שיחות הגרעין בווינה, בחודש שעבר
צילום: רויטרס

משלחת מישראל נפגשה עם בכירים מהסוכנות לאנרגיה אטומית בווינה

גורמים ישראלים: "אי חתימה על הסכם, משאירה פתח למציאות טובה יותר" • דיפלומטים מערביים לכאן חדשות: כל עוד האמריקנים עסוקים במשבר באוקראינה, יהיה קשה להם להציב דד-ליין סופי לתשובה איראנית
עמיחי שטיין
16 בפברואר 2022
07:43

באופן חריג, ביומיים האחרונים שוהה משלחת בכירים ישראלים בווינה, בהם יוש זרקא סמנכ"ל אסטרטגיה במשרד החוץ, בעת שמתקיימות שם שיחות הגרעין, כדי להיפגש עם בכירים בסוכנות לאנרגיה אטומית וגורמים המעורבים בשיחות הגרעין. כך פורסם הבוקר (רביעי) בכאן חדשות.

לפצח את הגרעין | עוד יום

בשבועות האחרונים העמדה אותה מציגים גורמים ישראלים שונים לעמיתיהם בעולם היא "שחתימה על ההסכם שמתבסס על חזרה להסכם הגרעין הישן, היא טעות אסטרטגית שאחר כך יהיה קשה לעולם להתמודד איתה". לעומת זאת הגורמים הישראלים אומרים כי "אי-חתימה על הסכם, משאירה פתח למציאות טובה יותר".

בשלב זה השיחות בווינה הם סביב השאלה: האם האיראנים יסכימו להצעת המערב לחזור להסכם הגרעין הישן מ-2015, הסכם שבמצב תוכנית הגרעין האיראנית כיום מרחיק את איראן רק כמה חודשים מכמות מספיקה לייצור פצצה ולא שנה כפי שהיה ב-2015. בשלב זה נראה כי האיראנים עדיין "משחקים במערב".

דיפלומטים מערביים אמרו לכאן חדשות כי נראה שבשלב זה, כל עוד האמריקנים עסוקים במשבר באוקראינה, יהיה קשה להם להציב קו אדום ודד-ליין סופי לתשובה איראנית, שתגיד האם הם רוצים את ההסכם או לא.

ביקור המשלחת הישראלית לא נועד ליצור תהודה, אך גורמים ישראלים מביעים סיפוק מכך שהאיראנים נלחצו מביקור המשלחת בווינה במהלך השיחות, ותקפו אותה בכמה כלי תקשורת. "זה מראה שיש להם סיבה להילחץ. הם מבינים שאנחנו מדברים עם מי שאנחנו מדברים – ושלטיעונים שלנו יש אוזן קשבת, ויש גיבוי של נתונים. שמסייעת לשכנוע", אמרו לכאן חדשות גורמים ישראלים.

אתמול פורסם כי גורמים ישראלים נמצאים בווינה בזמן שיחות הגרעין, ונפגשים עם גורמים שמעורבים בשיחות. באיראן הגיבו לכך וכתבו: "הנוכחות הגלויה והבלתי צפויה של הציונים בווינה, היא ללא ספק גורם מעכב להתקדמות במשא ומתן בתנאים הרגישים הנוכחיים".