מתוך תיעוד האירוע
צילום: עמאר אסדי

בן-גביר ליועמ"ש: הדרישה שאמסור טביעות אצבע - השפלה

בשבוע שעבר נחקר ח"כ איתמר בן גביר בחשד לאיומים לכאורה לאחר ששלף אקדח על מאבטח בגני התערוכה בחודש דצמבר • הבוקר פנה במכתב ליועצת המשפטית לממשלה לאחר שלטענתו חרף חסינותו במשטרה דרשו ממנו טביעת אצבע כדי להשפילו • במשטרה מתעקשים שמדובר בהנחת אצבע על מסופון לצורך גביית עדות וזיהוי ולא בטביעת אצבע
שלי טפיירו
23 בפברואר 2022
08:31

ביום חמישי האחרון, התייצב חבר הכנסת איתמר בן גביר לעיני המצלמות במשרדי יחידת ההונאה של משטרת מחוז תל אביב לחקירתו בגין איומים. זאת בהמשך לאירוע שהתרחש לפני כחודשיים, שבו שלף את אקדחו לעבר מאבטחים בגני התערוכה בתל אביב, לטענתו לאחר שחש מאויים. אלא שבמהלך החקירה התבקש חבר הכנסת בן גביר לתת טביעות אצבע לצורך זיהוי, זאת לכאורה בניגוד לחסינותו.

"מדובר בדרישה משפילה ומבזה בניגוד להוראות החוק", אמר חבר הכנסת לכאן חדשות. "טביעת אצבע זה חלק מחיפוש ועל חברי כנסת לא עושים חיפוש. והיותר חמור שמאיימן עודה שנחקר לפני כמה חודשים לא לקחו טביעות אצבעות ומכל חברי הכנסת שנחקרו לאחרונה לא לקחו טביעות אצבע. אני אמרתי למשטרה 'אני לא אתן לכם להשפיל אותי, אתם רוצים בואו נלך לבית משפט, אני לא אתן לכם לבזות אותי בניגוד לחוק'. נוכח סירובו של בן גביר, במשטרה נסוגו ולאחר דין ודברים לא נלקחו ממנו טביעות אצבע.

במשטרה מבהירים בתגובה לפרסום: "לאחר קבלת אישור היועץ המשפטי לממשלה זומן חבר הכנסת לחקירה והמועד תואם עמו. במעמד כל חקירת חשוד מתבצע הליך זיהויו באמצעות תעודה מזהה רשמית והנחת אצבע על מסופון לשיוך העדות לאדם הנמצא מול החוקר. למען הסר ספק ולמנוע את הטעיית הציבור, אין מדובר בהליך נטילת טביעת אצבעות אלא בהליך זיהוי האדם. צר לנו על הניסיון לגרור את משטרת ישראל לשיח פוליטי ולייחס לפעולותיה המתבצעות על פי חוק, הטיה פוליטית כלשהי או כל מניע זר".

חרף העובדה כי בסופו של יום לא נלקחה ממנו טביעת אצבע, פנה חבר הכנסת בן גביר הבוקר אל היועצת המשפטית לממשלה וביקש ממנה לבדוק את הנושא: "התנהלות זאת היא התנהלות חמורה, היות והיועץ המשפטי לממשלה הוא הוא שנותן אישור לחקור חברי כנסת. כמדומני שראוי שגם היועץ המשפטי לממשלה ייכנס לעובי הקורה כאשר המדובר בצעד חמור ונלוז, שנועד להשפיל את חברי הכנסת ולפגוע בהם מעבר לעובדה שכאמור מדובר בצעד לא חוקי". כתב בין היתר בן גביר במכתבו.