אילוסטרציה
-

אחרי שנבחנו מאות מספרי טלפון: צוות הבדיקה ינקה את המשטרה

צוות מררי שהה שעות רבות במשרדי חטיבת הסיגינט ובדק מאות מספרי טלפון • במשטרה יסרבו לחשוף מידעים ושיטות על אף שיכולים לחזק את אמינות הדוח • אחרי המתיחות: המפכ"ל פגש את הבכירים במשרדי אגף החקירות – וגיבה אותם
משה שטיינמץ
11 בפברואר 2022
15:25
עודכן ב 19:54

המשטרה ותוכנות הריגול: צוות הבדיקה בראשות המשנה ליועמ"ש עמית מררי, סיים הלילה את הבדיקות. כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11. על פי הפרסום, צוות הבדיקה, שכלל יועצים משב"ס ומהמוסד, שהה כמה ימים במשרדי יחידת הסיגינט בהר חוצבים בירושלים ולא מצא חריגות או הפרות חוק, למעט אותה חריגה בהאזנה לשלמה פילבר שעליה דיווחה המשטרה בשבוע שעבר. הממצאים יועברו ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, וממנה לראש הממשלה נפתלי בנט

עוד פורסם הערב כי צוות הבדיקה לא עבר רק על 26 הטלפונים של הבכירים עליהם פרסם השבוע עיתון "כלכליסט", אלא בדקו כמה מאות מספרי טלפון - בניסיון לראות אם לאותם בכירים היו מכשירי טלפון נוספים, וגם דמויות נוספות שטענו שהאזינו להם או שהצוות חשד כי האזינו להם. גם בבדיקה הזו לא נמצאו כל הפרות. במשטרה נערכים לדוח שצפוי להיות מוגש ומפורסם בראשית השבוע והבהירו לאנשי משרד המשפטים שיסרבו לחשוף אמצעים, שיטות או מידעים שלכאורה יכולים לחזק את אמון הציבור.

בתוך כך, אחרי המתיחות בין המפכ"ל רב-ניצב יעקב שבתאי לראש אגף חקירות ומודיעין ניצב יגאל בן-שלום, על רקע חוסר הבהירות בתוך המשטרה, ככל שהתקדמו הבדיקות ולא התגלו הפרות - גם המתיחות הזו התפוגגה. אתמול הגיע המפכ"ל לאגף חקירות ומודיעין במשרדי להב 433 בלוד, ונפגש עם ??? וקציניו הבכירים. בפגישה אמר להם המפכ"ל: "היכולות שלכם מובילות אותנו במאבק בפשיעה". בנוסף, קיבל רנ"צ אשכנזי סקירה פרטנית מראש אח"מ על תהליכי הבדיקה ועל ליווי אגף חקירות ומודיעין לצוות של מררי.

רוגלות בניידים של באב"ד וטרנר - בסבירות גבוהה

מוקדם יותר היום פורסם כי בדיקה במעבדה פרטית גילתה כי בסבירות גבוהה הותקנו רוגלות על מכשירי הטלפון הניידים של  מנכ"לי האוצר לשעבר שי באב"ד וקרן טרנר. טרם התקבלו תשובות לגבי הנייד של מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר אמי פלמור, כך אמר היום אחד מהשלושה.

השבוע דווח בעיתון "כלכליסט" שהמשטרה התקינה במכשירם פגסוס. מהממצאים נכון לעכשיו, אין ראיה לכך שהרוגלות שנמצאו מקורן במשטרה או ברוגלה מסוג פגסוס. אמי פלמור אמרה היום לכאן חדשות: "שי באב"ד פנה בשם שלושתינו במהלך השבוע לגורמים ממלכתיים כדי שיבדקו לנו את הטלפונים ולא נענינו, חבל וזה מוזר ומטריד".

בתוך כך, חברת NSO שלחה אתמול מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים לעיתון כלכליסט, בעקבות פרסום מהבוקר, לפיו החברה מאפשרת ללקוחותיה למחוק תיעוד של הפעולות שנעשו באמצעות הרוגלות שפיתחה. לטענת החברה הפרסום "אינו מציג כל ראיה בתמיכה לטענות הסנסציוניות" המוצגות במסגרתו, ומבוסס על "טענות כוזבות לחלוטין שמסבות לחברה נזק חמור".

אמש דווח בעיתון "כלכליסט" כי "לכל ועדת חקירה שתקום בפרשה יהיה קושי לעקוב אחר שיטת ההפעלה של תוכנת הריגול. כיוון שהרוגלה מרחיקה את התוקף מהקורבן ומאפשרת להכחיש את הפריצה. המערכת לא מותקנת במחשבי התוקף אלא בענן של אן אס או והיא משתמשת בשרתים זרים במדיניות שלישיות ולא פחות חשוב היא יכולה להעלים את פעילותה". כלכליסט נדרש לחזור בו בתוך 24 שעות מהפרסום.

מי נתן את ההוראה? | האזינו להסכת עוד יום