-

מחירי הדירות ממשיכים לזנק – עלו ב-11.3% בשנה האחרונה

נרשמה עלייה גם במחירי הירקות והפירות הטריים ובתחבורה • שר האוצר: תוך שבועיים נסכם על רשת ביטחון לעצמאים • לראשונה מאז הקמת הממשלה: הקבינט החברתי-כלכלי התכנס היום • בדצמבר נלקחו משכנתאות בהיקף שיא של יותר מ-12 מיליארד שקלים - נתון שמשקף כי הישראלים לא סומכים על תוכנית הממשלה לבלימת מחירי הדיור
ליאל קייזר ודנה ירקצי
15 בפברואר 2022
14:09
עודכן ב 18:30

מדד המחירים שפרסמה הערב (שלישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה העלה כי מחירי הדירות ממשיכים לזנק ועלו בשנה האחרונה ב-11.3%. עליות מחירים נרשמו בכל המחוזות: בצפון המחיר עלה ב-2.4%, במרכז ב-2.3%, בחיפה ב-1.4%, בירושלים ב-1.2%, בתל אביב ב-1.1% ובדרום ב-0.7%.

בנוסף, נרשמה עלייה גם במחירי הירקות והפירות הטריים שהתייקרו ב-2.1% והמזון שעלה ב-1.3%. גם מחירי הריהוט והציוד לבית עלו ב-0.7%. מחירי התחבורה עלו ב-0.5%. ירידות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי הלבשה והנעלה שירדו ב-5.0% ותרבות ובידור שירדו ב-0.9%.

"תוך שבועיים יסוכם על רשת ביטחון לעצמאים"

שר האוצר אביגדור ליברמן הבטיח בוועדת הכלכלה היום בכנסת כי "תוך שבועיים יסוכם על רשת ביטחון לעצמאים". לדבריו בדיון על תוכניות האוצר לסיוע כלכלי לעסקים, ב-25 בפברואר נראה לראשונה נתונים ותהיה לנו תמונה מלאה, ו"בהתאם לזה נפעל".

במהלך הדיון, פנתה נציגת מורי התל"ן (העשרה וחוגים), צמרת אביבי דביר, לשר האוצר בדמעות והאשימה את סגן השר אביר קארה שהוא לא מאפשר להגיע אליו. "אני רועדת מהבריונות, הוא מחסל חשבונות אישיים", אמרה. ליברמן לא השיב, אך קארה הוצא מהאולם בעקבות העימות.

קודם לכן תקפו חברי כנסת מהאופוזיציה את ליברמן סביב התבטאויותיו וצעדיו נגד הציבור החרדי. ח"כ אורי מקלב אמר לו: "74% מהאזרחים צמצמו בהוצאות שלהם בגלל יוקר המחייה, ומה שיש לך להגיד זה שהחרדים אשמים?". בשלב זה הטיחה ח"כ גלית דיסטל אטבריאן בשר: "אתה אנטישמי". לאחר מכן ח"כ משה אבוטבול הוצא מהוועדה, לאחר שגם הוא הטיח דברים בליברמן ואמר: "לא תסתמו לנו את הפה, השנאה והרצחנות כלפי העם לא תעבור בשקט - אתה שר האוצר בושה, תתבייש לך".

ליברמן אמר מצידו בדיון הוועדה: "אנחנו מאוד רוצים לעזור לחרדים, בניגוד לח"כים מש"ס ויהדות התורה שרוצים לשמור אותם בעוני. כל עוד הילדים לא ילמדו מתמטיקה, לימודי מחשב הם לא יוכלו להתקדם בחיים".

בתוך כך ולראשונה מאז הקמת הממשלה, התכנס היום הקבינט החברתי-כלכלי בראשות שר האוצר ליברמן, כשבראש סדר היום - המאבק ביוקר המחייה. בפתח הישיבה ציין ליברמן כי הקבינט יעסוק, בין היתר, בשילובם של הגברים החרדים בשוק העבודה. "התוכנית שלנו היא קודם כל לתת תמריצים חיוביים, אנחנו רוצים להוריד את שעות החובה ללימוד בישיבה או כולל מ-40 שעות ל-20 שעות בלי לפגוע במלגה שאנשים מקבלים. על 20 שעות יקבלו בדיוק כמו 40 שעות וזה יאפשר להם לצאת לתעסוקה".

עוד אמר ליברמן: "נפגשנו השבוע עם ראשי ה-OECD, כולל מזכ"ל הארגון, וזכינו להערכה גדולה לביצועים של הכלכלה הישראלית - אבל קיבלנו הערות בדיוק בנושא הזה, הצורך להכניס למעגל העבודה את האוכלוסיות שטרם נרתמו כמו יתר אוכלוסיית ישראל".

בד בבד, רשות שדות התעופה העלתה את מחירי החנייה בחניונים בנמל התעופה בן גוריון. חנייה לטווח ארוך תעלה 45 שקלים ליום במקום 40, חנייה לטווח קצר תעלה 80 שקלים ליום במקום 70 ושעת חנייה באיסוף נוסעים תעלה מ-18 שקלים ל-20.

מרשות שדות התעופה נמסר: "מחירי החנייה בנתב"ג התעדכנו לראשונה מזה 12 שנה. בתקופה שבה לא פעלה תחנת הרכבת בשדה, ולא התאפשרה העלאת נוסעים מטעמי בריאות הציבור, הענקנו לנוסעים הנחה של 50%. אבל העלויות השוטפות שלנו ממשיכות לגדול, ואנחנו לא מקבלים מהמדינה פיצוי אחר. גם כעת עלות החנייה היומית היא מהנמוכות בארץ, בטח שבאזור המרכז".

משכנתאות בהיקף שיא

כפי שפורסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11, בדצמבר נלקחו משכנתאות בהיקף שיא של יותר מ-12 מיליארד שקלים, מה שמוכיח שהישראלים ככל הנראה לא סומכים על אותה תוכנית שהממשלה הציגה לבלימת מחירי הדיור לפני שלושה חודשים, ולא מאמינים שתצליח במשימה.

בשבוע שעבר הציגו שר האוצר אביגדור ליברמן וראש הממשלה נפתלי בנט תוכנית חדשה לבלימת יוקר המחיה, ממנה נעדרה התייחסות לסעיף המרכזי של הדיור. לפני כשבוע וחצי פורסם לראשונה בכאן חדשות כי השרים התקפלו מהטלת איסור על השכרה של דירות Airbnb באזור המרכז, מה שיכול היה לפנות אלפי ירות באזור הביקוש בטווח הזמן המיידי. כך לפי מידע שנמסר מגורמים בממשלה לכאן חדשות.

אומנם לא התקבלה החלטה רשמית על ביטול המהלך, אך בפועל לא נעשים צעדי חקיקה לקידומו. גורמים בממשלה אומרים שהשלושה החליטו שמדובר בצעד שנוי במחלוקת, וכי הם מעדיפים שלא לבצע אותו בעת הזאת, למרות ההשלכות על שוק הדיור.

אשקלון - שיאנית מכירת הדירות בישראל

באופן די אבסורדי, שיא היסטורי נרשם במכירת דירות חדשות בישראל בשנת 2021. למרות הזינוק במחירי הנדל"ן ומשבר הקורונה, 56 אלף דירות חדשות נמכרו בשנה שעברה, וזה המספר הגבוה ביותר ב-20 השנים האחרונות לפחות. ומי עומדת בראש טבלת המכירות? העיר אשקלון.