הורים מפגינים נגד הגננת ובתה
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

"קשרו בלול": הגננת והסייעת ב"גן של לולי" נאשמות בהתעללות

לאורלי דווידוביץ' ובתה דניאל ליבוביץ' מיוחסות יותר מ-200 תקיפות של פעוטות בגן בפתח תקווה • במקביל, הוגשה בקשה תקדימית לחילוט גן הילדים בבעלות דווידוביץ' – בו בוצעו העבירות
סיוון סיסאי, אמוץ שפירא ואורלי אלקלעי
28 בפברואר 2022
10:51

פרשת ההתעללות בגן "לולי של אורלי": כתב אישום הוגש הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי מרכז נגד בעלת הגן אורלי דווידוביץ' (55) מפתח תקווה, ובתה דניאל ליבוביץ', שימשה סייעת בגן. השתיים מואשמות בעבירות רבות של התעללות ותקיפת ילדי הגן. במקביל, הוגשה גם בקשה תקדימית לחילוט גן הילדים בבעלות דווידוביץ'.

כתב האישום מגולל כ-200 מקרים בהם השתיים התעללו ותקפו באופן תדיר את הפעוטות בני שנה עד שלוש, שהיו תחת אחריותן. התובעת התיק, עו״ד טלי קרת, אמרה כי אירועי אלימות התרחשו במשך חודשיים והוסיפה: "כואב במיוחד שזה נעשה על ידי מי שאמור היה לשמור על הילדים ולהגן עליהם". 

הסייעת דניאל לייבוביץ' נאשמת בעשרות מקרי תקיפה של תינוקות ופעוטות בגן. בכתב האישום מתואר בין השאר איך שהרימה פעוטות באמצעות משיכת קצות ידיהם או תוך אחיזה בחולצתם והנפתם באוויר. עוד תואר שלייבוביץ' נהגה להכות, לדחוף ולמשוך את הפעוטות, ואף הותירה חלק מהם קשורים בטרמפולינה או בלול במשך שעות ארוכות. 


באחד המקרים המתוארים בכתב האישום ניגשה לייבוביץ' לפעוט שישן במיטת לול, אחזה בעורף חולצתו, הרימה אותו במהירות ובפתאומיות והניחה אותו על הרצפה. הפעוט פרץ בבכי ונשכב על הרצפה. לייבוביץ' בתגובה הניפה אותו באוויר בעוצמה מעלה ומטה כמה פעמים, כשרגליו נחבטות ברצפה. לאחר מכן הורידה את הפעוט לרצפה ועזבה את החדר.

במקרה אחר ניגשה לייבוביץ' לפעוט ששיחק עם אחד הכיסאות בגן וסטרה לו בחוזקה במצחו ללא סיבה נראית לעין. כתוצאה מעוצמת המכה נחבט ראשו של הפעוט בלול סמוך, הוא נפל לרצפה ופרץ בבכי ונותר כך עד שהסייעת יצאה מהחדר. זמן לא רב לאחר מכן התקרבה לייבוביץ' לאותו פעוט והכתה אותו בחוזקה בראשו ודחפה אותו. כתוצאה ממעשיה הפעוט נפל לרצפה, נחבט בראשו ופרץ בבכי.

דווידוביץ' נאשמת בין השאר שהרימה פעוטות תוך אחיזה בחולצתם והנפתם באוויר, הכתה, דחפה ומשכה את הפעוטות. כמו כן, דווידוביץ' נהגה להעניש פעוטות על ידי הוצאתם מהגן והותרתם ללא השגחה. עוד צויין בכתב האישום שהיא נכחה וצפתה ברבים ממעשי ההתעללות והתקיפה של בתה, מבלי שפעלה בנדון - כל זאת תוך שהיא מסתירה מהורי הפעוטות את ההתרחשויות בגן.

במקביל לכתב האישום הוגשו נגד השתיים בקשות מעצר עד לתום ההליכים המשפטיים נגדן. דווידוביץ' הפעילה לפני כשש שנים פעוטון בדירה פרטית שבבעלותה בפתח תקווה. בכתב האישום ישנה התייחסות גם לעובדה שדווידוביץ' פתחה את הגן ללא אישורים נדרשים, ולא הצהירה על כך בפני הרשות המקומית. 

השתיים נעצרו לפני כשלושה שבועות לאחר שאם של אחד הפעוטות הבחינה בסימנים על גופו של בנה והתלוננה במשטרה.