גן ילדים, אילוסטרציה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תלונות במשטרה על התעללות בגן לילדים על הרצף האוטיסטי באשדוד

המשטרה פתחה בחקירה לאחר שקיבלה הקלטות מאחת האימהות בגן, וכעת ממתינה לאישור הפרקליטות כדי להאזין לתוכנן • אמא נוספת לילדה בגן סיפרה: "היא התחילה לנשוך את עצמה, כל הזמן בוכה ואומרת שהיא לא רוצה ללכת לגן"
אסף פוזיילוב
24 בפברואר 2022
13:42

הורים לפעוטות בגן לילדים על הרצף האוטיסטי באשדוד הגישו תלונה במשטרה על התעללות מצד הגננות. במשטרה גם התקבלו הקלטות שאחת האימהות מסרה. החקירה עדיין בראשיתה, ומהמשטרה נמסר כי היא ממתינה לאישור הפרקליטות להאזין להקלטות.

מקורן של ההקלטות במכשיר הקלטה שהאם שלחה עם בנה לגן, בעקבות חשד שלה כי מתרחשת התעללות. בפוסט בפייסבוק כתבה האם שמסרה את ההקלטות למשטרה: "נפשית לא הצלחתי לשמוע יותר משעה, כי אני צריכה להמשיך לגדל את שלושת הילדים שלי, שמתוכם שניים על הרצף האוטיסטי, ואני צריכה כוח ולא לאבד את עצמי".

אחת האימהות שהאזינו להקלטות טוענת כי ניתן לשמוע בהן צרחות של הילדים. "זה היה מזעזע, צרחות של הילדים במשך שעות, ילד שצועק שעות לעזרה", סיפרה.

בנוסף להקלטות, יש עדויות קשות של הורים על מקרי התעללות לכאורה. "יש ילדה שאמא שלה צילמה אותה מספרת שמי שמפריע בגן - מטיחים אותו על הקיר", סיפרה אחת האימהות. "הבת שלי היא אחת מהילדים שהתעללו בהם. בשנה שעברה הילדה יותר תקשרה, ומאז המצב שלה החמיר. היום אני מבינה למה. היא התחילה לנשוך את עצמה, כל הזמן בוכה ואומרת שהיא לא רוצה ללכת לגן".

לדברי האם, בתה הייתה אומרת הרבה פעמים בבית את המילים "כיסא עונש". כששאלה בגן מה זה אומר, ענו לה שמושיבים את הילדים עשר דקות על כיסא בצד. "זה היה נראה לי מוזר, כי היא לא ילדה שתשב על כיסא, יש לה בעיה של ויסות חושי", מספרת האם. "מתברר שתופסים אותם שעות על כיסא עם הפנים לקיר. סייעת תופסת את הידיים מאחורי הגב בכוח. כל חצי שעה סייעת או גננת מתחלפות ביניהן ומחזיקות את הידיים של הילד חזק".

האם הוסיפה: "גננת אחת הודתה בפנינו בהכול. היא אמרה שזו ההנחייה שקיבלה. לא להכאיב, אבל לתפוס את הידיים של הילדים. היא מספרת שהצוות תיאם ביניהם, וזה מוקלט".