-
צילום: אי-פי

לאחר קצת יותר משעה: הסתיימה שיחת ביידן-פוטין

נשיא אוקראינה: לא צריך להיבהל מהאירועים האחרונים, אין פאניקה • רוסיה ב"תרגיל הגנה" בחצי האי קרים; ארה"ב מפנה דיפלומטים מהשגרירות בקייב• ביידן ופוטין צפויים לשוחח היום | עדכונים שוטפים
גילי כהן ומאיה ראכלין
12 בפברואר 2022
07:46
עודכן ב 19:38

על סף פלישה לאוקראינה? המתיחות באירופה גוברת היום (שבת) בזמן שנשיא ארצות הברית ביידן שוחח עם נשיא רוסיה פוטין. בקרב האמריקנים גוברות ההערכות כי רוסיה צפויה להוביל מתקפה בימים הקרובים, וארצות הברית אף הודיעה על פינוי השגרירות בקייב. בישראל הוחלט בהערכת מצב בראשות ראש הממשלה נפתלי בנט להתכונן להוצאת ישראלים מאוקראינה, משרד החוץ עבר לעבוד במתכונת חירום. 

עדכונים שוטפים

19:15 | לאחר קצת יותר משעה: הסתיימה שיחת ביידן-פוטין

18:35 | גנץ הנחה את צה"ל להיערך לאפשרות שיידרש סיוע בהבאת ישראלים לארץ

18:10 | החלה שיחת ביידן-פוטין

18:00 | רה"מ בנט ומשרד החוץ יקיימו הערכת מצב נוספת הערב

17:55 | ענקית התעופה ההולנדית KLM מודיעה על הפסקת טיסותיה מעל אוקראינה, חברת התעופה הבינלאומית הראשונה לעשות זאת

17:30 | צבא רוסיה: זיהינו צוללת אמריקנית במים הטריטוריאליים שלנו, סמוך לאיים הקוריליים. איים שרוסיה כבשה מיפן ב-1945 ומאז שטחים אלו נמצאים במחלוקת בין המדינות.

17:07 | נשיא צרפת עמנואל מקרון שוחח עם פוטין כשעה וחצי בטלפון. הנשיא הצרפתי אמר למקבליו הרוסי כי "שיחה כנה אינה עולה בקנה אחד עם הסלמה"

16:35 | משרד ההגנה הבריטי מוציא מאוקראינה 100 חיילים הנמצאים במדינה באימון מאז הוצבו שם ב-2015, לאחר סיפוח חצי האי קרים

16:15 | הפטנגון מורה על פינוי כל 160 היועצים האמריקנים מאוקראינה

16:05 | יוסי סולומון, אביו של הכדורגלן מנור סולומון, שמשחק בשחטאר דונייצק האוקראינית, לכאן חדשות: "מנור במחנה אימונים בטורקיה והוא אמור לחזור לאוקראינה עוד שבוע, נקווה שהמצב יירגע"

15:20 | שר החוץ האמריקני בלינקן הזהיר את מקבילו הרוסי לברוב מפני "תגובה טרנסאטלנטית נחרצת, מסיבית ומאוחדת" 

14:58 | נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי מגיב לאירועי היממה האחרונה: מבקש לא להיבהל מהאירועים האחרונים. יש הרבה מאוד מידע על מלחמה עם רוסיה, הם מדברים על תאריכים. אנחנו מבינים את הסיכונים. אבל אני לא מפחד לומר - בלי פאניקה, הכול תחת שליחה. 

14:28 | שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה שוחחו. לפי הודעת הקרמלין, לברוב אמר לבלינקן שארה"ב והאיחוד האירופי התעלמו מההצעות הרוסיות בנושאי ביטחון. שר החוץ הרוסי האשים את ארה"ב בקמפיין על התוקפנות הרוסית. 

רוחות מלחמה | עוד יום

13:36 | בגלל החשש מפלישה רוסית לאוקראינה: רה"מ בנט קיים התייעצות בשבת.

בתום הערכת המצב סוכם להיערך לאפשרות של הוצאת ישראלים שיהיו מעוניינים בכך מאוקראינה בחסות ממשלתית. נשקלת האפשרות להחמיר את אזהרת המסע לאוקראינה - ולקרוא לישראלים לצאת מהמדינה. מחר צפויים לשוב ארצה משפחות הדיפלומטים הישראלים שפונו.

מאז פרסום ההודעה אמש של משרד החוץ, נרשמו 4,000 ישראלים שמבקשים לקבל עדכונים מידי משרד החוץ. בכיר במשרד החוץ אמר לכאן חדשות שהם נערכים לעלייה בבקשות לעלות לישראל מאוקראינה. 

 טנק אוקראיני שהוצב בגבול (צילום: אי-פי)

בהערכת המצב סוכם כי משרד החוץ יעבור לעבוד במתכונת חירום. כיוון שחלק מהמפונים הועסקו בתפקידים קונסולריים בשגרירות בקייב, הוחלט בהערכת המצב לתגבר את אנשי הצוות בשגרירות הישראלית בשלושה אנשים נוספים מטעם משרד החוץ. שר החוץ לפיד שוחח עם השגריר בקייב מיכאל ברודצקי, וזה אמר לו כי כרגע התחושה יחסית רגועה, אך הערכה היא שתהיה עלייה בבקשות לצאת מאוקראינה עם ההתחממות בגבול.

ישראל הקימה צוות חירום ייעודי לטיפול במשבר, בראשות מנכ״ל משרד החוץ, וזה מדווח ישירות לשר לפיד. הערב צפויה להתקיים שיחה נוספת בין הדיפלומטים הישראלים המוצבים במדינה לבין שר החוץ לפיד.

11:50 | דוברת משרד החוץ הרוסי: "המערב מפיץ שמועות על פינוי השגרירות שלנו בקייב, כדי שארצות הברית ובריטניה יפנו בעצמן את אנשיהן מאוקראינה, בתירוץ של תוקפנות רוסית. אמש גם ישראל החלה בפינוי"

ממשרד החוץ נמסר: "צוות השגרירות, בראשות השגריר מיכאל ברודצקי נשאר בקייב והשגרירות פועלת".

11:39 | ברוסיה מאשרים: שר החוץ האמריקני בלינקן ביקש לשוחח עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב. 

11:36 | חיל הים הרוסי החל ב"תרגיל הגנה על חופי חצי האי קרים".

30 ספינות רוסיות יצאו לחופי חצי האי, שסופח מאוקראינה ב-2014. התרגיל כולל אש חיה. על פי הודעת משרד ההגנה הרוסי: ספינות וחיילים הגיעו לים השחור כדי לבצע תרגילים "בשלב אימונים". 

11:20 |  "בקייב יודעים שהמפציצים האמריקניים לא יגיעו מיד"

נינו אבסדזה, פרשנית לענייני רוסיה ומדינות בריה"מ לשעבר, לשלום קיטל: יש כאן קרב מי ימצמץ ראשון. עדיין יש יותר פוטנציאל שהמצב יהפוך למלחמה קרה. כשהרוסים באמת רוצים לעשות מעשה, הם לא ממהרים לדווח עליו לכל עיתונאי. זה נשמע כמו קריאות 'תחזיקו אותי' של הרוסים. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

אבסדזה הוסיפה: הסכנה קיימת ללא שום ספק. ההחלטה נמצאת בידי פוטין והקרמלין. ארה"ב שלחה 3,000 חיילים לפולין וגרמניה, כלומר – אם יקרה משהו באוקראינה הם לא מתכוונים להתערב. בקייב יודעים שהמפציצים האמריקניים לא יגיעו מיד.

10:09 | סגן שר החוץ של בריטניה: אזרחים בריטים שבוחרים להישאר באוקראינה – שלא יצפו לחילוץ צבאי במקרה שהמתיחות מול רוסיה תתלקח. 

08:36 | דיווח ברוסיה: החל פינוי דיפלומטים רוסים מאוקראינה, השגרירות עוד לא תפונה. 

08:05 | המודיעין האמריקני: יש תשעה מסלולים אפשריים לפלישה רוסית לאוקראינה, הכוחות הרוסים יכולים להגיע לקייב תוך 48 שעות. 

 שגרירות ארה"ב בקייב (צילום: אי-פי)

רשת NBC מדווחת שעל פי הערכות המודיעין האמריקני, רוסיה שלחה קרוב ל-100 גדודים לגבול, כשבכל אחד מהם כ-900 לוחמים. נוסף לכך, פוטין שלח חיילים וציוד לחימה לשבע יחידות מבצעים מיוחדות של הצבע הרוסי.

שני התרחישים האפשריים ביותר לפלישה, לפי הערכות, כוללים מתקפה בו זמנית בכמה חזיתות. בתרחיש אחד, הצבא הרוסי יכבוש את רוב הטריטוריה האוקראינית ממזרח לנהר הדניפרו, שם נמצאים כ-50% מהכוחות האוקראינים. במקביל, המסוקים הרוסים יתקפו בחצי האי קרים.

בתרחיש אחר מתווספים שני נתיבי תקיפה מהצפון. הם יכללו אש ארטילרית, מתקפות סייבר וייתכן שגם שליחת כוחות קרקעיים, כשהמטרה המרכזית תהיה להגיע לקייב. התרחיש הזה כולל פלישה רוסית מאזור צ׳רנוביל אל הבירה, שיכולה להסתיים בתוך יומיים.

המערב נערך לפלישה רוסית 

לפי בכיר בבית הלבן, בקרמלין דרשו לקיים את השיחה רק ביום שני, אך נענו לבקשת וושינגטון לקיימה בהקדם האפשרי. בד בבד, עולים דיווחים שארצות הברית החליטה על פינוי השגרירות בקייב. בכירים אמריקנים מסרו לסוכנות הידיעות "אי-פי" שכבר בשבת בבוקר יכריזו שרוב הצוות בשגרירות יעזוב את המדינה. עד עכשיו הורו למשפחות הדיפלומטים לעזוב, אבל הותירו את ההחלטה בידיהם של השוהים הלא-חיוניים במקום.

גורמים בממשל האמריקני אומרים שיהיו מספר דיפלומטים אמריקנים שיועזבו למערב אוקראינה, סמוך לגבול עם פולין, כדי שלארצות הברית תהיה נוכחות דיפלומטית בשטח האוקראיני. לפי דיווח נוסף, האמריקנים עדכנו את גרמניה והמדינות החברות בנאט"ו כי גובר החשש שרוסיה תתקוף באוקראינה ביום רביעי הקרוב, ה-16 בפברואר. כמו כן, גורם אמריקני מסר לסוכנות הידיעות AP, כי ישנו מודיעין המצביע על כך שרוסיה סימנה את יום רביעי הקרוב כתאריך הפלישה לשכנתה ממערב. 

"מתכוננים אבל מקווים שהרגע הזה לא יגיע": הקולות מהגבול המתוח באוקראינה

שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר אתמול כי פלישה לאוקראינה יכולה לקרות בכל רגע, אפילו בזמן אולימפייאדת החורף שמתקיימת בימים אלה בבייג'ינג. "ארה"ב ממשיכה לראות סימנים מטרידים מאוד של הסלמה רוסית, כולל כוחות חדשים שמגיעים לגבול אוקראינה". 

מהצד הרוסי, מנסים להכחיש את הטענות על פלישה מתקרבת. משרד החוץ במדינה פרסם אמש הודעה לפיה מדינות המערב יצאו בקמפיין שקרי בנוגע לפלישה המתוכננת לאוקראינה: ״ההצהרות של המערב מסיתות את תשומת הלב מהצעדים האגרסיביים שהן נוקטות״. 

הנרטיב של פוטין: העלבון הרוסי שבעולם מסרבים להבין | פרשנות

בינתיים בארה"ב מדווחים כי הממשל האמריקני צפוי לשלוח 3,000 חיילים נוספים לאוקראינה. גורמים אמריקנים אומרים לסוכנות הידיעות ששר הביטחון לויד אוסטין החליט לשלוח את החיילים עוד היום בהוראת הנשיא ביידן. הרמטכ״ל של הצבא הרוסי ולרי גרסימוב, שוחח עם מקבילו האמריקני מארק מיילי. משרד ההגנה הרוסי דיווח שהיום התקיימה שיחת טלפון בין השניים במהלכה דנו ב״סוגיות אקטואליות של ביטחון בין-לאומי״.

בשתי חזיתות ועם אלפי הרוגים: כך תיראה הפלישה הרוסית לאוקראינה

לפי דיווח שפורסם השבוע בוושינגטון פוסט, התרחיש שמציירים בוושינגטון נראה כך: ברגע זה, מוצבים 83 גדודים של הצבא הרוסי מסביב לגבולה של אוקראינה. מדובר ב-62 אלף חיילים ועוד עשרות אלפי תומכי לחימה ואנשי רפואה, ובסה"כ בין 100 ל-130 אלף חיילים רוסים המוכנים לפעולה בכל רגע נתון.

 

אם וכאשר יינתן האות לפלישה- החיילים הרוסים ינועו ככל הנראה מגבול בלארוס דרומה לכיוון העיר ז'יטומיר שבאוקראינה ומשם יפנו מזרחה לכיוון קייב, בשעה שכוחות נוספים ינועו מערבה מכיוון רוסיה עצמה, ויכתרו את הבירה. הממשלה המכהנת, כך מעריכים בארה"ב, תיפול בתוך זמן קצר. המחיר של פלישה רחבת היקף כזו צפוי להיות כ-50 אלף הרוגים, וגם משבר הומניטרי חריף, כשחמישה מיליון אוקראינים יהפכו לפליטים.

בהכנת הידיעה השתתפו ערן סיקורל, בן יניב, נתן גוטמן ומיכל רשף