הרס בחרקוב
צילום: רויטרס

"מי שיוצא בעוצר - יורים בו בלי התראה"

רבה של אוקראינה, הרב משה אסמן, קרא לסיוע בריאיון לכאן רשת ב: "אני לא יודע כמה זמן זה ייקח, אין לנו הרבה אמצעים" • ראש קהילה בחרקוב: "יש פיצוצים כמעט בכל מקום. צריך לחכות שעות בתור לאוכל ומים בחנויות" • תושב קייב: "יש פה עשרות אלפי אנשים עם נשק שלא מוכנים לוותר"
הבוקר הזה
27 בפברואר 2022
08:23

מלחמה באירופה | רבה הראשי של אוקראינה, הרב משה אסמן, קרא הבוקר (ראשון) בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב: "אני לא יודע כמה זמן זה ייקח, אין לנו הרבה אמצעים, מי שיכול לעזור לנו - הקו של חב"ד הוא 3770*".


רב אוקראינה משה אסמן | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ראש הקהילה הקונסרבטיבית בחקרוב, יורי רדצ'נקו, סיפר לאריה גולן: "לא ישנתי כל הלילה. יש פיצוצים כמעט בכל מקום. יש צבא רוסי וטנקים בעיר. צריך לחכות שעות בתור לאוכל ומים בחנויות". לדבריו, "רבים רוצים לצאת למערב. המצב קשה, אני לא יודע מה יהיה".

דימה, תושב קייב אמר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד: "קייב מוכנה להגנה, יש פה עשרות אלפי אנשים עם נשק שלא מוכנים לוותר. זו עיר גדולה ומסובכת מבחינת בנייה עם נהר – זה יכול להיות גיהנום לצבא הרוסי". הוא הזכיר כי "אוקראינה נמצאת במלחמה כבר 8 שנים, ויש מאות אלפי גברים שיש להם ניסיון בקרבות, גם בקייב".

2,000-1,500 ישראלים הצליחו לחצות את הגבול לפולין, האו"ם מנסה לסייע

שגריר ישראל באוקראינה, מיכאל ברודצקי, אומר כי בשלושת הימים האחרונים חצו את הגבול לפולין 2,000-1,500 ישראלים, וכי צוותי השגרירות פועלים בצד האוקראיני של מעבר הגבול 24 שעות ביממה. בתוכנית "הבוקר הזה" הדגיש ברודצקי כי עוד כמה אלפי ישראל עדיין תקועים באוקראינה. לדבריו, "גם יהודים אזרחי אוקראינה מגיעים למעבר הגבול, ויש התגברות בביקוש לעלות לישראל". השגריר ציין שלהערכתו "אין כרגע חלון הזדמנויות לשיחות בין רוסיה לאוקראינה בתיווך ישראל".

נציגת האו"ם והמתאמת ההומניטרית באוקראינה, אוסנת לובראני, העידה כי יש הסלמה במצב ההומניטרי בקייב. בראיון לאריה גולן היא אמרה: "יש מצור על העיר ומבנים אזרחיים רבים נפגעו. אז קשה לצאת ולעשות הערכה. הצרכים הבסיסים קיימים, אבל לא לזמן רב. יש צורך בסיוע רפואי".

לובראני המשיכה ואמרה: "נבקש סיוע של קרוב למיליארד דולר ממדינות העולם. נצטרך לחכות שייפתחו מסדרונות הומניטריים. היינו ערוכים לתת עזרה למי שחי במלחמה במזרח אוקראינה, אבל עכשיו זה בכל המדינה".