לפיד היום

לפיד: נצטרף להחלטת האו"ם לגנות את רוסיה

שר החוץ בתדרוך: "ישראל תהיה בצד הנכון של ההיסטוריה" • קנצלר גרמניה שולץ יגיע מחר לביקור בזק בישראל • מפגינים מחו בכנסת בדרישה להעניק לאוקראינה כיפת ברזל וקוראים: "פוטין לגרדום"
עמיחי שטיין, סולימאן מסוודה וורד פלמן
28 בפברואר 2022
08:50
עודכן ב 15:31

שר החוץ יאיר לפיד הודיע היום (שני) בתדרוך לעיתונאים: "נצטרף להחלטת האו"ם לגנות את רוסיה, ישראל תהיה בצד הנכון של ההיסטוריה". הוא הוסיף שישראל שלחה שלושה מטוסים עם סיוע הומניטרי. "אוקראינה היא אזור קרבות קשה, אבל אנחנו נעשה הכול כדי לא להשאיר אף ישראלי ואף יהודי מאחור", לפיד הבטיח. עד כה ישראל התעכבה עם ההחלטה לגנות את רוסיה באו"ם, שהגיעה מצידה של ארצות הברית. בתוך כך, קנצלר גרמניה אולף שולץ יגיע מחר לביקור בזק בישראל. 

יש לכם שאלה על המלחמה באוקראינה? אולי תמצאו את התשובה באינסטגרם שלנו

במסגרת הסיוע לאוקראינה ישראל שלחה מערכות לטיהור מים, ערכות חירום לאספקת חמצן, אלפי אוהלים, שקי שינה ומעילים ו-15 אלף שמיכות. עוד נשלחו 17 טונות של תרופות וציוד רפואי, שכוללים אנטיביוטיקה, ערכות נפגעים, ציוד לבתי חולים ועוד. 

 משלוח הציוד של ישראל לאוקראינה

הבוקר מפגינים מחו בכנסת נגד המלחמה, שרו את ההמנון האוקראיני ודרשו להעניק לאוקראינים כיפת ברזל. המוחים הניפו בין השאר שלטים שעליהם נכתב: "פוטין לגרדום". הם קראו לראש הממשלה נפתלי בנט להביע עמדה תקיפה יותר נגד רוסיה – "רד מהגדר".

ראש חטיבת אירו-אסיה במשרד החוץ, סימונה הלפרין, התייחסה לקושי של ישראלים ליצור קשר עם נציגי משרד החוץ בגבולות. "אנשים נמצאים בתורים שמשתרכים לאורך קילומטרים ארוכים של אזרחים שמנסים לצאת מהמדינה", היא סיפרה בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. "האנשים שלנו במשרד החוץ מגיעים לאלו שנזקקים לחילוץ – אם יש אנשים במצב רפואי לא טוב לדוגמה. היה מקרה של צוות שחילץ אוטובוס של ישראלים שהידרדר בגלל תנאי הדרך הקשים וירד מהכביש". 

האזינו לריאיון עם סימונה הלפרין בכאן רשת ב

לפני הדיון בוועדת החוקה בעניין עלייה מאוקראינה, ציין יו"ר הוועדה, ח"כ גלעד קריב, בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן כי "יש הרבה סוגיות שדורשות בירור, לא רק בענייני עלייה". הוא הסביר שיש צורך לבחון, בין השאר, את מדיניות הכניסה של בני משפחה של ישראלים והסיוע לקהילה יהודית ולעם האוקראיני. 

האזינו לריאיון עם ח"כ גלעד קריב בכאן רשת ב