ליברמן והורוביץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הורוביץ נגד משרד האוצר: מונע את קיצור תורנויות המתמחים

שר הבריאות במתקפה: האוצר לא מוכן לתקצב את המהלך כפי שסוכם • בנוסף, הורוביץ אומר שבמסקנות ועדת היישום, שטרם פורסמו, מומלץ לדחות את תחילת המתווה בשני בתי חולים במרכז - וכי הוא מאמץ מסקנה זו • גורמים באוצר: צעד הרסני, השר מחזיק את בתי החולים כבני ערובה
נוב ראובני ודקלה אהרן שפרן
02 במרץ 2022
16:24
עודכן ב 19:55

שר הבריאות ניצן הורוביץ תקף היום (רביעי) את משרד האוצר, שלדבריו מונע את תחילת יישום מתווה קיצור תורנויות המתמחים, ולא מוכן לתקצב את המהלך כפי שסוכם. עוד אמר שר הבריאות כי במסקנות ועדת היישום, שטרם פורסמו, מומלץ לדחות את תחילת יישום קיצור התורנויות בשני בתי חולים במרכז, כפי שסוכם תחילה - וכי הוא מאמץ מסקנה זו.

״מה שעומד בינינו לבין יישום המתווה הוא סירוב אגף התקציבים לאשר שימוש בתקציב שהובטח, על פי סיכום בין שרת הכלכלה, שר האוצר ושר הבריאות״, אמר הורוביץ. ״אף עובד לא צריך לעבוד 26 שעות ברצף. זה בלתי מתקבל על הדעת. העובדה שעד עכשיו הסוגיה הזו זכתה להתעלמות מוחלטת מכל שרי הבריאות וממשלות ישראל היא חרפה. התחייבנו לתקן סוף סוף את העוול הזה, ואני לא מתכוון לוותר עד שנשיג את המטרה - במלואה.

"יש הרבה מאוד כוחות חזקים שרוצים לראות את מתווה קיצור התורנויות נכשל – את המתמחים ממשיכים להירדם בעמידה, את המטופלים ממשיכים לסבול מהעומסים, את מערכת הבריאות ממשיכה להאבק על אוויר לנשימה – לא. יש דברים שלא חוסכים עליהם, אני לא אוותר ומערכת הבריאות תקבל מה שמגיע לה. יש פה דרך אחת נכונה ומטרה אחת צודקת – לקצר את התורנויות. פריפריה עכשיו, ומשם לכל הארץ".

הממונה על התקציבים באוצר, יוגב גרדוס, פרסם מכתב תגובה להורוביץ וכתב:"צר לנו שאתה בוחר בהשתלחויות אישיות בתקשורת ומציג טענות ללא כל קשר למציאות, ובו בעת מחזיק את בתי החולים כבני ערובה על ידי סיכול העברת מאות מיליוני שקלים עבורם. זאת במקום להתמקד במציאת פתרונות ישימים למען המתמחים ומערכת הבריאות".

גורמים באוצר אמרו בתגובה לכאן חדשות כי גם לתפיסתם אפשר וצריך לקצר את תורנויות המתמחים, אך לא במודל שמוצע על ידי משרד הבריאות. לטענתם, בשנים הקרובות צפויה צניחה משמעותית בכמות המתמחים הפנויים לעבודה, ולכן מהגישה שמוליך אליה שר הבריאות - לא יתאפשר לפתוח מחלקות חדשות בבתי חולים, ולא יתאפשר לפתוח בתי חולים חדשים בבאר שבע וקריית אתא, שכן לא יהיו רופאים שיאיישו אותם.

לדברי אותם גורמים, מדובר בצעד הרסני ולא אחראי. באוצר תוקפים גם את התנהלותו של שר הבריאות. לטענתם, הורוביץ תוקע מהלכים אחרים שסוכמו במסגרת דיוני התקציב כמו מודל התקצוב לבתי החולים שנועד לייצר ודאות תקציבית לבתי החולים הציבוריים שאינם ממשלתיים, ולא מאפשר אותם עד שהאוצר ייתן אור ירוק למתווה קיצור תורנויות המתמחים. "הוא מחזיק את בתי החולים כבני ערובה" אומרים הגורמים.

באוצר מצביעים על שתי אלטרנטיבות לקיצור התורנויות: האחת - לשנות את שיטת העבודה של המתמחה, כך שתהיה במשמרות. בשיטה זו - לא מצמצמים את שעות העבודה של המתמחים, אלא פורסים אותן בצורה שונה. השנייה - לצמצם את פרקי הזמן שבהם מתמחה לא נמצא במחלקה במהלך ההתמחות כמו למשל תקופת המחקר המכונה "עבודת מדעי היסוד".

מטעם ארגון הרופאים המתמחים "מרשם" נמסר כי "שר הבריאות מודה שממשלת ישראל מבצעת תרגיל הונאה של ציבור המתמחים. ההצהרה שלו שמבהירה שמשרד האוצר מחזיק את המתמחים העייפים, המותשים והרצוצים, כבני ערובה במלחמות של כוח ואגו - צריכה להרעיד את אמות הסיפים".

בחודש אוקטובר האחרון הציג שר הבריאות את המתווה לקיצור תורנויות המתמחים שעליו הגיע לסיכום עם ההסתדרות הרפואית. הוא ציין שבכוונתו להשלים את המתווה בכל הארץ עד סוף 2025. בארגון המתמחים "מרשם" הביעו שביעות רצון מהתוכנית שפורטה ואמרו שמדובר בפריצת דרך משמעותית במשא ומתן לסיום המשבר. זאת לאחר שכ-300 מתמחים מ-35 מחלקות בבתי חולים ברחבי הארץ הגישו מכתבי פיטורים אישיים.

לפי לוח הזמנים שפירט הורוביץ, כבר באותו חודש אוקטובר היה אמור לפעול צוות יישום למתווה קיצור התורנויות בראשות המשנה למנכ"ל משרד הבריאות. הצוות הופעל בין השאר בהשתתפות נציג משרד האוצר, נציג מנהלי בתי החולים, נציג ההסתדרות הרפואית ונציגי מתמחים.

לוח הזמן שפירט הורוביץ

> 25.10.21 | הפעלת צוות יישום למתווה קיצור התורנויות בראשות המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ובהשתתפות נציג משרד האוצר, נציג מנהלי בתי החולים, נציג ההסתדרות הרפואית ונציגי מתמחים.

 >31.3.22 | יישום מתווה קיצור התורנויות ב-10 בתי החולים בפריפריה.

> 30.11.22 | הרחבת המתווה למחלקות פנימית ורפואה דחופה בשני בתי חולים במרכז הארץ.

> 31.3.23 | הרחבת המתווה למחלקות פנימית ורפואה דחופה בכל בתי החולים בישראל.

> 30.11.23 | יישום השלב השלישי במתווה, שיגובש על ידי צוות היישום ויאושר על ידי שר הבריאות עד ליום 31.3.22.

ההמלצות של ועדת היישום, שאמורות היו להתפרסם כבר לפני שבועות - לא פורסמו עדיין, בגלל אי ההסכמות על התקצוב. לאחרונה, המתמחים החלו למחות שוב, בשל דחיה של הגשת המלצות הוועדה. עוד בטרם נדחה פרסום ההמלצות הודיעו בארגון מרשם כי בכוונתם לחדש את המחאה, לטענתם, מפני שההמלצות המסתמנות צפויות להיות בהיקף מצומצם משסוכם תחילה.