מתוך הכתבה

"למה אני צריך לדאוג להם?": ירון לונדון לא ממהר לחלץ את יהודי אוקראינה

מדוע הוא חושב שלא צריך להעלות את יהודי אוקראינה לישראל, ברקע ההסלמה עם רוסיה, למה היה מעדיף להביא ארצה רופא בולגרי ללא כל קשר ליהדות ומה ההמלצה שלו לנשיא אוקראינה זלנסקי היהודי, לו היה בוחר לעשות עלייה? גאולה אבן-סער בשיחה עם ירון לונדון
גאולה אבן סער
18 בפברואר 2022
22:56
עודכן ב 16:12

אחרי שנים בעולם התקשורת ירון לונדון כבר לא עוקב אדוק אחרי החדשות. אבל מרוחות המלחמה בגבול אוקראינה-רוסיה גם הוא לא יכול היה להתעלם. בריאיון לגאולה אבן-סער הוא הסביר למה הוא חושב שלא צריך להעלות את יהודי אוקראינה לישראל.

"את הישראלים הזהירו, יש שם בערך 15 אל ישראלים. חלק הם סטודנטים שלא רוצים להפסיד שנה של לימודי רפואה, ואנשי עסקים שאני מניח שהתאכזבו ממדינת ישראל ומצאו אפשרויות כלכליות באוקראינה. יש להם גם דרכון ישראלי, זו ספינת ההצלה שלהם, ולא צריך להשתדל במיוחד. יש להם שכל, אם רוצים לצאת משם – הם ייצאו".

באוקראינה ישנם 48 אלף יהודים, ועוד כ-150 אלף "בעלי זיקה יהודית", כלומר - בעלי שורשים יהודיים במשפחה. גם לגביהם הדעה של לונדון נותרה קשוחה. "למה אני ערב להם? זו הזדמנות לדון במוטת כנפי האחריות של מדינת ישראל לתפוצות היהודים, או היהודים-לכאורה בעולם כולו. האנשים האלה אינם יהודים, לא מבחינה תרבותית ולא מבחינת זיקתם למדינת ישראל, לציונות, להרצל ולהס".

ובכל זאת, מה עושים כשיהודים במצוקה רוצים לעלות, גם אם לא היו בוחרים זאת במצב רגיל? לונדון טוען שהרצון להעלות גם אותם נובע מ"מאניה ישראלית", והוא מוסיף: "זה בא מרצון להעשיר את הדמוגרפיה היהודית, או הלא-ערבית. לוודא שיש כאן רוב יהודי. ההגדרה האמיתית, התת-מודעת אפילו, ליהדות המזכה ישיבה במדינת ישראל היא לא עד כמה אתה יהודי, או עד כמה אתה רוצה לגור פה. קנה המידה הוא לגרום לכך שיהיו הרבה יהודים כדי שיהיו פחות ערבים באופן יחסי".

לונדון אף טוען שהוא היה מעדיף להביא ארצה רופא בולגרי, ללא כל קשר ליהדות. "רעיון מדינת היהודים זה לקלוט או לבנות מדינה אוטונומית, מדינת לאום יהודית, שיש בה גם מיעוטים אחרים. אני מעדיף להביא לכאן מהנדס טילים או רופא בולגרי שרוצה לחיות כיהודי במדינת ישראל".

ויש עוד יהודי אחד באוקראינה ששווה לדבר עליו, הנשיא זלנסקי. אותו לונדון מוכן לקבל: "הוא שחקן אם אינני טועה. הוא יכול לשחק בתור סטטיסט אוקראיני או רוסי בסרט ישראלי. אני לא נגד הגירה למדינת ישראל, אני רק רוצה לברור את מי אני מקבל".