נפתלי בנט
צילום: לע"מ

מנכ"ל משרד החוץ: "לא חושב שאנחנו על הגדר"

אלון אושפיז לחדשות הערב: "מצב של סכנת חיים, מחובתנו לדאוג למי שלא יצא" • ישראל תעביר חבילת סיוע הומניטרי לאוקראינה • בנט: "אלה ימים קשים וטרגיים, ליבנו עם אזרחי אוקראינה" • לפיד גינה את הפלישה הרוסית: "הפרה חמורה של הסדר הבינלאומי"
דב גיל-הר, שליח כאן חדשות לקייב
24 בפברואר 2022
08:38
עודכן ב 21:53

מלחמה באירופה: מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז אמר היום (חמישי) בריאיון לדב גיל הר בחדשות הערב בכאן 11, כי אנשי משרד החוץ מסכנים את חייהם במטרה לסייע לישראל שעדיין באוקראינה. הוא דחה את הביקורת על עמדת ישראל בנושא ואמר כי לדעתו ישראל נוקטת בדעה ברורה לגבי הפלישה הרוסית. בתוך כך, בתום הדיון בראשות ראש הממשלה הערב הוחלט להעביר בימים הקרובים לאוקראינה תרופות, ציוד רפואי וגנרטורים כדי לסייע למדינה.

אושפיז אמר בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 כי "הערכה שנותרו אלפי ישראלים, בין 5,000 ל-8,000 איש. הסיבה היחידה להישארות שלנו שם זה מתן שירות לאזרח הישראלי. זאת סכנת חיים אבל אני חושב שזאת מחובתנו לפנות את האזרחים. זו המשימה שהוטלה עלינו". הוא הוסיף: "ישראל ב-24 השעות האחרונות אומרת דברים ברורים. בנט ולפיד עוסקים כל הזמן בנושא. כל תו ואות בעמדת ישראל אושרה על ידיהם. חשוב שאנחנו משדרים בקול אחד. אני לא חושב שאנחנו נמצאים על הגדר". 

בדיון שהתקיים הערב אצל ראש הממשלה עלה נושא הביטחון התזונתי והאנרגטי בישראל וההשפעה של המלחמה באוקראינה עליהם. לפי המידע שהוצג בהערכת המצב, לישראל יש כרגע במחסני החירום הלאומיים ובמחסנים של גורמים פרטיים אספקת חיטה ודגנים שמספיקה לשבועות רבים. כך שלא צפוי מחסור בסחורות שכאלה בעתיד הקרוב. עם זאת ההערכות הן שככל שהמלחמה תימשך יווצר מחסור שיוביל לעליות מחירים גם כאן.בנוסף, נקבע כי בעת הזאת לא נראה שצפוי מחסור בדלק, עם זאת מחירי הדלק שאמורים היו לעלות ממילא בחודש הבא צפויים להתייקר בשיעור גבוהה יותר לנוכח עליות מחירי הנפט בעולם. משרד האנרגיה צפוי להודיע ביום ראשון בדיוק בכמה יתייקרו המחירים, כשההערכות הן שאם העימות יימשך הם ימשיכו להתייקר בשיעורים גבוהים.

ישראל מגבשת חבילת סיוע הומניטרי רפואי לאוקראינה. ישראל מגבשת סיוע הומניטרי רפואי לאוקראינה. בחדשות הערב פורסם היום כי נשקלת האפשרות להקים בית חולים שדה באחד ממעברי הגבול, ייתכן באמצעות פעילות של ארגוני חברה אזרחית.

בנוסף, נבחנת האפשרות להעניק סיוע בציוד רפואי, אך זה יהיה תלוי בדרישה אוקראינית. שורה תחתונה: הצעד הישראלי "הולך בין הטיפות" - אמנם מדובר בתמיכה מסויימת באוקראינה, אך גם זו מכוונת עבור האוכלוסיה ומוגדרת הומניטרית. ההיערכות לשליחת הסיוע נידונה בהערכת מצב הערב, בראשות בנט.

בתוך כך, בדיונים האחרונים עוסקים גם באפשרות של פליטים אוקראינים שיבקשו להגיע לישראל. רה"מ בנט ושר החוץ לפיד שוקלים איך להגיב לאפשרות שכזו. בעבר ישראל סירבה לשמש מקלט לפליטים, הן בסוריה והן באפגניסטן. בד בבד, במשרד החוץ נערכים להוציא אלפי ישראלים מאוקראינה בימים הקרובים.

שגריר ישראל בקייב התייחס בריאיון למיכל רבינוביץ' במהדורה המוקדמת בכאן 11 למצב ואמר: "לא פוסל את האפשרות שקייב תיפול. אנחנו נתקלים בהרבה קשיים בפינוי הישראלים. יש כאלה שלא התפנו משאננות וחלק לא יכלו לצאת בגלל הנסיבות. אנחנו עוזרים למי שמגיע ללבוב ויש נציגים במעברי הגבול. זה מתואם עם כל המדינות שגובלות באוקראינה".

שר התפוצות נחמן שי אמר היום בריאיון לקרן אוזן וזאב קם בכאן רשת ב: "הצעתי בשבוע שעבר שאסע לאוקראינה כדי לסייע, ולא אישרו לי את זה". עוד ציין השר שי כי במשרדו אוספים סכומי כסף כדי לעזור לקהילות היהודיות וכדי לקלוט את מי שירצה ויוכל לעלות לישראל.

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס היום לפלישה הרוסית לאוקראינה, ובטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1 אמר: "אלה רגעים קשים וטרגיים, וליבנו עם אזרחי אוקראינה שנקלעו למצב הזה ללא עוול בכפם". עם זאת, ראש הממשלה נמנע מלגנות את רוסיה על פעולותיה. בנט ושר החוץ לפיד תיאמו שניהם את ההתבטאויות הרשמיות שלהם זה עם זה לפני שנמסרו היום, כך אומר לכאן חדשות גורם בירושלים. 

עוד אמר בנט: "העולם הרבה פחות יציב וגם האזור שלנו משנה את פניו מיום ליום. ימים אלה מלמדים אותנו שמלחמה בין צבאות איננה, לצערנו, נחלת העבר. ישראל ניצבת דווקא בימים אלה כעוגן של חוזק, של יציבות, של ביטחון ושל תקווה. כל ישראלי יודע תמיד שיש לו בית לשוב אליו, שיש מי שידאג לו בעת צרה. מכאן אני פונה לאזרחי ישראל שעוד לא יצאו מאוקראינה - צאו כעת. שמרו על חייכם".

מלחמה באירופה | עדכונים שוטפים

לצאת מאוקראינה: כל מוקדי הסיוע ומעברי הגבול לישראלים

בניגוד לבנט, שר החוץ יאיר לפיד גינה הבוקר באופן ברור את הפלישה של רוסיה לאוקראינה. בתדרוך לתקשורת אמר שר החוץ: "ההתקפה הרוסית על אוקראינה היא הפרה חמורה של הסדר הבינלאומי, ישראל מגנה את ההתקפה, מוכנה ונערכת לסייע הומניטרית לאזרחי אוקראינה".

"לישראל יש יחסים עמוקים, ארוכים וטובים עם רוסיה ועם אוקראינה. יש עשרות אלפי ישראלים בשתי המדינות, יש מאות אלפי יהודים בשתי המדינות, שמירה על ביטחונם ושלומם הם בראש מערכת השיקולים שלנו".

גם לפיד שב על הקריאה לישראלים לצאת מאוקראינה באופן מיידי: "בתחילת השבוע הוריתי לפנות את השגרירות שלנו בקייב, להעביר אותה למשרדים בעיר לבוב, סמוך לגבול הפולני. אני קורא לכל אזרח ישראלי לצאת מיד מאוקראינה ולהגיע למעברי הגבול כל עוד הדרכים פתוחות. קחו בחשבון שכבר עכשיו יש נהירת פליטים לכיוון הגבולות המערביים של אוקראינה".

בערב צפוי בנט לקיים דיון בקריה בתל אביב עם השר לפיד, שר הביטחון בני גנץ ובכירים נוספים. בישראל לא שוקלים כעת להוציא את השגרירות מלבוב שבמערב אוקראינה - על אף שישנה תוכנית פעולה כזו למקרה קיצון שבו השגרירות תעבור לפעול מפולין. במשרד החוץ הכינו כוח משימה שמוכן לצאת לחו"ל כדי לסייע בפינוי וחילוץ ישראלים.

נשיא המדינה יצחק הרצוג, שמבקר הבוקר ביוון, התייחס גם כן למצב באוקראינה: "זהו רגע היסטורי מורכב מאוד - אני חש עצב מחשש לטרגדיה הומניטרית וחשש לפגיעה בחפים מפשע".

מאחורי הקלעים של הודעות ישראל על המלחמה באוקראינה | עוד יום

אתמול, ערב פרוץ המלחמה, פרסמה ישראל הודעה ראשונה לגבי עמדתה המדינית בנוגע למצב. ההודעה של משרד החוץ קראה לשמור על ריבונותה ושלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה, אך בניגוד לדברי לפיד היום - נמנעה מלגנות או אפילו להזכיר את רוסיה. ישראל העדיפה משיקוליה שלה לא להיכנס לעניין זה, בניסיון לא להרגיז אף אחד.

בהסכת עוד יום מדברות מיכל רשף והכתבת המדינית של כאן חדשות גילי כהן על מאחורי הקלעים של ההודעה הישראלית, והדילמה שבו נמצאת ישראל בזמן שהיא מתנדנדת בין ארצות הברית ורוסיה.

הדילמה הישראלית | האזינו להסכת עוד יום

"חשבנו שאצלנו יותר מסוכן"

ההערכה היא כי באוקראינה עדיין נמצאים כ-8,000 ישראלים. שגריר ישראל במדינה, מיכאל ברודסקי, אמר הבוקר בריאיון לעקיבא נוביק ורועי שרון בכאן רשת ב: "פונים לישראלים להגיע עצמאית למעברי הגבול ולחצות את הגבול לפולין. אנחנו נערכים בצד הפולני לקלוט ישראלים ולסייע להם לטוס לארץ. מקבלים עשרות ומאות טלפונים, וכרגע נשארים פה".

האזינו לריאיון עם שגריר ישראל באוקראינה בכאן רשת ב

מנהל איחוד הצלה באוקראינה, הלל כהן, אמר בריאיון לרועי שרון ועקיבא נוביק: "המשפחה שלי עזבה את קייב ביום חמישי לישראל אחרי 23 שנה, אני עברתי לאודסה, הרגשתי שאני חייב להישאר קרוב לבני הקהילה היהודית. כרגע יש שקט מפחיד - אף אחד לא זז מהבית".

גיאורגי יאלזרוב מאשדוד שמבקר בקייב, אמר בריאיון לשליח כאן חדשות לקייב דב גיל-הר: "באתי לבקר חבר לפני שבוע, לא ידעתי שיש בעיה. חשבתי שאצלנו יותר מסוכן. הטיסה שלי הייתה אמורה להיות ב-8 בערב, היא לא תהיה".

האזינו לריאיון עם מנהל איחוד הצלה באוקראינה בכאן רשת ב

ישראלית אחרת שמבקרת בקייב, יהודית מירב, סיפרה בריאיון לתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי טיסתה חזרה לישראל בוטלה: "אין ספק שלקחנו את הסיכון, אבל הייתי אופטימית. בקייב הכול מתנהל רגיל".

רבה של קייב יונתן בנימין מרקוביץ', שליח חב"ד לקייב, תיאר בריאיון לכאן רשת ב את האווירה בבירה האוקראינית היום: "אני בדרכי לבית הכנסת, למקום שבו קבענו כאיסוף ליהודים שנשארו. התחושות לא נעימות, מזכירות מצבים אחרים בארץ. שומע מהבית אזעקות, רואים עשן - מתפללים ועונים לטלפונים מחברי הקהילה. הבעיה העיקרית שכמעט אין מקלטים".

האזינו לריאיון עם שליח חב"ד בקייב בכאן רשת ב