בדיקה לגילוי איידס

מקרה שלישי בעולם של אדם שנרפא מאיידס

בת 64 מארה"ב, שחלתה בסרטן הדם, ובגופה היה גם הנגיף קיבלה טיפול משולב של השתלת מח עצם ותרומת דם טבורי. השילוב הזה עשוי להפוך את הטיפול לזמין לקהל רחב יותר
רם ברנדס
15 בפברואר 2022
23:15

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הערב (שלישי) על מקרה שלישי בעולם של אדם שנרפא מנגיף HIV. מדובר באישה אמריקנית בת 64, שחלתה בסרטן הדם, ובגופה היה גם הנגיף שגורם לאיידס.

היא קיבלה טיפול משולב של השתלת מח עצם ותרומת דם טבורי, וזה יותר משנה שהנגיף נעלם מגופה. הטיפול הנסיוני, שמובילות חוקרות מאוניברסיטאות קליפורניה לוס אנג'לס וג'ון הופקינס בבולטימור, מייצר חסינות מפני HIV. שילוב הדם הטבורי, יחד עם השתלת מח העצם, עשוי להפוך את הטיפול לזמין לקהל רחב יותר.

נגיף ה-HIV זוהה לראשונה בתחילת שנות ה-80 והפך למגפה עולמית. כיום ידוע על כ-38 מיליון בני אדם שנושאים אותו בגופם, יותר ממחציתם באפריקה. בישראל התגלו עד סוף 2019 - 10,430 נשאים.

עם זאת, ההתערבות הטיפולית עדיין נוכחת ברפואה. מנהל מערך האיידס בבית החולים איכילוב, ד"ר דן טורנר, הסביר לכאן חדשות כי מי שמקבל כיום טיפול תרופתי ונמצא במעקב אחריו – לא מדביק יותר. "המטופלים היום נוטלים כדור אחד ביום עם תופעות לוואי יחסית מועטות".

בספרות הרפואית תועד רק מקרה אחד שבו החלימה אישה מהנגיף בלי התערבות טיפולית. סיפורה של לורן וילנברג בת 67 מסן פרנסיסקו, נחשף לפני כשנה וחצי, כ-30 שנים אחרי שנדבקה.

תגיות:
איידס