס ידיים לכיסים במעיל".

תופעת שיטור היתר כלפי צעירים יוצאי אתיופיה אינה חדשה. אלפי יוצאי אתיופיה הפגינו ברחובות לאחר שהחייל דמאס פקדה הותקף בידי שוטרים כשרק עבר ברחוב. גם כאשר קצין משטרה ירה למוות בצעיר סלומון טקה. ועדת פלמור, שבחנה את התנהלות המשטרה, מצאה כי מספר התיקים שנפתחים ליוצאי אתיופיה כפול משיעורם באוכלוסייה, וכאשר מדובר בצעירים, המצב חמור עוד יותר - פי שלושה וחצי משיעורם באוכלוסייה.

על פי הנתונים, עיקר התיקים הם על עניינים שוליים והתיקים האלה מסלימים לאירועים קשים. יאיו אמר: "יש כעס. הם מחפשים את החלשים. הוא ימ"ר, הוא לא אמור להתעסק עם אנשים כמוני אלא עם פושעים גנבים, רוצחים".

"אתיופים לא מתלוננים, הכול נשאר בפנים. אני לא יודע איך ינקמו בי. אחרי מקרה ועוד מקרה אתה מרגיש שאתה בלחץ", הסבירו יאיו דוד וצביאל. 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל פועלת כל העת להגן ולשרת נאמנה את כל אזרחי ישראל, ולספק להם שירותי משטרה שוויוניים ללא קשר למוצא, דת או צבע עור. בניגוד גמור לנטען, בהתאם לפסיקת בג"ץ ולנוהל תעודת זהות החדש, מותר לשוטר לדרוש מאדם להזדהות גם ללא חשד לביצוע עבירה פלילית, ובלבד שקיימת עילה סבירה.

"באשר למקרה שהתרחש בתל אביב - רכב פרטי שנצפה על ידי  שוטרים כשהוא מבצע עבירת תנועה נקרא לעצור בצד לבדיקה. יושבי הרכב מחו על עצם הבדיקה, התקרבו אל השוטרים תוך הטחת מילים בוטות וסירבו מספר פעמים לבקשות השוטרים להזדהות בפניהם כמתחייב בחוק. החשוד הוזהר עד שהשוטרים נאלצו לעצור אותו תוך שהוא מתנגד בכוח. לאחר שזוהה בתחנה והשלמת הליכי האכיפה שוחרר החשוד. הטענה לפיה נפתחו נגדו שלושה תיקים משוללת כל יסוד.

"בנוגע למקרה שאירע בבית שמש, במהלך פעילות יזומה בשעות הלילה המאוחרות נגד גורמי פשיעה המבצעים התפרצויות לדירות, הבחינו השוטרים בנוכחות של שניים באזור ואלה ביקשו לזהותם. לאחר שנבדקו שוחררו לדרכם".