שר החוץ יאיר לפיד ונשיא פולין אנדז'יי דודה
צילומים: מרים אלסטר, פלאש 90; אי-פי

בשל הלחימה: ישראל מסיימת את המשבר מול פולין ושולחת את השגריר לוורשה

לפיד מעכב מזה כחצי שנה את שליחתו של השגריר, כמחאה על החוק הפולני המגביל את זכויותיהם של יהודים על נכסים שהחזיקו לפני מלחמת העולם השנייה
גילי כהן
26 בפברואר 2022
19:04

ברקע הפלישה הרוסית לאוקראינה: שר החוץ יאיר לפיד הודיע הבוקר (שבת) על יציאתו של שגריר ישראל המיועד לפולין, ד״ר יעקב לבנה, לוורשה - לאחר עיכוב של כחצי שנה. זאת, במטרה לקדם את הסיוע לאזרחים הישראלים החוצים את הגבול מאוקראינה לפולין. שליחתו של השגריר עוכבה כמחאה על החוק הפולני שאושר באוגוסט, המגביל את זכויותיהם של יהודים על נכסים שהחזיקו לפני מלחמת העולם השנייה.

בשעות הבוקר הודיע לפיד כי צוות השגרירות הישראלית באוקראינה, שהועברה מקייב ללבוב, ילון בצד הפולני של הגבול - ומדי יום יחצה אותו לאוקראינה. ביום חמישי סייעו צוות שגרירות ישראל באוקראינה, יחד עם דיפלומטים ישראלים מנציגויות שכנות, להוצאת מאות ישראלים מהמדינה. אנשי השגרירות הוציאו שלושה אוטובוסים של אזרחים ישראלים מהעיר אל מעבר הגבול הפולני. בנוסף, צוותי הדיפלומטים שנמצאים במעברי הגבול סייעו לכ-500 ישראלים לחצותו.

ראש המכלול המדיני אופרטיבי במשרד החוץ, שרון בר-לי, אמרה היום בריאיון לליאת רגב בכאן רשת ב כי העומס בגבולות של אוקראינה עם השכנות שלה הוא עצום. "יש מעברי גבול שבהם זמן ההמתנה הוא 60 שעות והנציגים שלנו מנסים לקדם את הישראלים בתור. הם מדלגים בין שני צידי הגבול והם יעשו זאת כל עוד זה מתאפשר להם", אמרה. 

לפי החוק הפולני, לא ניתן להמשיך לנהל תביעות משפטיות על רכוש, שבית המשפט הכריע לגביהן לפני יותר מ-30 שנה. המשמעות היא שתביעות על הרכוש שהחלו או התנהלו בתקופת השלטון הקומוניסטי בפולין – מסוף מלחמת העולם השנייה ועד לתחילת שנות ה-90 – יימחקו, ולא ניתן יהיה לערער עליהן או להמשיך בהליך.

מדובר במכה אנושה ליכולת של שארית המשפחות היהודיות שנותר להן רכוש במדינה, ושמנסות להשיגו. הטיעון הפולני הוא שמטרת החוק היא לעשות סדר בתחום של בעלות על נכסים במדינה, שעד כה היה מאוד פרוץ. לטענות הפולנים, החוק לא קשור בכלל ליהודים או לשואה.