t
-

פוטין? הצחקתם אותם: הנבלים הגדולים בקולנוע שצמחו בברית המועצות

הם רעים ואכזריים - ועם מבטא רוסי כבד • הם קלישאתיים, סטריאוטיפיים, ובכלל לא מגולמים על ידי שחקנים רוסים • אבל, הם בהחלט הצליחו לייצג דרך המסך את הפחדים של המערב בזמן המלחמה הקרה • היזהרו מחיקויים
אלון פרוכטר
25 בפברואר 2022
13:44

בחיים אין שחור ולבן, וקשה לחלק את העולם לטובים ורעים. מלחמות הן לרוב אובדן חיים טרגי אצל שני הצדדים שנלחמים. וכמו שסטינג כבר אמר בשנות ה-80 – "גם הרוסים אוהבים את ילדיהם". אחרי שאמרנו את זה, צריך לדבר על הדיקטטור שבחדר: ולדימיר פוטין, הרוסי היחיד שכנראה עדיין מצליח לשמור על הגחלת של סטריאוטיפ הנבל הרוסי, שבמשך עשורים תדלקה את תרבות הפופ במערב.

איכשהו, גם יותר מ-30 שנה אחרי התפרקות ברית המועצות וסיום המלחמה הקרה, נשיא רוסיה, שהוא עצמו תוצר של האימפריה הסובייטית, מצליח פעם אחר פעם לקבל את תואר האיש הרע שמאיים על שלום העולם. זה שלוקח אותנו אחורה, לימים שבהם מלחמת עולם שלישית ואיום גרעיני נמצאים באוויר, הגלובוס התחלק לשני צדדים יריבים, והרעים על מסכי הקולנוע והטלוויזיה היו ערמומיים, אכזריים – ועם מבטא רוסי כבד.

עכשיו פוטין עושה את זה שוב, וביתר שאת עם הפלישה לאוקראינה, והנאום שקדם לה ובו הוא דיבר במשך שעה על הסיבות שאמא רוסיה ירדה מגדולתה. אז אין בעיה. אם פוטין רוצה להיות נבל סובייטי אנחנו רק נזכיר לו, ולכם, שהיו כאלה גם לפניו. הם אולי קלישאתיים, סטריאוטיפיים, ובכלל לא מגולמים על ידי שחקנים רוסים (כמה מפתיע), אבל הם בהחלט הצליחו לייצג דרך המסך את הפחדים של המערב בזמן המלחמה הקרה, ואולי מתעוררים גם עכשיו אצל חלק מהאנשים בעולם.

ועוד תזכורת קטנה לפוטין לפני שנתחיל: כל מי שמופיע ברשימה הזו – מפסיד בסוף.

רוזה קלב – "מרוסיה באהבה" (1963)

סדרת הסרטים האייקונית על מעלליו של הסוכן הבריטי ג'יימס בונד מתרחשת ברובה בימי המלחמה הקרה. עם זאת, אפשר לומר שבהרבה מהסרטים המאבק בין הגושים לא ממש מקבל התייחסות ישירה, וברית המועצות לא בהכרח מהווה מקור ישיר לאויביו של 007. מה שכן, הקרב של המערב מול רוסיה הסובייטית כן משמש בחלק מהסרטים כהקשר רחב יותר, שממנו מסתעפים פיתולי העלילה (הלא אמינים ברובם), שבהם מסתבך בונד.

זה המצב בסרט השני בסדרה – "מרוסיה באהבה", בו נכנסת לתמונה הסוכנת הסובייטית רוזה קלב. אז אנחנו מקבלים פה נבלת רוסית, בכירה בארגון הביון הסובייטי SMERSH (מה שקדם לק.ג.ב). אבל מהר מאוד אנחנו מגלים שהיא בעצם ערקה משירות המודיעין של רוסיה, ופועלת עבור ארגון הטרור "ספקטר" – האויב האמיתי של בונד, שמטרתו היא בעצם לשחק ברוסיה ובמערב כדי להשיג את מטרותיו.

לוטה לניה בתפקיד רוזה קלב, מתוך הסרט "מרוסיה באהבה"

מה שכן, אפשר לראות בקלב כייצוג לדמות רוסית רעה כפי שדמויות אלו השתקפו אז בעיניים מערביות, וגם כזו שכנראה שימשה כהשראה לנבלים רוסים שבאו אחריה. דמותה של קלב היא אכזרית, קרה ומחושבת, ומה לעשות – קולנוע הוא בכל זאת מדיום חזותי – גם מכוערת מאוד. במילה אחת – דוחה.

באחת הסצנות המותחות ביותר בסרט, קלב מתחפשת לחדרנית במלון בו שוהה סוכן 007 ומאיימת עליו באקדח זעיר. כשהם מתחילים להיאבק, נשלפת מחלקה הקדמי של נעלה הימנית, סכין זעירה שבחודה תמיסת רעל קטלנית.

את קלב גילמה השחקנית האוסטרית לוטה לניה, שהייתה אז בעשור השביעי לחייה. בעלה הראשון (מבין ארבעה) היה המלחין היהודי-גרמני קורט וייל, שלמענו התגיירה ואף כיכבה בגרסה המקורית של המחזה שכתב עם ברטולט ברכט - "אופרה בגרוש".

איוון דראגו – "רוקי 4" (1985)

בשנת 1985 הגיע המאבק בין ברית המועצות לארצות הברית אל זירת האגרוף, והקו הניצי של ממשל רייגן מול רוסיה הגיע לסדרת הסרטים של סילבסטר סטאלון. בסרט הרביעי של "רוקי", הפציע לחיינו איוון דראגו, בגילומו של דולף לונדגרן השוודי. מתאגרף סובייטי בעל עבר בצבא הסובייטי, שמשוכנע שהוא הטוב בעולם.

דראגו נוחת בארצות הברית, מביס במהלומות אגרוף את אפולו קריד ומביא למותו המר על הזירה. בלבואה, חברו של קריד, מחליט לנקום על מותו, ממריא לברית המועצות כדי להיאבק מול דראגו וכמובן להגן על כבודה של אמריקה.

דולף לונדגרן וסילבסטר סטאלון מתוך הסרט "רוקי 4"

די מדהים לראות איך המלחמה הקרה לקחה את מה שהתחיל כסיפור אנדרדוג קטן בסרט הראשון כעשור קודם לכן, למה שכמעט אפשר לראות בו סרט תעמולה במאבק הגיאו-פוליטי בין ארצות הברית לרוסיה. סיקוונס האימונים בסרט (של כמעט שמונה דקות!) ממחיש את זה בצורה הטובה ביותר – בלבואה האמריקני רץ בשלג, מרים גזעי עצים וכרכרות (למה למען השם?!), בזמן שדראגו עובד עם מדענים שמנתחים אותו על ידי כל מיני "מדדים קרים", וכמובן גם נוטל סטרואידים.

על אף שהסרט התקבל בביקורות מעורבות, הוא נחשב להצלחה מסחרית עם רווח של יותר מ-300 מיליון דולר בקופות. לונדגרן שב ושיתף פעולה עם סטלון בשלושת סרטי "בלתי נשכחים" שיצאו בעשור הקודם, וחזר לנעליו של דראגו בסרט "קריד 2" שיצא ב-2018.

קסניה אונאטופ – "גולדן איי" (1995)

המתיחות בין המעצמות נמשכה על המסך הענק גם אחרי התפרקות ברית המועצות. בנובמבר 1995 עלה לאקרנים הסרט ה-17 בסדרת סרטי ג'יימס בונד – "גולדן איי", הראשון בו גילמו פירס ברוסנן את סוכן 007 וג'ודי דנץ' את ראש סוכנות ה-MI6, אם.

פירס ברוסנן, איזבלה סקורופקו ופמקה ינסן בתפקיד קסניה אונאטופ, מתוך "גולדן איי"

בסרט מנסה בונד לאתר צלחת לוויין שמפעילה את "גולדן איי", לוויין שמסוגל לייצר פעימה אלקטרומגנטית אדירה, המשמידה כל מכשיר אלקטרוני ברדיוס של קילומטרים רבים. המתקן להפעלת הלוויין נמצא בידי גנרל אורומוב (גוטפריד ג'ון המנוח), מפקד חיל החלל הרוסי וראש ארגון הפשע "יאנוס".

קסניה אונאטופ, בגילומה של פמקה ינסן ההולנדית, טייסת שחברה בארגון "יאנוס", נשלחת למונטה קרלו לגנוב מסוק בעל מערכת המונעת את פעולת הלוויין. באחת הסצנות הנועזות שנראו על המסך, אונאטופ מפתה טייס קנדי ומחסלת אותו כשהם מקיימים יחסי מין – כשהיא מרסקת את צלעותיו באמצעות ירכיה.

איוון קורשונוב – "אייר פורס 1" (1997)

ב-1997, על אף שהמלחמה הקרה הסתיימה מזמן, הוליווד המשיכה "לתייג" את הנבלים שלה כרוסים. במותחן הפעולה הזה, מגלם גארי אולדמן הבריטי את איוון קורשונוב, טרוריסט קומוניסטי שחוטף את מטוסו של נשיא ארצות הברית, אותו גילם הריסון פורס, שנמצא בדרכו חזרה ממוסקבה לוושינגטון.

הריסון פורד וגארי אולדמן, מתוך "אייר פורס 1"

בהתאם לתקופה, הנבל הרוסי לא מיוצג כאן באופן סטריאוטיפי ושטחי לחלוטין. יש בדמות מידה של מורכבות (הרבה מזה גם בזכות המשחק האדיר של אולדמן), ואנחנו גם זוכים לשמוע ממנו את המניעים למעשיו האלימים. לקורשונוב יש תלונות רבות נגד ארצות הברית, כמי שרואה עצמו כקורבן של התפרקות ברית המועצות לשעבר (נשמע לכם מוכר?). הטענה העיקרית שהוא אומר לנשיא האמריקני באחת הסצנות המשמעותיות בסרט היא – מה הטעם בחופש שנתנה ארצות הברית למדינות הסובייטיות, אם היא לבסוף השאירה אותן לחסדי "גנגסטרים וזונות"?

הסרט גרף יותר מ-315 מיליון דולר בקופות ברחבי העולם ונחשב לאחד הסרטים האהובים משנות ה-90. הוא אפילו קיבל חמש מועמדויות בטקס פרסי האוסקר של 1998. בסקר שערך עיתון הוול סטריט ג'ורנל בקיץ 2016, נבחר הנשיא הבדיוני ג'יימס מרשל שגילם פורד בסרט, לנשיא האמריקני הבדיוני האהוב ביותר מבין 44 מועמדים.

אירינה ספאלקו - "אינדיאנה ג'ונס וממלכת גולגולת הבדולח" (2008)

במאי 2008 יצא לאקרנים הסרט הרביעי בסדרת "אינדיאנה ג'ונס", כמעט 20 שנה מאז קודמו בסדרה. בסרט שעלילתו מתרחשת בשנת 1957, מגלמת זוכת האוסקר האוסטרלית קייט בלאנשט את הקולונל-ד"ר אירינה ספאלקו, מדענית המשרתת בצבא הסובייטי, סוכנת ק.ג.ב ובעלת כישרון מיוחד בסייף.

קייט בלאנשט בתפקיד אירינה ספאלקו, מתוך "אינדיאנה ג'ונס 4"

ספאלקו יוצאת למסע למציאת גולגולת הבדולח של אקאטור שבפרו, שעל פי האגדה יכולה לגרום לשטיפת מוח, מהלך שבעיני ספאלקו יביא ליתרון טקטי לסובייטים על האמריקנים במלחמה הקרה. כדי להגיע לשם היא חוטפת את ג'ונס (האריסון פורד, מיודענו) – אבל לבסוף, התוכניות שלה לא בדיוק מתממשות.

איוון ואנקו – "איירון מן 2" (2010)

כסדרת סרטים מצליחה שמבוססת על סדרת ספרי קומיקס עם ותק של שישה עשורים לפחות, אין פלא שגם כאן עלילת גיבורי העל המפותלת תישען על המלחמה הקרה והמתיחות ארוכת השנים בין המעצמות. כך קרה גם בסרט "איירון מן 2" שיצא לאקרנים באביב 2010.

מיקי רורק בתפקיד איוון ואנקו, מתוך "איירון מן 2"

כשכלי התקשורת ברוסיה מסקרים בקדחתנות את חשיפת גיבור העל "איירון מן" כמולטי מיליונר טוני סטארק האמריקני, הפיזיקאי הרוסי והאסיר המשוחרר איוון ואנקו משוכנע שסטארק ואביו גנבו ממנו את הטכנולוגייה עליה נשענת החליפה של גיבור העל. ואנקו מעצב תלבושת משלו ויוצא למסע נקמה בסטארק.

אנדריי סאטור – "טנט" (2020)

סרט המדע בדיוני-פעולה "טנט", של הבמאי הבריטי כריסטופר נולאן, עוסק בסוכן חשאי חסר שם בארגון הביון "טנט" שנשלח לעצור את מלחמת העולם השלישית באמצעות טכנולוגיית היפוך בזמן. בסרט, מגלם השחקן סר קנת בראנה את אנדריי סאטור, אוליגרך רוסי עשיר ורב עוצמה, שמחזיק בטכנולוגיה המתקדמת הזו, שבאמצעותה הוא מסוגל לתקשר עם העתיד ולחברו עם ההווה והעבר.

סר קנת' בראנה בתפקיד אנדריי סאטור, מתוך הסרט "טנט"

מבולבלים? גם אנחנו. ובכל זאת, הסרט הצליח באופן ניכר בקופות, בעיקר נוכח התקופה בה יצא – קיץ 2020, כשהעולם עוד מתאושש מגל התחלואה הראשון של מגפת קורונה. על אף שרוב בתי הקולנוע ברחבי העולם היו סגורים עדיין, הסרט שהוצג בעשרות אולמות בלבד במדינות נבחרות, הצליח לגרוף 363 מיליון דולר בקופות. בנוסף זכה בטקס פרסי האוסקר האחרון בפרס לאפקטים הטובים ביותר.

השתתף בהכנת הידיעה: אריק רוזנברג