תרגיל רעידת אדמה, 2019
צילום: יניב נדב, פלאש 90

בצפון חוששים: "4 רעידות אדמה בחודש - הרבה מעבר לנורת אזהרה"

בפעם השנייה תוך 12 שעות: רעידת אדמה בעוצמה 3.2 הורגשה בצפון • ראשי רשויות באזור דורשים מהמדינה להיערך לרעידת אדמה גדולה - "אתגר גדול של הצפון, לא פחות ממלחמת לבנון השלישית" • ראש מטה פיקוד העורף לכאן רשת ב: כשאתה מוכן לרעידת אדמה, אתה מוכן לכל האיומים שיכולים לפקוד מדינה. ההיערכות רחוקה מלהספיק
רובי המרשלג וחן ביאר
15 בפברואר 2022
20:58
עודכן ב 13:21

תוך פחות מ-12 שעות הורגשו שתי רעידות אדמה בצפון המדינה: הראשונה התרחשה אמש בעוצמה 3.5, והשנייה הבוקר (רביעי) בעוצמה 3.2. בשני המקרים לא דווח על נפגעים, מוקד הרעש היה כ-14 ק"מ צפונית מזרחית לבית שאן. הרעידות האחרונות מעלות את מניין רעידות האדמה לארבע רעידות אותן חשו תושבי הצפון בחודש האחרון - מתוך 30 רעידות שהתרחשו בתקופה זו. 

 מוקד רעש האדמה הבוקר

"ארבע רעידות אדמה בפרק זמן של כחודש זה הרבה מעבר לנורת אזהרה", טוען ראש מועצת חצור הגלילית, שמעון סויסה. "יש צורך גדול לחזק עשרות בניינים. יש לנו בחצור הגלילית בניינים שנבנו בשנות ה-50 ונמצאים בסכנה. ההיסטוריה מוכיחה כי אחת ל-100 שנה מגיעה רעידת אדמה משמעותית, הרעידה האחרונה הייתה לפני כ-100 שנים, בואו נתפקח, נעשה את זה בזמן ובהקדם לפני שיהיה חלילה מאוחר מידי".

גם ראש עיריית צפת, שוקי אוחנה, הביע דאגה מהמצב. בהיסטוריה של עירו נרשמה גם רעידת אדמה שהחריבה את צפת. "כל יום שעובר מקרב אותנו לרעש אדמה משמעותי וגדול", הוא אומר. "הבוקר קיבלנו תזכורת נוספת לסכנה האדירה המתדפקת על דלתנו. על המדינה להיערך ברצינות רבה לרעידת אדמה. זה האתגר הגדול של הצפון, לא פחות ממלחמת לבנון השלישית".

"כשתבוא הרעידה הגדולה, אף אחד ממקבלי ההחלטות בישראל לא יוכל לומר שהופתע"

אוחנה מוסיף שאזור הגליל נמצא בסיכון הגבוה ביותר הן מבחינת הקרבה לשבר הסורי אפריקני והן מבחינת האופי ההררי של האזור וריבוי מבנים ותיקים. "רעידת אדמה עוצמתית זו לא שאלה של אם תהיה, זו שאלה של מתי תהיה. ערי הצפון לא יכולות להתמודד עם רעידת אדמה לבדן. אנו דורשים מהמדינה לטפל בסוגיה במיידי".

ראש מטה פיקוד העורף, תא"ל איציק בר, אמר היום בריאיון לכאן רשת ב כי "יש התקדמות משמעותית בשנים האחרונות בהקשר של חיזוק המבנים, אך ההיערכות רחוקה מלהספיק", והסביר כי "האתגר של מדינת ישראל הוא היערכות לרעידת אדמה - כשאתה מוכן לה, אתה מוכן לכל האיומים שיכולים לפקוד מדינה. זה אירוע החירום הכי מורכב שישות מדינתית יכולה לחוות, כי הוא ללא היערכות מקדימה".

האזינו לריאיון המלא עם תא"ל איציק בר בכאן רשת ב

 

עוד אמר תא"ל בר כי לפני שלושה שבועות חוברה מערכת ההתראה "תרועה", סנסורים שפרוסים ב-120 מקומות רלוונטיים, והם נותנים התראה של ממספר שניות עד 30 שניות - תלוי במרחק ממוקד הרעש. הוא הסביר כי  המערכת נותנת התראה באמצעות צופרים של פיקוד העורף - בכריזה, החל מעוצמה של 4.5 בסולם ריכטר, שיכולה לגרום נזק. "יש לזה השפעה ממעלה שנייה - אדם מבין שהוא נמצא ברעידת אדמה והיכולת להפיץ התראה היא מצילת חיים", אמר לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום.

ביום שהאדמה תרעד | עוד יום

ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום, אמר בריאיון לכאן רשת ב: "כשתבוא הרעידה הגדולה, ולצערנו ההיסטוריה מראה שהיא תבוא, אף אחד ממקבלי ההחלטות במדינת ישראל לא יוכל להגיד שהופתע ושהכתובת לאסון לא הייתה על הקיר. מבזק קטן, כותרת או שתיים וכולם ממשיכים הלאה כאילו לא קרה דבר. אין אסטרטגיה אמיתית, אין תוכנית לחיזוק מבנים, אין היערכות מצילת חיים לקטסטרופה הגדולה שעומדת בפתח. תושבי האזור שחיים על השבר הסורי אפריקני ונמצאים בנקודה הכי בעייתית בישראל פשוט מופקרים לנפשם. אדוני ראש הממשלה - זו הדקה ה-90 וזה הזמן להתעורר". 

האזינו לריאיון המלא עם עידן גרינבאום בכאן רשת ב

הססמולוג ד"ר איתי קורזון מהמכון הגיאולוגי, אמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב שבחודש האחרון היה צבר של 30 רעידות באזור, רובן לא הורגשו. הוא הבהיר כי מדובר במספר גבוה מהרגיל. "אנחנו לא יודעים לחזות רעידות אדמה, זו שאלת המיליון דולר", הוא ציין. "אני דואג לערים וליישובים לאורך השבר הסורי-אפריקני. הפתרון הוא חיזוק תשתיות".

האזינו לריאיון עם ד"ר איתי קורזון בכאן רשת ב

אמש הופעלה לראשונה התרעת פיקוד העורף בעמקים, בבית שאן, בטבריה, בעפולה ובאזור הגלבוע. הרעש הורגש גם בירדן. במשטרה מסרו כי נרשמו עשרות קריאות במוקדי 100. בתחילת החודש ובסוף ינואר הורגשו בישראל כמה רעידות לאורך כשבועיים. ב-3 בפברואר פקד רעש בעוצמה 4.5 את קפריסין. בסוף ינואר הורגשו רעידות בעוצמות נמוכות באזור טבריה ובית שאן.

ביום שהאדמה תרעד – סדרת כתבות

פרק ראשון: תרחיש האימה בטבריה

פרק שני: הבניינים שקרובים לקריסה

פרק שלישי: כישלון תמ"א 38 בפריפריה