-
צילום: פלאש 90

ישראל וארה"ב הסכימו על שיתוף המידע של הרקורד הפלילי של אזרחיהן

מדובר בצעד משמעותי שנדרש בדרך להכללה בתוכנית הפטור מוויזה • השרה שקד: "הרצינות של הצוות האמריקני לנושא היא גבוהה מאוד ומעוררת אופטימיות רבה. יש עוד תהליך לעבור אך אפשר להביא לאזרחי ישראל בשורה"
גילי כהן ועמיחי שטיין
02 במרץ 2022
18:19
עודכן ב 21:07

צעד משמעותי בדרך לפטור מוויזה: ישראל וארצות הברית חתמו היום (רביעי) על הסכם שיתוף מידע בין המדינות בנוגע לרקורד הפלילי של אזרחיהן. מדובר בצעד נדרש בדרך להכללה בתוכנית הפטור מוויזה. השר לביטחון הפנים עמר בר לב חתם על ההסכם ביחד עם סגן השר להגנת המולדת רוברט סילברס ובמעמד שרת הפנים איילת שקד, שאחראית על התוכנית.

החתימה על ההסכם הייתה דרישה אמריקנית מרכזית, והדיונים עליו נמשכו על לרגע האחרון. הכנת המאגר המידע תימשך זמן, צוות טכני הוקם לטיפול בו. עם זאת, לאמריקנים יש דרישות נוספות בנושאי הגירה, ולכן הדרך עד לפטור עוד ארוכה. 

השרה שקד אמרה בתגובה כי "היום עשינו צעד נוסף בדרך לפטור. הרצינות של הצוות האמריקני לנושא היא גבוהה מאוד ומעוררת אופטימיות רבה. יש עוד תהליך לעבור אך בעזרת העבודה המאומצת מצד שני הצדדים - נביא לאזרחי מדינת ישראל בשורה". השר בר לב הוסיף כי "מזכר ההבנות יכונן שיתוף פעולה בין מחלקת הגנת המולדת האמריקנית והמשרד לביטחון הפנים.

הוויזה לא עוברת | האזינו ל"עוד יום" עם גילי כהן 

לפני כשלושה חודשים, פורסם בחדשות הערב בכאן 11, על התקדמות נוספת. השאלון שמבקשת ארצות הברית מכל מדינה שאמורה להיכנס לתוכנית הפטור מוויזות למלא הועבר לישראל. עצם העברת השאלון לישראל מצביעה על הצהרת כוונות משמעותית מצד האמריקנים בנוגע לקידום המגעים בין הצדדים.

בחודש נובמבר אמרה השרה שקד כי אם ישראל תעמוד בדרישות ארצות הברית, יוכלו אזרחים ישראלים לקבל פטור מוויזות כבר בתחילת 2023. בציוץ שפרסמה אחרי פגישתה בוושינגטון עם השר לביטחון המולדת, אלחנדרו מיורקאס, כתבה שקד כי "שני הצדדים נחושים לצרף את ישראל לתוכנית הפטור מאשרות. יש כמה מכשולים אבל נדע להתגבר עליהם".