t
-
צילום: אי-פי

ביידן אישר סנקציות נגד רוסיה: "פוטין בחר במלחמה"

הנשיא האמריקני הגיב לפלישה: "כוחותינו לא ייקחו חלק במלחמה, אך נמלא את המחויבות לנאט"ו" • זלנסקי: רוסיה תקפה אותנו כמו הנאצים במלחמת העולם השנייה • קנצלר גרמניה: "יום שחור לאירופה" • שר החוץ האוקראיני: "נגן על עצמנו וננצח"
כתבי כאן חדשות
24 בפברואר 2022
06:25
עודכן ב 20:57

הפלישה לאוקראינה החלה: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התייחס הערב (חמישי) בנאום ראשון לפלישה הרוסית לאוקראינה. לדבריו, "במשך שבועות הזהרנו שזה יקרה ועכשיו זה מתפתח בצורה גדולה יותר ממה שציפינו. פוטין הוא זה שבחר במלחמה הזאת ועכשיו הוא ומדינתו יישאו בתוצאות. הלילה אני מודיע על סנקציות חדשות שייגרמו לפגיעה חמורה בכלכלה הרוסית".

עם זאת, הוא הדגיש: "כוחותינו לא ייקחו חלק במלחמה באוקראינה, אך נמלא את חובתנו לנאט"ו". ביידן נשאל אם הוא רואה אפשרות שפוטין ימשיך מעבר לאוקראינה, והשיב בחיוב. לדבריו, עיצומים אישיים נגד פוטין עדיין נמצאים על השולחן. 

לפי הצהרת ביידן, רוסיה תוגבל ביכולתה לסחור בפאונד, דולר וין. בנוסף הוכרזו גם סנקציות על הבנקים הרוסים ועל אישורי הייצוא לרוסיה ומוסיף "כל נכס שנמצא בארצות הברית יוקפא" ושמות אישים באליטה הרוסית ובני משפחותיהם יתווספו לרשימת הסנקציות האמריקניות.

ראש ממשלת בריטניה ג'ונסון הודיע היום כי ארצו תטיל עם בנות בריתה סנקציות קשות על רוסיה, ויחד יפעלו להכשלת הכלכלה שלה. עוד הוסיף ג'ונסון בהצהרתו כי העולם לא יוכל להביט הצידה כשהחירות נגזלת מהאוקראינים. קודם לכן אמר נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי בנאום לאומה כי "ניתקנו יחסים עם רוסיה, הם תקפו אותנו כמו הנאצים במלחמת העולם השנייה".

מנהיגים נוספים במערב תקפו בחריפות את ההכרזה של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על מבצע צבאי באוקראינה. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן גינה את ה"מתקפה הלא מוצדקת מצד כוחות הצבא הרוסיים", והוסיף: "פוטין בחר במלחמה שתביא לאובדן חיים ולסבל אנושי". 


בהמשך הצהרתו אמר: "רוסיה תהיה האחראית הבלעדית על ההרס והמוות שתגרום, וארצות הברית ובעלות בריתה יגיבו בצורה נחרצת ומאוחדת. העולם יגרום לרוסיה לשאת בהשלכות מעשיה". בהמשך היום, יישא ביידן הצהרה לעם האמריקני בו יכריז על צעדים נוספים. 

בין ביידן לפוטין: הדילמה של ישראל | עוד יום

קנצלר גרמניה, אולף שולץ, אמר כי ״זהו יום נורא לאוקראינה ויום שחור לאירופה. גרמניה מגנה את הפעולה חסרת האחריות של הנשיא פוטין". ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג׳ונסון, התייחס גם הוא: ״הנשיא פוטין בחר בדרך של שפיכות דמים והרס על ידי המתקפה הזו על אוקראינה, בריטניה ובעלות בריתנו יגיבו בנחישות".

ראש ממשלת איטליה, מאריו דראגי, אמר כי "המתקפה של רוסיה על אוקראינה הייתה לא מוצדקת ולא יכולה להיות מוצדקת. אנו עובדים עם בעלות הברית באירופה ובנאט"ו לשם מענה מאוחד ונחוש". ראש ממשלת סלובקיה: "מגנים את המתקפה הרוסית על אוקראינה במילים החריפות ביותר האפשריות".

עוד בין המגנים - נשיא טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן שאמר כי הוא דוחה את המבצע הרוסי באוקראינה. מחשיב הן את רוסיה והן את אוקראינה כמדינות ידידותיות. טורקיה תומכת במאבקה של אוקראינה למען שלמות טריטוריאלית. דיברתי עם נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי. הסוגייה בין אוקראינה ורוסיה צריכה להיפתר בשיח.

בכירים באוקראינה הגיבו הבוקר לתחילת המבצע הצבאי של רוסיה - שר החוץ האוקראיני דמיטרו קולבה אמר: "פוטין פתח במלחמה בהיקף-מלא נגד אוקראינה. הפצצות ממשיכות על ערים אוקראיניות שלוות. זו היא מלחמת תוקפנות. אוקראינה תגן ותנצח. העולם יכול וחייב לעצור את פוטין. זו היא העת לפעול – עכשיו". 

המבצע הרוסי החל בעיצומו של כינוס חירום של מועצת הביטחון של האו"ם. המזכ"ל אנטוניו גוטרש קרא לפוטין: "בשם האנושיות, הסג את כוחותיך חזרה לרוסיה". עוד הוסיף: "זהו הרגע העצוב ביותר בכהונתי". דרמה נוספת התחוללה בכינוס כשגריר אוקראינה קרא לשגריר הרוסי, שניהל את הישיבה לפנות את כס היו"ר: "התקשר לפוטין, התקשר ללברוב, לחדול מהתוקפנות. אני מברך את החלטת מקצת החברות, להתכנס במהירות האפשרית, ולגנות את התוקפנות שאתם פתחתם נגד עמי. פושעי מלחמה הולכים ישירות לגיהנום".

מוקדם יותר לפנות בוקר הכריז נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על מבצע צבאי באוקראינה. לטענתו של הנשיא הרוסי מדובר במבצע לפירוז הצבא האוקראיני ושיוגבל למחוז דונבאס שבמזרח המדינה בלבד. עוד אמר הנשיא הרוסי כי המבצע נועד להגנה על אזרחים וכי התרחבות נאט"ו והשימוש שהיא עושה באוקראינה "איננו מקובל". עוד התחייב כי אין כוונה לספח את אוקראינה. 

השתתפו בהכנת הידיעה: רם ברנדס ובן יניב