רשות המסים, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אחרי פרסום התוכנית הכלכלית: בממשלה בוחנים את הרחבת מעגל הזכאים למס הכנסה שלילי

באוצר שוקלים מענק מס הכנסה שלילי למכניסים עד 8,000 שקל, במקום 6,200. אפשרויות שנשקלו השבוע ונפסלו - נקודות זיכוי גם לישראלים ללא ילדים, והגבלת הנקודות לבעלי שכר גבוה
ליאל קייזר
11 בפברואר 2022
23:18

התוכנית הכלכלית: בממשלה בוחנים אפשרות להרחיב את הזכאות למענק מס הכנסה שלילי כך שיותר ישראלים יהיו זכאים לו. כך דווח הערב (שישי) בהשבוע עם גאולה בכאן 11. נכון להיום, רק מי שמרוויח עד 6,200 שקלים זכאי למענק, שהוגדל במסגרת התוכנית הכלכלית שהוגשה השבוע, ובממשלה בוחנים אפשרות להרחיב את הזכאות שתהיה קרובה יותר לשכר החציוני במשק שנע סביב 8,000 שקלים.

לכאן חדשות נודע שבמהלך גיבוש התוכנית נבחנה האפשרות לקבוע רף מקסימלי לקבלת נקודת הזיכוי להורים, כך שתוגבל הזכות להקלות לאנשים בעלי שכר גבוה ואולם הוחלט לוותר על האפשרות. בנוסף הוצע במקור לתת חצי נקודת זיכוי לכל ישראלי עובד ולא רק למשפחות עובדות.

בחזית נוספת של המאבק ביוקר המחיה, פקחים של משרד הכלכלה והתעשייה פשטו על כ-90 יעדים ברחבי הארץ ובדקו את מחירי המוצרים המפוקחים בהם חלות ולחם לסוגיו, ביצים, חלב ומוצריו, מלח ועוד. כמו כן, הפקחים וידאו שבעלי עסקים שקיבלו מכסות בשר מוזל מציגים את הסחורה על המדפים במחירה המופחת לצרכן. במהלך המבצע נפתחו 25 תיקי חקירה על הפקעת מחירים ועל הפרתן של מכסות בשר מוזל.

בהכנת הידיעה השתתפה דנה ירקצי

עם סוכריות לא הולכים למכולת: מה הבעיה בתוכנית הכלכלית של ליברמן? | שאול אמסטרדמסקי

רוצים לדעת איך תכננו את התוכנית הכלכלית הגרנדיוזית שראש הממשלה נפתלי בנט ושר האוצר אביגדור ליברמן הציגו אתמול? בארבע דקות של הליכה במסדרון. איך אני יודע? כי היא מלאה חורים. התוכנית הזאת מתיימרת לעזור לכל הישראלים שנאבקים ביוקר המחיה, ובפרט לישראלים העובדים - רק שהיא לא עושה את זה.

התוכנית כן עוזרת לישראלים, אלה שמשתכרים בערך 13 אלף שקלים ברוטו ומעלה ויש להם ילדים, ולישראלים שמשתכרים עד 6,000 שקל ברוטו בחודש - להם היא עוזרת פחות. היא לא עוזרת בכלל לכל הישראלים שנמצאים באמצע, במעמד הביניים התחתון. היא לא עוזרת בכלל לרווקים, או לאנשים נשואים בלי ילדים, או לאנשים שיש להם ילדים אבל לא בגיל הנכון או לזוגות מבוגרים.

אז בסופו של דבר, היא לא עוזרת להמון ישראלים, שהחיים שלהם נורא יקרים פה - ויש לזה סיבה. זה נראה ששר האוצר ליברמן התאמץ במיוחד כדי לא להעביר כסף לחרדים וזה סוג של תמונת מראה לסרטון המשונה שיו"ר ש"ס אריה דרעי פרסם בשבוע שעבר עם האימא והילד בסופר, שלא יכולים לקנות כל מיני דברים. אז אריה דרעי עשה שמיניות באוויר בשביל להעביר כסף רק לחרדים, ועכשיו שר האוצר עושה שמיניות באוויר בשביל לסייע לכולם, לא רק לחרדים.

הגיע הזמן שהממשלה שלנו תתבגר ותתחיל לטפל באמת בבעיות השורש של יוקר המחיה בישראל, כמו מונופולים מאוד גדולים, או חברות ענק שיכולות להעלות מחירים פשוט כי לצרכנים אין אלטרנטיבה - ולא לזרוק עלינו סוכריות. הן אולי יעזרו קצת ואולי לא יעזרו בכלל, ובעיקר נועדו בשביל לגרוף רווחים פוליטיים. זה לא עבד לשום שר אוצר בעבר - וזה לא יעבוד הפעם.