-

אש משני הצדדים: המציאות של כתב חדשות ערבי

כתב חדשות 12 פוראת נסאר מספר על הנאצות והאיומים שהוא סופג באופן יום יומי, ועל מילה אחת שתמיד נשמעת - מחבל
ערן זינגר, מרחאבית
19 בפברואר 2022
08:47

המציאות של כתב חדשות ערבי בישראל מורכבת - מצד אחד ספיגת נאצות מציבור יהודי שלא תמיד רואה בעין יפה את הנוכחות של כתב ערבי בפריים-טיים, ומן העבר השני, הסתה גם מצד הציבור הערבי, שלא תמיד אוהב את מושאי הסיקור. פוראת נסאר, כתב חדשות 12, מספר בריאיון לערן זינגר בהסכת מרחאבית על האש שהוא סופג משני הצדדים, ועל המילה הטעונה מכל שתמיד חוזרת - "מחבל". 

"לא חייב להיות אירוע ביטחוני או עימותים בין ערבים ליהודים כדי שאהפוך למחבל ברשתות החברתיות", מספר נסאר ומצביע על כך ששמע את הכינוי אפילו מצד גורמים במשטרה: "אם אני עושה כתבה שהיא לא לטובת המשטרה, אני מקבל טלפון - 'פוראת, השוטרים אומרים עליך שאתה מחבל'". 

נסאר ממשיך: "המילה הזאת והשימוש בה, או אי השימוש בה, גרמו לי לסיטואציות לא נעימות, הכפשה, צעקות וכל מיני דברים. זה משהו שאני לא יודע איך אפשר לתאר". 

הוא מספר כי לא רק בצד היהודי למילה יש משמעות טעונה: "בבריחת האסירים מכלא גלבוע, אני השתמשתי במילה אסירים, ובמערכת החדשות בחרו בניואנסים אחרים. מיד שהם נתפסו שלחתי את התמונות וכנראה במערכת השתמשו במונח 'מחבלים', ומי שחתום עליו - פוראת נסאר". 

אחרי התקרית הזאת, החל גל הסתה נגד נסאר ברשתות החברתיות: "אני מקבל איומים על חיי באינבוקס, לך תסביר לצד הזה באיזה סיטואציה מורכבת אתה נמצא, כל שימוש במילה אתה הופך לאויב המדינה". הוא ממשיך על האיומים שספג דווקא בצד הערבי: "מישהו בפייסבוק הסית נגדי בצורה פרועה - 'אנחנו נגיע אליך, נהפוך אותך לשהיד'". 

אך המצב יכול להשתפר - ולדבריו של נסאר, המפתח הוא לימוד השפה הערבית: "בדרך הזאת תכיר א תהתרבות, את דפוסי ההתנהגות, וככה תתחיל להכיר את האחר. עדיין לא הגענו למצב של הכלת האחר, כל דבר שלא יעשה האחר - הוא כבר יהפוך לאויב העם. אני מספר את זה כי חוויתי את זה ביום יום".