לפיד באולפן כאן חדשות
צילום: כאן חדשות

לפיד: "פחות מתמצא בעניין הדיור - אבל לדעתי הממשלה לא מרימה ידיים"

שר החוץ לכאן חדשות: "הצעד הבא - סיוע לעצמאים. מחכים לנתונים, ממשלה אחראית לא מפזרת כסף ממסוקים" • על נוכחות בן גביר בשייח' ג'ראח: "חרפה שהוא חבר כנסת, מכביד על כוחות הביטחון" • בכירים בממשלה: לא לצפות לירידות מחירים - אולי רק לבלימה • על אף שלפיד הצהיר על תמיכה בליברמן: חרם חברי יש עתיד בוועדת הכספים מתוכנן להמשיך עד ששר האוצר יאשר מענק לעצמאים
מיכל רבינוביץ'
16 בפברואר 2022
07:32
עודכן ב 20:59

"אני פחות מתמצא בעניין הדיור - אבל לדעתי הממשלה לא מרימה ידיים", אמר שר החוץ יאיר לפיד לגבי הזינוק במחירי הנדל"ן. בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11, הוסיף לפיד כי הוא תומך בתוכנית הכלכלית שגובשה בממשלה, שהיה שותף ליצירתה. "שר האוצר לא צריך חיזוקים. קשה לתת את הסיוע לעצמאים לפני שהם יתנו את הדוחות. יהיו עוד הרבה צעדים בהמשך. הדבר הבא שצריך הוא סיוע לעצמאים, צריך שיהיו קריטריונים לסיוע".

שר החוץ הדגיש: "צריך לסייע לכל מי שנפגע קשה מהמשבר הזה. מצוקת העצמאים אמיתית – אבל ממשלה אחראית לא מפזרת כסף ממסוקים". על המתיחות באוקראינה אמר: "אין תרחיש אחד. האמריקנים טוענים שזה הולך להסתבכות, אנשים חייבים להבין שאם תהיה הסתבכות באוקראינה יהיה קשה לצאת משם".

בהמשך התייחס ראש הממשלה החליפי לעימותים בשייח ג'ראח והנוכחות של בן גביר בשכונה: "חרפה שהוא חבר כנסת. הוא מכביד על כוחות הביטחון, תפקידנו לוודא שזה לא יתלקח עוד יותר". על הגרעין האיראני אמר: "הסכם שמתגבש לא טוב, ישראל תגן על עצמה בלי לשאול אף אחד".

בכירים בממשלה: לא לצפות לירידות מחירים - אולי רק לבלימה

בתוך כך, בכירים בממשלה מסרו לכאן חדשות כי הממשלה לא מתכוונת להציג בקרוב תוכניות חדשות למלחמה במחירי הדיור. לדבריהם, ייקח זמן עד שהזינוק במחירים ייבלם, והציבור לא צריך לצפות להורדת מחירים, אלא לכל היותר להתמתנות בקצב העלייה.

כפי שדווח בכאן חדשות, הממשלה לפי שעה אינה מקדמת חלק מהצעדים שנכללו בתכנית ויכולים להגדיל את היצע הדירות בטווח הקצר. בין היתר שרי הממשלה החליטו שלא לקדם לפי שעה את האיסור על השכרת דירות airbnb באזורי הביקוש - צעד שהיה אחד הבולטים בתכנית הדיור שהציגו שרי האוצר, הבינוי והשיכון והפנים, לפני שלושה חודשים.

חרם חברי יש עתיד בוועדת הכספים - למרות הצהרת התמיכה של היו"ר לפיד

על אף שלפיד מצהיר כי הוא תומך בשר האוצר ליברמן ואף טען שגורמים מסויימים מנסים לסכסך בינו לבין שר האוצר, חברי הכנסת ממפלגתו יש עתיד הבהירו היום כי ימשיכו להחרים את וועדת הכספים - עד שליברמן יפרסם תוכנית לעצמאים. בחדשות הערב הגיב על כך יו"ר יש עתיד: "אנחנו מנהלים ויכוח על הסיוע לעצמאים, נכון שזה יהיה מאחורי הקלעים.  מקווה שנביא תכנית כמה שיותר מהר". 

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 שמפלגות יש עתיד, העבודה וכחול לבן תיאמו ביניהן ויפעלו לסכל את התוכנית הכלכלית של שר האוצר אביגדור ליברמן - אם לא תכלול התייחסות לנפגעי הקורונה. חברי כנסת ביש עתיד הבהירו אתמול שהם מתכננים להחרים את דיוני ועדת הכספים "עד להודעה חדשה".

ח"כ ביטון: רוב הכסף צריך ללכת למקבלי שכר נמוך

ברקע הדרישה בקואליציה לשנות את התוכנית הכלכלית - יו"ר ועדת הכלכלה, חבר הכנסת מיכאל ביטון, אמר הבוקר לכאן רשת ב כי הוא "דורש שיפור בתוכנית. רוב הכסף היה צריך ללכת למקבלי שכר נמוך". בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה הוא התייחס לדיון בוועדת הכלכלה אתמול, ואמר: "אני מרוצה שליברמן ישב במשך שעה וחצי והקשיב בסבלנות יתרה לעשרות עסקים ו-30 חברי הכנסת. תוך שבועיים הוא יציג רשת ביטחון לעסקים". 

האזינו לריאיון עם יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון בכאן רשת ב

חבר הכנסת ביטון התייחס גם למשבר הדיור ואמר: "פנטהאוזים ווילות במרכז הארץ תמיד יהיו יקרים, צריך לדבר על דיור בר השגה. הממשלה יכולה למכור בתים לזוגות צעירים באדמות ממשלה בשולי הערים, גם במרכז". 

גם שר האוצר לשעבר וחבר הכנסת ישראל כ"ץ מתח ביקורת על התוכנית הכלכלית ואמר לכאן רשת ב: "ליברמן הפירומן כל הזמן שופך דלק על מדורת ההתייקרות, עם העלאות המסים היזומות. הוא יושב כמו נירון קיסר המודרני, מביט באש שהצית ומספר סיפורי אלף לילה ולילה. בשילוב של חוסר הבנה ויהירות. הוא דורס את החלשים". 

האזינו לריאיון עם ח"כ ישראל כ"ץ בכאן רשת ב

בהכנת הידיעה השתתף מיכאל שמש