t
יוסיף סטלין
צילום: אי-פי

הספרייה של סטלין: להיכנס לראש של רוצח המונים

הדיקטטור הרוסי, שמצד אחד הציל את אירופה מהיטלר ומצד שני היה אחראי לרצח המונים, היה גם בעליהם של עשרות אלפי ספרים. ההיסטוריון ד"ר אפרים דוידי מספר בריאיון לכאן תרבות על הספרים שסטלין אהב לקרוא וכיצד הם השפיעו על מעשיו
גואל פינטו, גם כן תרבות
26 בפברואר 2022
15:17

הוא קרא גיאורגית, רוסית, גרמנית וצרפתית, החזיק בביתו ספרייה ובה מאה אלף ספרים וספרן צמוד. חוץ מזה הוא היה דיקטטור ורוצח המונים. מה אפשר ללמוד על סטלין מהספרייה הפרטית שלו? 

ספר חדש בהוצאת "ייל", של ההיסטוריון ג'פרי רוברטס, מנסה לענות על השאלה לעיל. בתוכנית גם כן תרבות בכאן תרבות, מארח גואל פינטו את ההיסטוריון ד"ר אפרים דוידי, חוקר פוליטיקה וחברה של המאה ה-20 באוניברסיטת תל אביב, לשיחה על הספר החדש ועל הקורא סטלין.

"לסטלין הייתה אישיות מאוד מורכבת. אנחנו רואים אותו בצורה מאוד חד ממדית אבל הוא מאוד מורכב, הוא היה אינטלקטואל אמיתי", אומר ד"ר דוידי. "אני מניח שבאמצעות הספרים, ובעיקר מה שהוא כתב בתוך הספרים, הערות השוליים של הספרים בהם הוא עיין או אותם הוא קרא, אפשר להבין הרבה על עולמו הרוחני, תפיסותיו".

מעניין לחשוב על סטלין, האיש שהיה אחד מאדריכלי הניצחון על גרמניה הנאצית, ובמקביל השליט גם שלטון טרור בברית המועצות ועל שמו רשומים עשרות מיליוני קורבנות, כמי שמצא גם זמן לקרוא כל כך הרבה. "הוא ריכז את עיקר הפעילות הפוליטית שלו בין שעות הבוקר המוקדמות לצוהריים", אומר ד"ר דוידי. "אחר כך היה נוסע לבית הכפר שלו בפרברי מוסקווה ובין שעות אחר הצוהריים לשעות הלילה - הוא עסק בקריאה וכתיבה".

על ההערות הביניים שכתב סטלין בספרים שקרא, ואולי מלמדים על הלך רוחו של הדיקטטור, אומר ד"ר דוידי: "לעיתים ההערות שלו סתמיות, כמו 'טוב', 'לא נכון', 'משקר'. אבל לפעמים יש הערות ממש לגופו של עניין, תוך פיתוח מחשבות".

אף על פי שלא היה לו תואר אוניברסיטאי רשמי, סטלין לא רק ניתח את ההגות המרקסיסטית, אלא אף קבע בה קווים חדשים, תוך קריאה מרובה, עיסוק ביצירת אומה, פילולוגיה ועוד. לפי ד"ר דוידי, לסטלין "היו יומרות אינטלקטואליות הרבה יותר גבוהות מאשר לנסות ולנתח אירועים שקרו אתמול או שלשום. הוא מסמל תקופה מסוימת, בה הלגיטימציה של מנהיגים הייתה גם אינטלקטואלית". הוא מוסיף כי קודמו של סטלין, לנין, אף קרא יותר ממנו: "לנין היה המון שנים בגלות, לאחר שנשלח לסיביר, היה בשווייץ ובצרפת, באיטליה וכל מיני מקומות. הוא ידע יותר שפות מסטלין וקרא יותר".

ספרו של ההיסטוריון ג'פרי רוברטס

האם מהמקרה של סטלין ניתן לנסות לצייר תמונה של אנשים כדוגמתו, כלומר דיקטטורים נוראיים, וההיקף האינטלקטואלי שלהם? האם אפשר לעשות קו אחד ישיר בין לנין, לסטלין, לפרנקו, להיטלר ולדומיהם? ד"ר דוידי חושב שלא. "פרנקו למשל היה גנרל שכל השכלתו הייתה השכלה צבאית, מצפון אפריקה במושבות הספרדיות, במקומות שבאותה תקופה לא היו שום חיי אינטלקטואליה", הוא אומר. "היטלר, כשהיה צעיר, על פי הזיכרונות  - קרא הרבה, אבל נפרד מהחיים האינטלקטואליים עם תחילת פעילותו הפוליטית".

דוידי מדגיש כי אותה ספרייה עצומה של סטלין כבר אינה שימשה: "אנחנו לא יודעים מה קרה לספרייה. היא נעלמה ונותרו כמה מאות בודדים. היכן עשרות אלפי הספרים הנעלמים? לא ידוע. "יש הטוענים שמייד לאחר מותו הקג"ב רוקנו את הספרייה והארכיון שלו", אומר דוידי.