NSO
צילום אילוסטרציה: יונתן זינדל, פלאש 90

המפכ"ל: "פייק ניוז חדר לתקשורת הממוסדת וגרם נזק גדול"

רנ"צ שבתאי אחרי דוח ועדת מררי: "אם נעשו עבירות – אדאג שיעמדו לדין" • השר לביטחון הפנים בריאיון לכאן רשת ב: "כלכליסט עשה למשטרה פיגוע רב נפגעים" • דובר NSO: "אנחנו מייצרים טכנולוגיה, אנחנו לא יודעים מה עושה המשטרה עם הכלי הזה"
אורלי אלקלעי
22 בפברואר 2022
08:49
עודכן ב 18:34

פרשת המשטרה ותוכנות הריגול: מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי התייחס היום (שלישי) לפרשה בנאום שנשא בטקס הענקת דרגות לקציני מג"ב. לדבריו, "פייק ניוז חדר לתקשורת הממוסדת וגרם לנזק גדול שייקח לנו הרבה זמן לתקן. שתקנו והמתנו לצוות שהפך כל אבן לגילוי האמת, וזכו לשקיפות מצידנו. אם נעשו שגיאות נתקן, אם נעשו עבירות – אדאג שיעמדו לדין". 

"במדינה דמוקרטית, לתקשורת תפקיד חשוב מאין כמותו, ואנו כמשטרה מכבדים זאת ואף פועלים בכדי לאפשר את חופש העיתונות, אך לצד החשיבות הגדולה של תקשורת חופשית, ישנה גם אחריות גדולה. את התשובות שמסרנו לתקשורת בשבועות האחרונים ביססנו על הבדיקות הראשוניות שביצענו מתוך שקיפות מלאה ומחויבות בלעדית לציבור, ולציבור בלבד", הוסיף שבתאי. 

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, אומר הבוקר לאחר פרסום דוח ועדת מררי אתמול, כי תחקיר העיתון כלכליסט החליש את היכולת של המשטרה להשתמש במערכות הטכנולוגיות שבידיה "כי כעת ארגוני המשטרה יודעים מה יש למשטרה ולכן זה היה חטא על פשע". בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אמר בר-לב כי "עיתון כלכליסט עשה פיגוע רב נפגעים למשטרה ולאזרחי ישראל".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

"אני שמח שיצא הדוח שמבהיר את הדברים בצורה ברורה. ידעתי שהמשטרה משתמשת בטכנולוגיות מתקדמות נגד פושעים, שיודעות לעשות הרבה מאוד דברים, אבל לא בכל הטכנולוגיות הקיימות בשוק", אמר בר-לב. "במשך שלושה שבועות, בעקבות פרסום כוזב של עיתון כלכליסט, חלק גדול מהתקשורת יצא נגד המשטרה בצורה חסרת תקדים. אחרי בדיקה יסודית יצא דוח שקבע שכל העובדות שצוינו בהקשר הזה אינן נכונות". בר לב הוסיף כי בכל הבדיקות שהספיקו לעשות לא נמצאו חריגות בשימוש ברוגלות. "היה אירוע אחד שאני יודע עליו שבו המשטרה קיבלה אישור להשתמש בחריגה לגבי פילבר", ציין.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

דובר חברת NSO, עודד הרשקוביץ, אמר בריאיון בתוכנית כי בימים האחרונים התברר שב-2022 אי אפשר להתעסק בפשיעה וטרור בלי הכלים ש-NSO מייצרת. "אם אנחנו רוצים להיות לפני הפושעים והטרוריסטים אנחנו צריכים את הכלים האלה שיהיו צעד אחד לפניהם. זה התחיל ככותרות ענקיות והתברר שהסוס הוליד עכבר", אמר הרשקוביץ.

הוא ציין כי בניגוד למה שפורסם, המשטרה היא לקוחה של NSO מ-2013 והתוכנה של פגסוס בידיה מאז. "מיליוני שקלים בודדים עברו בין המשטרה ל-NSO במשך עשור. המודל שהוצג ולפיו מוכרים לפי יעדים הוא לא נכון. גוף אכיפת חוק רוכש רישיונות שימוש שנתיים. מה שהמשטרה עושה עם המערכות שלנו צריך לשאול אותה. אנחנו מייצרים טכנולוגיה, אנחנו לא יודעים מה עושה המשטרה עם הכלי הזה ולא אמורים לדעת. אם יש חשד לשימוש לרעה אנחנו יכולים לעשות בדיקה בדיעבד, אבל לא יודעים על מי היעדים שאחריהם עוקבים".

האזינו לפרק "המשטרה ותוכנות הריגול"  בהסכת "עוד יום" 

צוות הבדיקה בראשות המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, עו"ד עמית מררי, פרסם אתמול את ממצאיו וקבע כי "אין כל אינדיקציות שמשטרת ישראל הדביקה באמצעות תוכנת פגסוס שבידיה ללא צו שיפוטי מכשיר טלפון של מי מבין האנשים שפורסמו בתקשורת". 

הצוות, שהסתייע גם במומחים טכנולוגיים, בדק אם בוצעה הדבקה למכשירי טלפון ניידים השייכים למי מבין רשימת האנשים שפורסמו בתחקיר על עיתון כלכליסט, באמצעות תוכנת פגסוס שבשימוש משטרת ישראל - ללא צו שיפוטי. 

"לפי המידע שהועבר לצוות קיימים צווים להאזנת סתר מסוג תקשורת בין מחשבים לגבי שלושה מבין האנשים שהופיעו ברשימה שפורסמה, כאשר לגבי שניים מתוכם על פי ממצאי הצוות אכן בוצע ניסיון הדבקה, ורק לגבי אחד מהשניים לגביהם ניתן צו ההדבקה הצליחה", נמסר בהודעת הוועדה.