t
אורלי וילנאי
צילום: כאן חדשות

אורלי וילנאי: "הקורונה קורעת משפחות, אחותי לא מדברת איתי"

מה לא אומרים על אורלי וילנאי? שהיא מכחישת קורונה ומתנגדת חיסונים, שיחד עם בן זוגה גיא מרוז היא מפיצה מידע כוזב על הקשר בין חיסוני קורונה להפלות וללידות שקטות, ואפילו אומרת שהחיסונים מסוכנים לילדים. היא לעומת זאת טוענת שלא רק שהיא עושה את עבודתה, אלא שמשרד הבריאות משקר לנו, ואנחנו כאן מהדהדים את מסריו
גאולה אבן-סער
11 בפברואר 2022
22:06
עודכן ב 07:01

"אני לא בן-אדם קונספירטיבי", אומרת אורלי וילנאי. אבל בריאיון ששודר אתמול (שישי) בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11, לדבריה במשרד הבריאות משקרים לנו "כי עלו על עץ גבוה מדי".

מאז שפרצה מגפת קורונה, וילנאי ובעלה גיא מרוז שחררו שני סרטים תיעודיים שבהם ביקרו את מדיניות הטיפול במגפת הקורונה בישראל. "אני ממש לא מקלה בזה ראש. אני רק חושבת שכל ההתנהלות הזאת הייתה צריכה להיות הפוכה. זאת אומרת היה צריך להגן עלינו, על אוכלוסיית הסיכון, על המבוגרים ולא על כל השאר", אמרה וילנאי, שמתמודדת בשנים האחרונות עם מחלת ריאות נדירה.

בחודש דצמבר האחרון פרסמו בני הזוג פוסט שקרא לנשים שעברו לידה שקטה לאחר קבלת החיסון לנגיף קורונה לדווח על כך. הפוסט הזה הוביל לתגובה של משרד הבריאות כי לפיה מדובר בפייק ניוז. וילנאי ומרוז הגישו בתגובה תביעה נגד המשרד ובה דרישה להתנצלות ולפיצוי כספי. "אני לא יכולה לשתוק אל מול דברים מופרכים שאומרים עלינו, ושאיכשהו כאילו נכנסים לאנשים לראש ואין בינם לבין המציאות שום קשר".

"איננו מכחישי קורונה. להיפך, קורונה היא מחלה מאוד קשה לאוכולוסיות סיכון וצריך להיזהר ממנה. אנחנו לא מכחישי חיסונים, אנחנו מחוסנים. הבן שלי מחוסן שלוש פעמים". אבל את בנם הקטן בחרו וילנאי ומרוז שלא לחסן בטענה שלא מדובר במחלת ילדים.

"ילדים לא מתו מקורונה. מתו ילדים עם סרטן קשה, עם קריסת מערכות מדברים אחרים, עם מחלות רקע. מה את יודעת על החיסון שהוכנס לגוף שלהם אל מול הסיכון? כשלך יש איזושהי סוגיה רפואית - את לא מבקשת חוות דעת שנייה? פה אסור להשמיע שום דעה אחרת ואת מי שאומר הם מוחצים. אני לא מאמינה למילה של משרד הבריאות".

"אני הסתובבתי בכל העולם לנסות למצוא תרופה למחלה שלי, אוקיי? לא מצאתי. אבל ביקשתי עוד דעות - מגרמניה, מארצות הברית, בארץ אצל כמה רופאים", היא מספרת. "רציתי לדעת, למדתי את זה. איך יכול להיות שאנחנו לא לומדים כלום אחר שונה ממה שאומרת שרון אלרעי-פרייס? פחד הוא מוצר נפלא. אפשר לעשות איתו המון דברים. שנתיים אנחנו עם אותו טרלול".

"הרבה מאוד נשים עברו שינויים הורמונליים מאוד קשים של דימומים לאורך הרבה מאוד שבועות. בהתחלה משרד הבריאות הכחיש מכול וכול גם כשאמרנו את זה. היום זה דבר ידוע לכול", טוענת וילנאי. מנגד אמרו באיגוד המיילדות והגינקולוגיה כי "אין כל הוכחה שהחיסון גורם לירידה בפריון, להיפך. אפילו הגנה מפני ירידה בפריון הגבר".

"משרד הבריאות השתלט על כל השידורים ואומר קו אחד. אנחנו הקטנים משנים סדרי עולם?", תוהה וילנאי. "יש לאמת דרך לצוץ. אני רואה את זה לאורך כל הקריירה שלי. כשעשינו את הסרטים על ניצולי השואה צדקנו, ניצחנו. אותו דבר אני רואה עכשיו עם הקורונה".

אז מה כל זה קשור למגפה העולמית? "אנחנו היחידים שמשמעים את הקול הזה בצורה עקבית. הרבה פעמים ממשלות טועות ולאט-לאט זה מתחיל לחלחל. כשהציבור מתחיל לכעוס, כשהוא אומר 'עד הילדים'. יש חצי עם שחושב אחרת".

והאם אין בווילנאי מידה של פקפוק בדעות שהיא מביאה ומשמיעה? "את לא תאמיני, אני שונאת את זה. אני לא אוהבת את הדברים האלה. את המאבקים ואת המלחמות. אני לא אוהבת להיות בעין הסערה. אני לא אוהבת את מה שהילדים שלי עוברים בגלל הדברים האלה. הקורונה קורעת משפחות. אחותי לא מדברת איתי. אבל לא חשוב, היא תתפכח".