-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שנתיים למגפה: מספר המתים מקורונה בישראל חצה את ה-10,000

יותר מ-1,700 מהמתים נפטרו מתחילת השנה, כשיותר מ-1,000 רק החודש
נוב ראובני
21 בפברואר 2022
08:16
עודכן ב 22:36

שנתיים לאחר פרוץ המגפה, מספר המתים מנגיף קורונה בישראל חצה את העשרת אלפים לפי נתוני מספר הבריאות, המספר העדכני עומד על 10,001. לא פחות מ-1,700 מהם מתו רק מתחילת 2022, כשאלף מתוכם נפטרו רק בחודש פברואר. 

משרד הבריאות עדכן הערב שבבתי החולים מאושפזים 772 חולי קורונה שמצבם קשה. מתוכם 303 מוגדרים במצב קריטי. מספר הנדבקים בקורונה שאובחנו אתמול עומד על 18 אלף ושיעור הבדיקות החיוביות מבין כלל הבדיקות הינו 19%. 

הבוקר פורסם שבמשרד האוצר מקדמים צמצום משמעותי של פעילות מפקדת אלון שבפיקוד העורף לנוכח דעיכתו של הגל החמישי. אך גורם בכיר במשרד הבריאות אמר היום לכאן חדשות כי חשוב שלא לפרק את מרכז השליטה והמפקדה מכיוון שאין גוף אזרחי שיידע לתת מענה כמו הצבא במקרה של התפרצות נוספת.

מדובר צה"ל נמסר כי ייעוד מפקדת אלון להוות גוף הביצוע האופרטיבי של משרד הבריאות למשימות התומכות במאבק בהתפשטות הנגיף ולצמצם ככל הניתן תחלואה קשה. מיום הקמתה עמדה מפקדת אלון בכלל יעדיה ולאורך תקופת פעילותה ניצלו אלפים מתחלואה קשה וממוות. למפקדה יכולת להתרחב ולהתכווץ באופן דינאמי ובמהירות בהתאם למצב התחלואה.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי עם דעיכת גל האומיקרון המשרדים מקיימים דיונים בנוגע לצמצום כלל המערכים שהיו פעילים בשיא גל התחלואה, תוך שמירה על מוכנות בין הגלים, ובהם מפקדת אלון. באוצר הוסיפו שנבחנת האפשרות גם לצמצום פעילות מטה ההסברה למאבק בנגיף קורונה במשרד הבריאות. במשרד הוסיפו כי יש כפל תפקידים בין משרד הבריאות ומפקדת אלון בנוגע לניהול משבר הקורונה. לדבריהם, מערכי הקורונה שהוקמו בעתות חירום לא תוכננו מראש וכתוצאה מכך ישנן כפילויות בין המערכים, שהמשרדים פועלים לצמצם.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי המשרד רואה חשיבות רבה בהמשך שימור היכולות לטיפול במקרה של גל תחלואה, ביניהם גם פעילות מפקדת אלון, וכי הוא פועל מול משרד האוצר להסדרת פעילות זאת בתקופת בין הגלים.