התו הירוק, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רה"מ בנט: "הגל הזה נשבר, זה הזמן לשחרר בהדרגה"

בדיון שקיים רה"מ עם שר הבריאות ובכירי משרדו הוחלט: התו הירוק לא יוארך • שר התיירות רזבוזוב: "ההקלה בהגבלות - לא מסיבת סיום" • ממונה הקורונה זרקא: הגל החמישי הוא לא הגל האחרון. נתחקר אותו, נפיק לקחים ונהיה מוכנים לגל השישי
דקלה אהרן שפרן, גילי כהן ועמיחי שטיין
17 בפברואר 2022
08:54
עודכן ב 17:03

ממונה הקורונה, פרופסור סלמן זרקא, אמר הערב (חמישי) בתדרוך לעיתונאים: "הנחת העבודה היא שהגל החמישי הוא לא הגל האחרון. נתחקר אותו, נפיק לקחים ונהיה מוכנים לגל השישי". פרופסור זרקא הוסיף כי "למדנו מהגל החמישי שתגובה מהירה כמו סגירת גבולות ומדיניות המדינות האדומות הוכיחה את עצמה. ניישם את הלקחים הללו להמשך". 

בתום דיון שקיים הבוקר ראש הממשלה נפתלי בנט, הוחלט כי מתווה התו הירוק לא יוארך. "הגל הזה נשבר. לכן זה הזמן גם לשחרר בהדרגה. מבחינתי צריך להיערך לשחרור ההגבלות בקרוב", אמר ראש הממשלה בדיון.

בתוך כך, על פי נתונים שעדכן היום משרד הבריאות אתמול אובחנו 21,152 בני אדם מאומתים לנגיף קורונה. אחוז הנבדקים החיוביים ירד ל-19.01% ומספר החולים במצב קשה ירד ל-886, בהם 263 מונשמים. בנוסף, מספר המתים מנגיף קורונה מפרוץ המגפה עלה ל-9,710 בני אדם.

מוקדם יותר הבוקר אמר שר התיירות יואל רזבוזוב בכאן רשת ב כי ההקלה הצפויה בהגבלות הקורונה אינה "מסיבת סיום". בריאיון לתוכנית הבוקר הזה, אמר השר לרן בנימני כי למרות ההשפעה החיובית של ההסרה המסתמנת של חובת הבידוד לילדים וביטול אחת הבדיקות לשבים לישראל על הענף, השארת הדרישה לביצוע הבדיקה בחו"ל היא "מכשול לתיירות".

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

"אני מבין את המצוקה. האוצר לא רצה ללכת למודל החל"ת, הוא פגע במשק והרבה מאוד מעסיקים", כך אמר רזבוזוב בתגובה למחאת מורי הדרך. ביחס לכך שהממשלה טרם מילאה את הבטחתה לבניית תוכנית סיוע לעצמאים, השר ניסה להרגיע את הרוחות ומסר כי מענקים ינתנו בתוך שבועיים-שלושה, אז צפויים להתקבל הנתונים שמשרד האוצר דורש לבחון לפני אישור המהלך. לדבריו, למרות הימשכות החרם של מפלגתו יש עתיד על ועדת הכלכלה עקב התעכבות הסיוע, חבריה "מקיימים מגעים עם משרד האוצר מאחורי הקלעים להשגת התוכנית ובנייתה".

הממשלה תאשר היום שורת הקלות בהגבלות הקורונה שגיבשו שר הבריאות ניצן הורוביץ ובכירי משרדו, חלקן נועדו להקל על כניסת תיירים לישראל. כחלק מהצעדים, תבוטל הבדיקה לפני הטיסה בחזרה לישראל ותישאר רק הבדיקה בנתב"ג. בנוסף תבוטל חובת הבידוד לקטינים עד גיל 18 בחזרה לישראל - גם לאלו שאינם מחוסנים. התו הירוק לא יוארך אך חובת עטיית המסכות בחללים סגורים תישאר.

ההקלות נועדו להקל על כניסת תיירים לישראל. ילדים זרים עד גיל 12 המלווים בהורים מחוסנים - יורשו להיכנס לארץ, תוך חיוב בבידוד עד קבלת תוצאה שלילית מהבדיקה בנתב"ג. עם זאת, זרים מעל גיל 12 לא מחוסנים - לא יורשו להיכנס לארץ. עוד דווח אתמול בחדשות הערב בכאן חדשות כי בעקבות הביטול הצפוי של חובת הבידוד לילדים בכניסה לישראל - נרשם זינוק של יותר מ-300% בהזמנת הטיסות לאירופה לעומת הימים הקודמים. 

עוד פורסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11 כי ישנה עלייה במספר מקרי החשד לפימס (תסמונת פוסט קורונה) בקרב ילדים, ומספרם עלה ל-20. מרבית המקרים בינוניים וקלים, ורוב הילדים שוחררו מבית החולים. מדוח של אמ"ן עלה כי עלייה במספר המקרים נרשמה גם במדינות אחרות בעולם. רוב הילדים עם פימס לא מחוסנים. בתוך זאת, בעוד כשבוע יישקל מחדש מתווה הבדיקות במערכת החינוך שמחייב לבצע בדיקות אנטיגן פעמיים בשבוע.