לאחר תחקיר כאן חדשות: פחים כתומים יוצבו בירושלים

בבירה החליטו להציב כ-2,000 מכלים בשלב ראשון לקראת פריסה בכל העיר. זאת בעקבות הביקורת שבמשך עשור, מאז שנחקק החוק, לא הוצבו פחים למחזור אריזות. ליאון: "כלי נוסף לשמירה על הסביבה ולמחזור"
יפעת גליק
16 בפברואר 2022
13:41

עיריית ירושלים סיכמה היום (רביעי) על הצבת כ-2,000 פחים כתומים למחזור אריזות ברחבי העיר. זאת לאחר הביקורת על כך שברחבי הבירה לא נמצאים פחים כאלה. המהלך נעשה בסיכום בין העירייה, המשרד להגנת הסביבה ותאגיד המחזור תמיר ובחודש הקרוב הוא יאושר במועצת העיר. זהו שלב ראשון לקראת פריסת המכלים ברחבי הבירה. במקביל, תתבצע הסברה משותפת לכל התושבים, ובכלל זה בבתי הספר.

לפי ההסכם, בתוך חמש שנים, תהיה לפחות ל-90% ממשקי הבית בעיר נגישות של פח כתום ליד פח ירוק. בשלב ראשון יפרסו ברחבי העיר כ- 2,000 פחים כתומים, זאת כמענה מיידי לציבור לאור הוצאת המחזוריות מהמרחב הציבורי. תוכנית הפריסה המלאה של התשתית הכתומה בכל רחבי העיר תסוכם בהמשך הדיונים.

בתחילת החודש פורסם במוסף "הזמן הירוק" בחדשות הערב בכאן 11 כי ברחבי הבירה אין פחים כתומים למחזור אריזות, בניגוד לחוק לטיפול בפסולת אריזות. אלא שמאז שנחתם לפני עשור, הקובע שהרשויות צריכות להתקשר עם תאגיד תמיר להצבת הפחים, עיריית ירושלים לא עשתה זאת. 

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון מסר: "בימים אלה הבשילו עקרונות ההסכם עם תאגיד תמיר לפריסת מכלי המחזור הכתומים ברחבי ירושלים. פריסת המכלים מהווה כלי נוסף לשמירה על הסביבה ולמחזור אריזות, לצד מפעל גרינט המיוחד שממיין ומפריד את כל סוגי האשפה הירושלמית. המכלים הכתומים בירושלים יהיו גם עם חיישנים חדישים שיציגו את קיבולת המיכל והצורך לפנותו. אני קורא לתושבי הבירה להצטרף למהפכה הסביבתית העולמית ולהשפיע על עתידנו".

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג מסרה בתגובה: "אני שמחה שעיריית ירושלים, עיר הבירה של ישראל, מצטרפת למהפכת המחזור ותאפשר למאות אלפי תושביה להפריד פסולת אריזות. הפרדת פסולת בפח הכתום מאפשרת מחזור יעיל, כלכלי וסביבתי יותר והיא הדרך הנכונה להפרדת פסולת אריזות, כמתחייב בחוק".