-

נגד איראן: מטוס אמריקני משתף פעולה עם חיל הים

לראשונה: סיורים משותפים עם ארה"ב לזיהוי איומיים ימיים בים האדום • קשיים בשיחות הגרעין בין איראן למעצמות: האיראנים דורשים להפסיק את החקירות של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית
איתי בלומנטל ועמיחי שטיין
01 במרץ 2022
22:20

פרסום ראשון: ישראל פתחה בשיתוף פעולה ראשון מסוגו עם ארצות הברית לסיכול איומים ימיים מצד מיליציות בחסות איראן, כך פורסם הערב (שלישי) ב"חדשות הערב" בכאן 11. במסגרת זאת, מטוס אמריקני שמאפשר גילוי כלי שיט ימיים נחת השבוע בסיס חיל האוויר עובדה ויוצא למשימות במקביל לפעילות חיל הים הישראלי. 

שיתוף הפעולה עם האמריקאים מתאפשר לאחר הצטרפותה של ישראל לאחריות פיקוד מרכז של ארה"ב. בין המשימות העיקריות של הסיורים במי הים האדום: זיהוי איומים ימיים מצד מליציות שיעיות בחסות אירן להוצאת פיגועים בישראל מאזור תימן. 

בשבוע שעבר רמז מפקד הצי החמישי של ארצות הברית המוצב בבחריין, תת-אדמירל בראד קופר, בריאיון לרשת CNN, על מעורבות של כלי שיט בלתי מאוישים של ישראל במבצעים משולבים עם האמריקנים במזרח התיכון.

"חיל הים האמריקני שוקל להוסיף כלי שיט בלתי מאוישים ישראליים למבצעים המשולבים שלו במזרח התיכון. זה נכון?", נשאל קופר, שהשיב: "כן, נכון יותר לומר שאנחנו מצפים לעבוד עם הישראלים ועם מדינות נוספות יחד איתם ולהשתמש בציוד שיש להם כיום, בכלים הבלתי מאוישים שלהם ובכלים הבלתי מאוישים שלנו, בדיוק כפי שאנו עושים עם מכליות הנפט. יש לנו תרגילים עם המכליות שלהם ועם המכליות שלנו ומעורבות בהם מספר מדינות".

לפני כחודש פורסם בכאן חדשות כי באופן תקדימי, ישראל איפשרה לקצין מצבא ארצות הברית להשתתף כמשקיף בתרגיל של חיל האוויר, שדימה תקיפה ביעדים "ארוכי טווח", בין היתר באיראן.  התרגיל המבצעי והמסווג נערך לפני כחודש וחצי עם עשרות מטוסים, כשברקע הישורת האחרונה של שיחות הגרעין בווינה.

לקראת פיצוץ? קשיים בשיחות הגרעין

השיחות בווינה נמצאות בישורת האחרונה - אך מחלוקות חדשות התגלו בין איראן למעצמות, כאשר בצד האיראני דורשים להפסיק את החקריות של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית. גורמים דיפלומטיים מערביים אמרו לכאן חדשות בנושא זה: זה קו אדום מבחינתו. החקירות האלו אינן קשורות להסכם עצמו.

ההערכה היא כי האיראנים מנסים בין היתר לנצל את אירועי אוקראינה כדי להשיג הישגים, בעוד כולם מגדירים את הימים הקרובים כקריטיים לשאלה אם יחתם הסכם - ובסוף, גם מסכימים, הכל תלוי באיראנים.

גורמים המעורים בפרטי השיחות אמרו לכאן חדשות שלשום כי "עדיין ייתכן שההסכם ייחתם השבוע", אך עדיין לא ברור כיצד תשפיע הלחימה באוקראינה על ההסכם. לכאורה, לחתימת ההסכם יש דד-ליין – 7 במרץ. במועד הזה תתכנס מועצת הנגידים של הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית. בדרך כלל האיראנים מנסים להגיע לסיכומים לפני אירועים כאלה, כדי להציג התקדמות.